LifestylePodróżeWydarzenia

Magia Świąt na Polskich Jarmarkach Bożonarodzeniowych

Za Nami połowa listopada, a sam okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Co za tym idzie w wielu polskich miastach organizowane są Jarmarki Bożonarodzeniowe. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Lublin

W dniach 16-17 grudnia na rynku Starego Miasta w Lublinie odbędzie się Targ Świąteczny. W tym roku pojawi się około 40 wystawców rozstawionych wokół Trybunału Koronnego, którzy zaoferują przeróżne usługi. Począwszy od biżuterii z roślin czy żywicy, książek, przechodząc przez ozdoby, a na aromatycznym grzańcu kończąc. Spacerowaniu po stoiskach będzie towarzyszyć świąteczna muzyka oraz pastorałki wykonywane przez artystów na scenie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 16 grudnia w Lublinie pojawi się również świąteczna ciężarówka Coca-coli, która dodatkowo wprowadzi magicznego klimatu. 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lublinie
Źródło: kurierlubelski.pl

Katowice

Katowicki Jarmark świąteczny rozpocznie się 17 listopada i potrwa do 7 stycznia. Odbędzie się on nie tylko na Rynku, ale również – po raz pierwszy w tym roku – na Placu Obrońców Katowic. Na zwiedzających będą czekać takie atrakcje jak Magiczny Park Świateł, drewniane domki z ruszającymi się postaciami czy elektryczna kolejka. W tym roku na najmłodszych czekać będą zupełnie nowe aranżacje – śpiewające leśne zwierzaki oraz zespół tańczących Szopów Praczy. Na Katowickim Jarmarku pojawi się ponad 100 domków, w których sprzedawcy zaoferują turystom wiele ciekawych produktów. Znajdą się tam m.in. ręcznie robione biżuterie, miody, wędliny czy pierniki. 

Źródło: jarmarki-bozonarodzeniowe.pl

Gdańsk

W piątek, 17 listopada rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, który potrwa do 23 grudnia. Targ Węglowy przywita odwiedzających wieloma atrakcjami jarmarkowymi, strefą gastronomiczną oraz handlową. W tym roku gdański jarmark oferuje koncertowe wtorki, magiczne czwartki czy rodzinne niedziele. Najmłodsi będą mogli spotkać się ze Świętym Mikołajem w tzw. Mikołajowym Zakątku. Czekać będzie na nich także Łoś Lucek. Dla dorosłych ciekawą atrakcją będzie Artystyczny Zakątek – Wielka Zbrojownia, we wnętrzu której można zobaczyć prace studentów Akademii Sztuk Pięknych. Nie zabraknie także grzanego wina, pierników i wielu innych tradycyjnych wyrobów.  

Źródło: bozonarodzeniowy.pl

Wrocław

W tym roku wydarzenie rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 7 stycznia. Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów. 14. edycja Jarmarku zapowiada się iście magicznie, gdyż Wrocław w tym roku będzie tłem dla bajkowej scenerii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dorośli będą mogli delektować się smakiem aromatycznego grzańca, zaś na dzieci czekać będzie Bajkowy Lasek czy Świąteczny Wiatrak. Przechadzając się Rynkiem oraz Placem Solnym będzie można skosztować przepysznego piernika oraz regionalnych specjałów takich jak alzackie podpłomyki, dolnośląskie miody czy węgierskie salami. 1 grudnia nastąpi oficjalne rozświetlenie wrocławskiej choinki.  

Źródło: hoteldiament.pl

Kraków

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy, dawniej nazywany Krakowskim Targiem Bożonarodzeniowym rozpocznie się 24 listopada, a zakończy się 1 stycznia. Wydarzenie organizowane jest od 25 lat i co roku przyciąga rzesze turystów. Jeśli chcecie być świadkiem flash mob’u i to świątecznego to 25 listopada o godzinie 14:00 musicie pojawić się na krakowskim rynku. Choreografię do tego wydarzenia przygotuje krakowski tancerz i choreograf – Michał Kostempski. Wracając do samego jarmarku, wśród sprzedawców pojawią się kupcy, rzemieślnicy oraz artyści nie tylko z Polski, ale również z Litwy, Ukrainy oraz Słowacji. Turyści będą mogli nabyć takie produkty jak świece, szopki czy ręcznie malowane bombki.

Źródło: krakow.travel

Warszawa

Świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy w tym roku rozpocznie się 26 listopada i potrwa do 6 stycznia. Stare Miasto i teren Międzymurza Piotra Biegańskiego na ten okres rozbłyśnie milionem światełek i zapełni się świątecznymi atrakcjami. Jedną z ważniejszych będzie choinka postawiona na Placu Zamkowym, której uroczyste zapalenie rok w rok przyciąga mnóstwo turystów. Lodowisko wokół Pomnika Syrenki to punkt Jarmarku, którego nie można przegapić. Aromatyczny grzaniec i pachnące choinki dodatkowo dodadzą świątecznego klimatu. Na Warszawskim Jarmarku będziecie mogli skosztować tradycyjnych, polskich przysmaków – oscypków, pierogów czy smażonych racuchów.

Źródło: 4travel.pl

Łódź

Łódzki Jarmark Bożonarodzeniowy zacznie się nieco później, bo dopiero 1 grudnia i zakończy wcześniej, bo dzień przed Bożym Narodzeniem. Ulica Piotrkowska 90 rozbłyśnie na ten okres milionem światełek, a w powietrzu będzie unosił się zapach grzańca i wielu, regionalnych specjałów. Litewskie sękacze, dojrzewające sery, pieczone kasztany czy gorąca czekolada to tylko niektóre ze smakołyków możliwych do skosztowania na Łódzkim Jarmarku. Na najmłodszych czekać będzie Wioska Elfów. Warto udać się na jarmark w któryś z weekendów, gdyż wtedy dzieje się najwięcej: warsztaty, koncerty, czy spotkania ze świętym Mikołajem.

Źródło: uml.lodz.pl

Małgorzata Marzec

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Interesuję się świadomą pielęgnacją włosów, fotografią oraz siatkówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *