(Ramię) w ramię, by pokonać wirusa

Po wielu miesiącach lockdownu nadszedł wreszcie czas, gdy możemy spotkać się ze znajomymi w ogródku restauracyjnym czy zdjąć maseczkę i pooddychać świeżym powietrzem podczas spaceru. To, czy sytuacja pandemiczna pozwoli na całkowity powrót do normalności, w dużej mierze zależy od nas samych.

Miliony zaszczepionych 

Liczba wykonywanych szczepień rośnie z dnia na dzień. Cieszyć może fakt, że zdecydowana większość Polaków chce się zaszczepić, co można było zaobserwować podczas majówkowej akcji profrekwencyjnej, gdy w długich kolejkach tysiące osób wyczekiwało na jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Otwarcie w całej w Polsce punktów szczepień powszechnych sprawiło, że czas oczekiwania na szczepienie znacząco się skrócił. Niestety, jak pokazują badania, aż 31% Polaków nie zamierza się zaszczepić. Przekonanie ich może okazać się kluczowe w osiągnięciu poziomu odporności populacyjnej, która daje nadzieję na powrót do rzeczywistości, którą znamy z czasów przed pandemią.

Internetowi eksperci 

szczepienie Paulo Sousy
źródło: https://twitter.com/paulomcdsousa

Powszechny dostęp do Internetu sprawił, że chętniej wierzymy opiniom napisanym przez internautów na różnych forach niż prawdziwym ekspertom. Takie działanie i wierzenie niesprawdzonym informacjom może okazać się bardzo niebezpieczne. Oliwy do ognia dolewają niektóre gwiazdy, które, będąc przykładem dla wielu Polaków, negują skuteczność szczepionek i mówią o niepotwierdzonych badaniami skutkach ubocznych. Cieszyć może fakt, że zdecydowanie częściej w social mediach znaleźć można celebrytów wspierających akcję #SzczepimySię. Zdjęciami ze szczepienia pochwalili się m.in. Maryla Rodowicz, Maria Sadowska, Tomasz Kammel czy trener reprezentacji Polski w piłce nożnej – Paulo Sousa. 

Czas na młodych 

kampania Ostatnia Prosta
źródło: https://twitter.com/MorawieckiM

Już 17 maja zgodnie z zapowiedzią Ministra Zdrowia startuje rejestracja na szczepienie nastolatków w wieku 16 i 17 lat. Jak pokazały badania, preparat Pfizer/BioNTech może być bezpiecznie stosowany u dzieci od 12. roku życia. Na ten moment jedynie USA i Kanada zdecydowały się na szczepienia tak młodych obywateli. Decyzję o szczepieniu młodzieży bardzo mocno popiera Joe Biden, dla którego priorytetem jest szybki i bezpieczny powrót dzieci do amerykańskich szkół. Polski rząd również z nadzieją patrzy w przyszłość i liczy na powrót uczniów i studentów do nauki stacjonarnej. Aby zachęcić jeszcze niezdecydowanych, w piątek 14 maja ruszyła kampania społeczna #OstatniaProsta, która skierowana jest głównie do młodego pokolenia. W akcję promocji szczepień zaangażowali się znani polscy sportowcy, tacy jak Robert Kubica czy drużyna piłkarzy z Robertem Lewandowskim na czele. W spotach reklamowych zobaczyć można z kolei aktorów – Macieja Musiała i Cezarego Pazurę. 

Lepsi i gorsi? 

Mimo że szczepienia są dobrowolne i każdy z dorosłych Polaków ma prawo wyboru, pojawiają się głosy sugerujące, że jedynie krok dzieli od nas segregacji ludzi na lepszych i gorszych na podstawie posiadania lub braku certyfikatu potwierdzającego szczepienie. Czy takie obawy rzeczywiście są bezpodstawne? Na ten moment polski rząd dementuje plotki o tym, by niektóre miejsca stały się dostępne wyłącznie dla zaszczepionych. Należy jednak mieć świadomość, że przyjęcie szczepionki może w znacznym stopniu ułatwić zagraniczne podróże. Już teraz osoby w pełni zaszczepione mogą odwiedzić Czarnogórę, Bułgarię, Islandię czy Grecję bez konieczności wykonywania testów ani odbycia obowiązkowej kwarantanny. Warto wziąć to pod uwagę przed planowaniem tegorocznych wakacji. 

 

Adam Szymański

Student II roku dziennikarstwa w języku angielskim. Optymista i marzyciel. Miłośnik podróży oraz włoskiej kuchni i muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *