KuchniaLifestyleZdrowie i uroda

Bluszczyk kurdybanek – zbawienny wpływ na nasze zdrowie

Stosowany w ziołolecznictwie bluszczyk kurdybanek niestety przez większość ogrodników uważany jest za trudny do wyplenienia chwast. Zakwita w drugim roku życia, kwitnie od kwietnia do czerwca (lub rzadziej do lipca), dlatego teraz jest idealny czas, aby go zbierać. Jak działa to zioło, jakie są jego składniki aktywne i co najważniejsze, jak go stosować? Na wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

Bluszczyk jest rośliną należącą do rodziny jasnotowatych – tak, jak np. lawenda, mięta, melisa. Posiada małe i delikatne listki, o kształcie okrągłym, sercowatym lub nerkowatym. Są wielokrotnie karbowane, a łodyga osiąga tylko do 60 cm wysokości. Kurdybanek, zwłaszcza kwitnący, jest nieco podobny do niektórych gatunków jadalnej i leczniczej jasnoty. Pomyłka jest więc niegroźna, choć niezbyt prawdopodobna ze względu na inny kształt liści jasnoty (jak u pokrzywy).

Kwiatuszki osadzone po 2–4 w kątach liści, są krótko szypułkowe. Kielich jest rurkowaty. Kolor można określić jako niebieskofioletowy, sporadycznie biała, z włoskami w gardzieli.

Właściwości i zastosowanie

Kurdybanek działa jak pewnego rodzaju miotełka, która pomaga usuwać niepotrzebne produkty przemiany materii. Dodatkowo wspomaga wydzielanie żółci, korzystnie wpływa na pracę wątroby, zawiera składniki chroniące jej miąższ przed uszkodzeniem.

Bluszczyk kurdybanek zawiera m.in. takie związki jak seskwiterpeny, taniny, fenolokwasy (kwas rozmarynowy, kawowy, ferulowy), gorycze czy saponiny. Są to związki o działaniu antyoksydacyjnym, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Dodatkowo działają ochronnie w stosunku do komórek i tkanek. Kurdybanek ma w sobie również olejek eteryczny.

·   Bluszczyk polecany jest w niestrawności i nieżytach przewodu pokarmowego.

·   Stosowany jest również w zaparciach, wspomaga regenerację śluzówki oraz reguluje wypróżnienia.

·   Działa moczopędnie i rozkurczowo.

·   Ziele rozszerza oskrzela, wspomaga leczenie nieżytów oskrzeli, zapalenia zatok i płuc, przez co ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.

·   Stosowany jest do leczenia trądziku egzemy, wewnętrznie, ale też do przemywania ran i wyprysków.

·   Działa ściągająco i przeciwzapalnie, również stosowany jako płyn do płukania ust i gardła.

·   Rozszerza oskrzela i łagodzi oddechowe stany alergiczne.

·   Wspomaga odtruwanie organizmu z toksyn m.in. metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych.

Na koniec prezentujemy sprawdzony przez nas przepis na syrop z kurdybanka:

1. Kwitnące w nasłonecznionym miejscu, opłukane ziele kurdybanka,

2. Laska cynamonu,

3. Jedna cytryna,

4. 1,5 kg cukru,

5. Ziele kurdybanka z cynamonem i cytryną doprowadzić do wrzenia, potem ogrzewać na małym ogniu 15 minut. Następnie zostawić na całą noc do nasiąknięcia. Na drugi dzień odcedzić dokładnie wywar z ziół, cynamonu i cytryny. Do wyciągu kurdybankowego dodać 1,5kg cukru i gotować przez 2,5 godziny. Później odstawić do ostygnięcia na 30 minut i przelać w słoiczki. Na koniec pasteryzacja 15 minut i gotowe.

Aurelia Bryła

Studiuję na III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KUL. Z wykształcenia jestem technikiem weterynarii. Uwielbiam podróżować. Jestem bardzo otwartą, kreatywną i ciekawą świata osobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *