OgłoszeniaProblemy społeczneZ życia uczelni

Służyć to odpowiadać na potrzeby

„Paczka dla mamy” to akcja charytatywna stworzona na rzecz Domu Samotnej Matki w Lublinie. Pomysł realizacji zbiórki powstał podczas spontanicznej rozmowy kilku studentek KUL. Jak twierdzą, pomysł ten powstał z pragnienia serca; z potrzeby pomnożenia dobra jakie już od wielu lat niesie Fundacja Ziemi Lubelskiej. 

Do akcji ,,Paczka dla mamy” dołączyło środowisko akademickie KUL. Oficjalnym organizatorem akcji jest Samorząd Studentów Wydziału Teologii. Patronatu podjęło się również spore grono kół naukowych, organizacji i stowarzyszeń działających na KUL-u. Wśród nich znalazł się również Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”. 

Dla członków klubu „ Vade Mecum” przyłączenie się do akcji „Paczka dla Mamy” było kwestią oczywistą. Deo et patriae to dewiza KUL, ale również klubu „Vade Mecum”. 

Służyć to odpowiadać na potrzeby. Dziś stanęliśmy przed wyzwaniem, zadbania o przyszłość najmłodszych członków naszej ojczyzny. Członkowie klubu „Vade Mecum” rozpatrują to jako obowiązek, rzecz oczywistą, nie tyle wynikającą z członkostwa, a z samego faktu bycia katolikiem. Świadomi jesteśmy obowiązku jaki nakłada na nas Ewangelia i nauczanie kościoła. Jak podkreślają studenci: – Wspomagajmy młode matki w ciężkim czasie i pomóżmy im choć trochę: zarówno materialnie jak i w modlitwie. Potrzeba działania na rzecz potrzebujących, rodzi się z serca oraz z prawidłowo ugruntowanej hierarchii wartości. 

Akademicki Klub Myśli Społeczno Politycznej „Vade Mecum”, od początku swej ponad 30 – letniej historii, stawał po stronie życia. Nieodłącznym składnikiem naszego funkcjonowania jest aktywne i konstruktywne włączanie się w kształtowanie dobrych podstaw w społeczeństwie. Taki cel przyświecał nam, gdy w 2017 roku współorganizowaliśmy wykład O godności człowieka nienarodzonego Rebeccy Kiessling, amerykańskiej działaczki pro-life. Katolicki Uniwersytet Lubelski był jedyną jednostką akademicką spośród kilkunastu innych w Polsce, który wbrew medialnym naciskom zezwolił na organizację tegoż wykładu. 

Wydarzenia ostatnich miesięcy skłoniły wielu katolików do głębszej refleksji nad potrzebą ochrony życia. Ataki i pomówienia kierowane w stronę Kościoła stały się na tyle częste, że wielu katolików zaczęło odczuwać głęboki smutek i poczucie bezsilności wobec zmieniającego się świata. Można się w tym miejscu zatrzymać i czekać, aż coś się zmieni. Można również wstać i z wyprostowaną głową kształtować przyszłość, nie tyle słowem, a czynem. I do tego zachęcamy! Wierzymy, że akcja „Paczka dla mamy” zaktywizuje środowisko naszego uniwersytetu oraz przyczyni się do zwiększenia świadomości społecznej o potrzebach matek i ich pociech.

Zbiórka trwa do 20 grudnia 2020 roku. Akcję można wspomóc klikając w poniższy link:

https://zrzutka.pl/mfem4v

Artykuł gościnny: Katarzyna Pyter – Akademicki Klub Myśli Społeczno – Politycznej Vade Mecum

Aleksandra Szymczak

Studentka III roku dziennikarstwa. Słucham, czytam, mówię, w wolnych chwilach to spisuję. Kibic żużla i miłośniczka gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *