Akant Przedsiębiorczości rozdany! Za nami VIII Gala Sukcesu

11-ego grudnia, już po raz ósmy, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się Gala Sukcesu, podczas której wręczono statuetki laureatom Nagrody „Lubelski Akant Przedsiębiorczości”. Wydarzenie zgromadziło w murach naszego uniwersytetu ludzi nauki i przedsiębiorczości, a to wszystko dzięki organizatorom – Uczelnianym Samorządom Studentów oraz Samorządom Doktorantów działających na KUL-u oraz Politechnice Lubelskiej.

Sukces jest to pewne dążenie człowieka, który w bardzo krótkim, określonym czasie chce spełnić swoje największe marzenia i pragnienia – tymi słowami rozpoczęto VIII Galę Sukcesu. Jest to coroczne wydarzenie biznesowo-kulturalne, podczas którego osobom i podmiotom szczególnie realizującym bądź wspierającym ideę przedsiębiorczości przyznawane są Nagrody „Lubelski Akant Przedsiębiorczości”. Jednak zanim nastąpiła oficjalna część Gali, zgromadzonych w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego gości swoim koncertem przywitał Kamil Radzimowski – kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, w którego utworach można było usłyszeć inspiracje muzyką klasyczną, arabską czy ormiańską.

Wśród zaproszonych i uroczyście powitanych gości, byli m.in.: Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek; JM Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski; JM Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater; poseł na Sejm RP, Marta Wcisło; wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik; wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz zastępca prezydenta Miasta Lublin, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

W wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu, każdy z zabierających głos gości, w szczególny sposób pogratulował zorganizowania tak pięknego i ważnego dla lubelskiego środowiska przedsiębiorców wydarzenia. Rektor KUL zwrócił uwagę, że jest to jedna z inicjatyw studentów i doktorantów, które dla władz uczelni są bardzo mile widziane i z wielką radością oczekiwane. 

Przemysław Czarnek
fot. Klaudia Jaroszuk

Natomiast rektor Politechniki Lubelskiej zdefiniował nazwę przyznawanej nagrody. Lubelski – związany z naszym regionem. Akant – roślina bluszczowata rosnąca na prawie każdym z kontynentów, niegdyś wykorzystywana do zdobienia kolumn w stylu korynckim oraz przy tworzeniu wieńców. Przedsiębiorczość – kojarzy nam się z sukcesem, biznesem, pokonywaniem przeciwności losu, ale powinniśmy doszukiwać się znaczenia tego słowa w każdej działalności ludzkiej. 

Minister Czarnek zaznaczył wagę współpracy, która ma miejsce od 2012 roku pomiędzy uczelniami – nauką a lubelskim biznesem. Jako kolejny głos zabrał Zbigniew Wojciechowski, który przypomniał, że sukces zawsze ma wiele twarzy. W przemowie wspominał także czas swoich studiów, kiedy to 40 lat temu, dokładnie w tej samej auli, wraz z innymi studentami strajkował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. 

Na koniec przewodniczący kapituły konkursowej prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk poinformował zgromadzonych, że po raz pierwszy wręczane zostaną Nagrody Specjalne. Wśród nich aż trzy będą posiadały imiona osób, które w poprzednich edycjach były nagradzane. Jest to ukłon i uhonorowanie tych osób i ich działań – podkreślił prof. Wac-Włodarczyk.

Po przemówieniach nadszedł czas na główny moment sobotniego wieczoru – ceremonię wręczenia Nagród „Lubelski Akant Przedsiębiorczości”, przyznawanych w czterech grupach. Pierwsza dla studentów i doktorantów: „Młody, gniewny, przedsiębiorczy”, „Serce na dłoni”, „Aktywny samorządowiec”, „Młody wirtuoz”, „Nadzieja sportu” i „Omnibus”. 

Gala Sukcesu
fot. Klaudia Jaroszuk

W grupie osobowości wspierające przedsiębiorczość: „Młoda osobowość nauki”, „Osobowość środowiska naukowego”, „Osobowość środowiska biznesu”, „Osobowość życia publicznego”, „Przedsiębiorcza Kobieta”. 

W kolejnej grupie podmiotów, firm Lubelszczyzny przyznano pięć statuetek: „Firma wspierająca inicjatywy akademickie”, „Firma otwartych oczu”, „Firma odpowiedzialna społecznie”, „Firma z perspektywami” oraz „Instytucja wspierająca przedsiębiorczość”. 

Przyznano także cztery Nagrody Specjalne: „Nagroda Specjalna im. Antoniego Domania” dla Małgorzaty Ciesielskiej, „Nagroda Specjalna im. Łukasza Furgały” dla Hydrogreen Team, „Nagroda Specjalna Uniwersytecki Autorytet” dla ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego oraz „Nagroda Specjalna Pro Arte Docendi et Educandi” dla prof. dr hab. Krzysztofa Nareckiego. Wręczającymi statuetki byli zaproszeni goście, z rektorami uczelni oraz Ministrem Edukacji i Nauki na czele, jak również członkowie samorządów studenckich i doktoranckich.

Wzruszającym momentem VIII Gali Sukcesu było odebranie statuetki w kategorii „Nagroda Specjalna Uniwersytecki Autorytet”. Ks. prof. Józef Krukowski zaznaczył, że już sama nominacja do tej nagrody była dla niego niespodzianką. W nawiązaniu do wspomnienia wicemarszałka, ksiądz profesor opowiedział zgromadzonym historię sprzed 40 lat, kiedy to jako dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego ubiegał się o reaktywację zlikwidowanego przez władze PRL Wydziału Prawa i Nauk Społecznych KUL. Po wielu trudnościach i niepowodzeniach ks. Krukowski osiągnął zamierzony cel, dlatego dziś możemy cieszyć się znamienitymi absolwentami tych dwóch wydziałów.

Pierwsza część tegorocznej Gali Sukcesu zakończyła się koncertem Piotra Cugowskiego. Lubelski muzyk przy akompaniamencie gitary wykonał swoje najsłynniejsze przeboje m.in. „Wierzę w lepszy świat”, „Kto nie kochał” czy „Nad przepaścią”. Cugowski do śpiewania angażował także obecnych na auli gości. Nie obeszło się bez bisu – na zakończenie wokalista wykonał piosenkę zespołu Queen „We Are the Champions”, która idealnie dopasowała się do charakteru wydarzenia. W końcu każdy z dzisiejszych laureatów jest mistrzem.

Gala Sukcesu
fot. Klaudia Jaroszuk

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Holu Gmachu Głównego KUL, gdzie odbył się bankiet. Była to doskonała okazja do rozmów z tegorocznymi laureatami Akantu oraz przybyłymi gośćmi. Nie obeszło się także bez pamiątkowych zdjęć na specjalnie przygotowanej ściance.

Podczas Gali Sukcesu wiele razy pojawiały się gratulacje, które w szczególny sposób należą się organizatorom.

Ciężka praca przez ostatni tydzień, długie godziny, spędzone po godzinach, ale myślę, że się opłacało i wszyscy są zadowoleni – podsumowuje ostatnie dni Nikodem Anasiak. 

Całokształt przygotowania Gali Sukcesu to ogromnie duże przedsięwzięcie. Wymagało ono bardzo dużej ilości poświęconego czasu, zarówno ze strony samorządu Politechniki, jak i KUL-u – dodaje Szymon Opiela

Tego samego zdania jest Paweł Zdybel, wiceprzewodniczący USS KUL, który zwraca uwagę jeszcze na jedną kwestię – Pozyskiwanie sponsorów, wyłanianie zwycięzców to nie było proste zadanie. Jako członek Kapituły mogę także powiedzieć, że zaskoczyła nas liczba zgłoszonych kandydatów do poszczególnych kategorii. Jednak myślę, że udało nam się wybrać odpowiednie osoby i firmy, które w tym roku szczególnie zasługiwały na tę nagrodę.

Sam samorząd był zaskoczony efektem końcowym swojej pracy. Nie spodziewaliśmy się, że wydarzenie to będzie aż tak niezwykłe. Bo takim mogę je teraz nazwać. Bardzo się z tego cieszymy i mamy nadzieję, że będzie to impuls, aby za rok Gala była równie udana, jak miało to miejsce dzisiejszego wieczoru – kończy Paweł Zdybel, z nadzieją zapraszając na przyszłoroczną IX edycję Gali Sukcesu.

 • Gala Sukcesu
 • Gala Sukcesu
 • Gala Sukcesu
 • Gala Sukcesu
 • Gala Sukcesu
 • Gala Sukcesu
 • Gala Sukcesu
 • Piotr Cugowski
 • Piotr Cugowski
 • Gala Sukcesu USS KUL

Julia Sroczyk

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

4 komentarze do “Akant Przedsiębiorczości rozdany! Za nami VIII Gala Sukcesu

 • 12 grudnia, 2021 o 18:10
  Permalink

  Artykuł tak cudowny jak sama Gala, widzimy się za rok !!! Może akurat będzie czerwony dywan 😁

  Odpowiedz
 • 12 grudnia, 2021 o 19:01
  Permalink

  Gratulacje dla dziennikarki za świetną relację, a dla nagrodzonych za odniesiony sukces. Brawo!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.