Słowniczek włosomaniaka
Jak często zastanawiasz się co oznaczają dane słowa czy pojęcia? Zazwyczaj zaglądasz do słownika i tam sprawdzasz ich definicję. Natomiast jeśli chodzi o włosowe stwierdzenia, nie został stworzony żaden taki słownik. Dlatego też przychodzimy z pomocą i prezentujemy Wam przygotowany przez nas włosowy słowniczek najczęściej używanych pojęć.
- Baby hair – małe, mini-włoski. Są one ciężkie do okiełznania i często wywijają się w różne strony. Ten typ włosów najczęściej zauważa się po długotrwałym wcierkowaniu. Okres, w którym pojawiają się pierwsze baby hairy wynosi około miesiąca od rozpoczęcia regularnych, codziennych masaży skóry głowy.
- Co-wash (Conditioner wash) – jest to odżywka, która spełnia rolę szamponu. Popularna metoda mycia dla osób z kręconymi włosami. Jej zaletą jest to, że w delikatny sposób oczyszcza skórę głowy i dodatkowo odżywia włosy.
- Emulgowanie – czynność polegająca na zmywaniu oleju odżywką. Podczas olejowania włosów na sucho szampon nie jest w stanie samodzielnie zmyć oleju. Połączenie oleju i odżywki tworzy gładką konsystencję, która bez najmniejszego problemu w połączeniu z wodą zniknie z naszych włosów.
- INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) – jest to lista składników znajdująca się najczęściej na etykiecie danego kosmetyku. Dla osób, które świadomie podchodzą do pielęgnacji, nie tylko włosów, ale też twarzy czy ciała INCI jest wyznacznikiem tego czy kosmetyk jest warty uwagi.
- Metoda kubeczkowa – jedna z metod mycia włosów, nazywana też często rozwadnianiem czy spienianiem szamponu. Polega na połączeniu w pojemniczku niewielkiej ilości szamponu z letnią wodą. Następnie należy dokładnie połączyć obie substancje, tak by powstała piana, którą z kolei należy umyć skórę głowy. Jest to jedna z najwygodniejszych metod mycia skóry głowy. Polecana jest w szczególności osobom wchodzącym w świat świadomej pielęgnacji włosów.
- Olejowanie – jedna z metod pielęgnacji włosów, polegająca na nakładaniu oleju na włosy. Wyróżniamy wiele metod olejowania włosów: na sucho, na mokro, na podkład z odżywki, mgiełki ochronnej, aloesu, żelu z siemienia lnianego i wiele innych. Zabieg ten powinno się wykonywać co najmniej raz w tygodniu.
- Porowatość – jest to stopień odchylenia łuski do łodygi włosa. Wyróżniamy trzy główne porowatości: niską, średnią i wysoką oraz dwie poboczne: średnioporowatą plus oraz średnioporowatą minus. Plus oznacza, że włosom jest bliżej do wysokoporów, zaś minus, że jest im bliżej do niskoporów. Włosy niskoporowate charakteryzują się idealną taflą, wygładzeniem i lekkością. Wysokopory są suche, sianowate i sztywne, zaś włosy średnioporowate mają cechy obu porowatości. Co ciekawe dzięki odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest obniżenie, a nawet podwyższenie porowatości.
- Rypacz – szampon, który służy do mocnego oczyszczania włosów. Poznamy go po takich składnikach jak: sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, sodium coco sulfate czy ammonium laureth sulfate. Powinniśmy stosować go raz w tygodniu. Takim szamponem możemy umyć nie tylko skórę głowy, ale też i włosy, szczotkę czy nawet akcesoria włosowe takie jak gumki i masażery.
- Wcierka – preparat do stosowania na skórę głowy. W zależności od zawartych w niej składników może ona pełnić wiele funkcji. Wcierki alkoholowe zawierają w swoim składzie alkohol oraz substancje nawilżające i działają głównie na porost. Wcierki bezalkoholowe, jak sama nazwa wskazuje nie zawierają alkoholu, posiadają natomiast szereg innych składników. Używa się ich głównie podczas różnych problemów ze skórą głowy, wyróżniamy wcierki nawilżające, regulujące, dla suchej czy przetłuszczającej się skóry głowy, dla osób z AZS ( atopowe zapalenie skóry).
- Włosomaniak/Włosomaniaczka – nazywamy tak osobę, która jest zafascynowana świadomą pielęgnacją włosów. Przykłada ona dużą wagę do równowagi peh, odpowiedniego mycia skóry głowy, dokładnie analizuje składowo testowane kosmetyki, a także służy radą i doradza innym osobom chcącym wejść we włosowy świat. Taka osoba kocha swoje włosy i stara się je wszędzie eksponować.