Koncert Bożonarodzeniowy – zespół Enej wystąpił w Kościele Akademickim KUL!

18 grudnia w Kościele Akademickim KUL miał miejsce niezwykły koncert Bożonarodzeniowy, transmitowany na żywo przez telewizję TVP 3 LUBLIN. O świąteczną atmosferę zadbał zespół Enej z gościnnym udziałem Górali z Podhala. Nie zabrakło znanych kolęd oraz świątecznych i góralskich pieśni. – Mam nadzieję, że przynieśliśmy trochę radości i przybliżyliśmy świąteczny czas. – mówi wokalista zespołu Enej.

Zespół Enej i górale
Fot. Jakub Powałka

Publiczność powitali członkowie samorządu, Piotr Trociuk i Paweł Robak. Po kilku ciepłych słowach do widzów, na scenę wszedł cały zespół, z serdecznym pozdrowieniem na ustach. Pierwsza kolęda, która rozbrzmiała w katedrze, zabrała wszystkich w świąteczny nastrój. Słowa piosenki, jak i sama melodia, były radosne, niosły za sobą pozytywne odczucia, można było poczuć się jak przy domowym ognisku. Po kilku pieśniach oczom widzów pokazali się górale ze Stanisławem Karpiel – Bułecką; ubrani w tradycyjne stroje, z uśmiechem na twarzach i przy akompaniamencie góralskich dud. Z entuzjazmem i gwarą góralską przywitali publiczność. Razem z grupą Enej zagrali „Wśród nocnej ciszy”. Melodia była spokojna, w przeciwieństwie do poprzednich utworów – świąteczna atmosfera jednak pozostała. Dźwięk skrzypiec i dzwoneczków dopełnił całość występu, dodał niespotykanego uroku i magii. Niezwykle piękny był utwór tradycyjnie góralski. Góralska gwara rozbrzmiewająca razem ze skrzypcami brzmiała niemalże etnicznie. Można było poczuć się jak na góralskiej Wigilii.

Widzowie z całą pewnością najlepiej zapamiętają pastorałkę “Gore gwiazda” – autorska aranżacja utworu, zmienne tempo i góralski śpiew nadały utworowi nową duszę. Występ zakończył się kolędą “Bóg się rodzi” i życzeniami od zespołu i górali.

Każdy koncert jest na swój sposób wyjątkowy. Obecny czas jest trudny, inny. Tęsknimy za publicznością, normalnymi koncertami. Kontakt jest inny, relacja ma wyjątkowy charakter – mówi Piotr Sołoducha, wokalista zespołu Enej – Inaczej się kolęduje, gdy widać przed sobą uśmiechnięte twarze, gdy ludzie śpiewają razem. Mimo wszystko w Kościele była ta publiczność, po drugiej stronie kamery. Najgorsza dla artysty jest cisza między piosenkami. W obecnych czasach trzeba się do tego przyzwyczaić. Pomimo tego, idziemy ku dobremu, przyzwyczajamy się do sytuacji i powoli wszystko się normuje, byśmy mogli swobodnie grać i spotykać się z fanami. Zresztą ten koncert online oglądało kilkaset osób. Być może ktoś siedząc przed ekranem kolędował razem z nami. Należy szukać plusów w tym wydarzeniu. Mam nadzieję, że przynieśliśmy trochę radości i przybliżyliśmy świąteczny czas. – podkreśla artysta.

Rozmowa z Piotrem Sołoduchą
Fot. Jakub Powałka

Reżyser całego przedsięwzięcia, Anna Duda z TVP 3 LUBLIN, mówi, że po raz pierwszy pracowała z zespołem Enej, który ma stałą ekipę i swoją wizję na kolędowanie, własny styl koncertowania. Podkreśliła, że ważne jest, by wizja reżysera i wizja artystów spotkały się w jednym punkcie. – Udało się to dzięki fantastycznej ekipie i zespołowi, ale też najlepszym operatorom i dźwiękowcom z TVP 3 Lublin. Cieszę się, że w takim trudnym czasie mogliśmy wspólnie kolędować. To było jak wspólne spotkanie przy wigilijnym stole, gdzie było ciepło, miłość i pokój. – dodaje.

Pięknie przyozdobione wnętrze, klimatyczne oświetlenie i rewelacyjne wykonanie kolęd przez zespół Enej pozwoliły na chwilę zapomnieć o trudnym czasie i skupić się na zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Każda zagrana przez nich pieśń niosła za sobą wiele optymizmu. Koncert online pozwolił wszystkim zjednoczyć się niezależnie od miejsca.

Imprezie towarzyszyło hasło „Wesołą nowinę bracia słuchajcie – A ja Wam powiem CZAS TO MIŁOŚĆ!”. Pełną transmisję z koncertu będzie można zobaczyć w telewizji TVP 3 Lublin w Wigilię Bożego Narodzenia.

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.