SportSporty zimowe

PŚ Planica: Aleksander Zniszczoł na podium w ostatnim konkursie w sezonie!

Znakomite zakończenie sezonu.  Daniel Huber nie do zatrzymania.  ,,Last Dance” Petera Prevca. Polacy znów pokazali siłę.

Do rywalizacji w finałowym konkursie tej zimy przystąpiła trzydziestoosobowa grupa najlepszych skoczków w sezonie. Wśród nich znalazła się czwórka naszych rodaków: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł.

Pierwsza seria konkursowa z przyzwoitymi lotami Polaków

Jako pierwszy z biało czerwonych na belce zasiadł Dawid Kubacki. Próbą na 194. metr potwierdził tylko swoją słabą dyspozycję w końcówce sezonu. Skaczący po  nim Kamil Stoch popisał się znaczenie lepszym skokiem. Polak pofrunął na 227,5 metra i został wysoko oceniony przez sędziów, dostając od nich 37. i 38. ,,dwudziestkę” w karierze. Nie gorzej zaprezentował się trzeci z naszych reprezentantów Piotr Żyła, który osiągnął odległość 230 metrów. Ostatni z naszych zawodników Aleksander Zniszczoł ponownie potwierdził, że jest obecnie liderem naszej kadry. Jego lot na 237. metr pozwolił mu objąć prowadzenie z wysoką przewagą nad pozostałymi zawodnikami. Fenomenalnym skok zaprezentował również Daniel Huber. Austriak z obniżonego rozbiegu poleciał na 247. metr i zakończył skok telemarkiem, nokautując przy tym rywali. Na drugim miejscu po pierwszej serii ze startą 23,7 punktów znalazł się Aleksander Zniszczoł, a tuż za nim o zaledwie 1,6 punktów uplasował się Domen Prevc. Piotr Żyła na półmetku zajmował jedenastą, a Kamil Stoch  szesnastą pozycję. Natomiast słaba próba Dawida Kubackiego dała mu dopiero dwudziestą dziewiątą lokatę.

Daniel Huber nie do zatrzymania

W drugiej serii, jako pierwszy z zawodników na belce zasiadł Dawid Kubacki (187,5m). Polak jednak i tym razem nie zachwycił. Humor kibicom poprawił nieco Kamil Stoch. Próba na 223. metr dała mu 39. ,,dwudziestkę” w karierze i pozwoliła na chwilowe objęcie prowadzenia.   Jeszcze lepszym lotem popisał się trzeci z biało-czerwonych  Piotr Żyła, który po 240 metrach znacznie odleciał swoim rywalom. Wisienką na torcie był skok czwartego z Polaków. Aleksander Zniszczoł dzięki 237,5 metrom  po raz drugi w karierze staną na najniższym stopniu podium przegrywając tylko z Domenem Prevcem (238m) i fenomenalnym Danielem Huberem (242,5m). Tuż za podium znalazł się Stefan Kraft. Na piątej pozycji konkurs zakończył Piotr Żyła, który wyprzedził kończącego swoją sportową karierę Petera Prevca. Siódma, ósma, dziewiąta i dziesiąta lokata przypadła kolejno dla: Roberta Johanssona, Johanna Andre Forfanga, Mariusa Lindvika i Lovro Kosa. Kamil Stoch utrzymał swoje szesnaste a Dawid Kubacki dwudzieste dziewiąte miejsce.

Laureaci sezonu

Triumfatorem cyklu Planica 7 został Daniel Huber, wyprzedzając drugiego Petera Prevca i trzeciego Johana Andre Forfanga. W dziesiątce cyklu znaleźli się również szósty Aleksander Zniszczoł i ósmy Piotr Żyła.

Mała Kryształowa Kula również padał łupem Daniela Hubera. Austriak wyprzedził w klasyfikacji o 3 punkty Stefana Krafta i  o 47 punktów Petera Prevca. Na dziewiątej pozycji znalazł się najlepszy z biało czerwonych Aleksander Zniszczoł.

Zwycięzcą Pucharu Świata 3. raz w karierze został Stefan Kraft. Drugie miejsce przypadło Ryoyu Kobayashiemu, a podium uzupełnił Andreas Wellinger. Z Polaków najlepszy okazał się dziewiętnasty Aleksander Zniszczoł.  Na dwudziestej piątej i dwudziestej szóstej pozycji sezon zakończyli kolejno Piotr Żyła i Kamil Stoch. Dwudzieste ósme miejsce przypadło Dawidowi Kubackiemu , czterdzieste siódme Pawłowi Wąskowi a pięćdziesiąte piąte Maciejowi Kotowi.

W Pucharze Narodów zwycięzcami zostali Austriacy przed Słowenią i Niemcami. Polska zakończyła ten sezon na szóstej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *