Bóg się rodzi! – Opłatek Uniwersytecki KUL 2021

Tradycją jest, że w ostatnich dniach przed przerwą bożonarodzeniową, cała społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego spotyka się na Opłatku Uniwersyteckim. Tegoroczny miał miejsce 21 grudnia o godzinie 16.00, jednak ze względów epidemiologicznych uczestnictwo w nim zapewniła transmisja online.

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi. Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi! Słowami tej staropolskiej kolędy Chór Akademicki KUL pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki wprowadził nas w przeżywanie Spotkania Opłatkowego A.D. 2021. Pośród zgromadzonych w budynku uniwersytetu byli Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, JM Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz państwo prorektorzy: ks. prof. Mirosław Sitarz, dr hab. Beata Piskorska, s. dr hab. Beata Zarzycka oraz dr hab. Ewa Trzaskowska. Opłatek rozpoczęto od wysłuchania Ewangelii wg św. Łukasza mówiącej o narodzeniu Chrystusa, którą odczytał duszpasterz akademicki KUL o. Mateusz Ignacik z Towarzystwa Jezusowego.

Rektor KUL
JM Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski

Ksiądz Rektor w skierowanym słowie zwrócił uwagę, że wysłuchana przed chwilą Ewangelia jeszcze mocniej uświadamia nam radość z obecności Jezusa pośród nas. – Pragniemy, aby Jezus Chrystus, ten który przychodzi, dał każdemu z nas pewność podążania drogą zbawienia, byśmy odczytali Jego obecność jako tego, który prowadzi nas bezpieczną drogą, głosi prawdę i jest dawcą życia. Ks. Kalinowski przywołał także postać i słowa bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Znamienne jest, że Chrystus, którego Królestwo nie jest z tego świata, jest z tym światem i jest w naszym świecie. Na koniec skierował się do całej społeczności uniwersytetu, życząc, aby w nadchodzącym 2022 roku zawsze zwyciężała w każdym z nas droga prawdy, miłości i szacunku dla drugiego człowieka.

Przemówienia i życzenia świąteczne przeplatano występami specjalnymi. Pierwszym z nich była etiuda świąteczna „Oczekiwanie” w wykonaniu studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej pod kierunkiem dr Anny Badory. Następnie głos zabrała prorektor dr hab. Beata Piskorska. Zwróciła się ona bezpośrednio do studentów i doktorantów, którzy wyróżniali się działalnością w organizacjach studenckich oraz na rzecz uniwersytetu. – Szczególne podziękowania i wyróżnienia należą się reprezentantom wszystkich studentów i doktorantów, przede wszystkim za pasję i aktywność.

Kolejnym momentem specjalnym był występ Alicji Habzy, doktorantki muzykologii KUL, która wykonała własną aranżację kolędy „Lulajże Jezuniu”. Święta Bożego Narodzenia oraz okres zbliżający nas do nich to czas dzielenia się radością z drugim człowiekiem. Podczas Opłatka Uniwersyteckiego nie mogło zabraknąć relacji z dopiero co zakończonej Akcji „Tost 2.0” przeprowadzonej przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa. Wspomniano także o obchodzonym jubileuszu 100-lecia Chóru Akademickiego KUL. Z tej okazji przyznano nagrody dla zasłużonych członków chóru. Abp Stanisław Budzik wraz z księdzem Rektorem wręczyli medale „Pro Ecclesia et Pontifice” prof. Grzegorzowi Pecce oraz Zdzisławowi Cieszkowskiemu, natomiast dr Andrzej Gładysz przedstawił sylwetki laureatów. Tę wyjątkową ceremonię uzupełnił występ Chóru z kolędą „Dzisiaj w Betlejem” zrealizowany w Kościele Akademickim KUL.

Opłatek Uniwersytecki 2021
Wręczenie medali „Pro Ecclesia et Pontifice”

Pierwszą część spotkania swoim słowem zakończył metropolita lubelski. Wyraził on radość z obecności i możliwości wręczenia nagród dla Chóru, szczególnie kierując się do obecnych członków. Nawiązał także do otwierającej całe wydarzenie kolędy – Odkąd Bóg stał się człowiekiem, świat nie jest już osamotniony, bo w nasze szeregi wszedł Stwórca człowieka. Na koniec nastąpiło błogosławieństwo opłatków, którymi zgromadzeni podzielili się wzajemnie, życząc sobie dobra, radości oraz Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. W tym samym czasie wszyscy łączący się poprzez transmisję mogli wysłuchać ciepłych życzeń płynących od całej społeczności akademickiej – studentów z Polski, jak i zza granicy, członków Uczelnianego Samorządu Studentów KUL, a nawet Dziekanatu Wydziału Nauk Humanistycznych, który przygotował je w formie piosenki.

Julia Sroczyk

Studentka IV roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.