Studenci przejdą szkolenie antyterrorystyczne – X Studenckie Spotkania Komunikacji

plakat konferencji KNSD KUL

W dniach 12-13 maja Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL w ramach X Studenckich Spotkań Komunikacji organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukową “Odpowiedzialność użytkowników mediów za bezpieczeństwo w nieprzewidywanym świecie”. W planach szkolenie ABW oraz spotkania z badaczami mediów i dziennikarzami.

Pierwszego dnia – w czwartek 12 maja – wszyscy chętni mogą wziąć udział w szkoleniu przeprowadzonym przez Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW zatytułowanym “Profilaktyka antyterrorystyczna w kontekście bezpieczeństwa”. Goście przybliżą również studentom informacje o ścieżkach kariery w ABW.

Ostatnie miesiące pokazały nam, w jak bardzo nieprzewidywalnych czasach żyjemy. W obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą i wciąż obowiązującym w Polsce stopniu alarmowym dotyczącym ataku terrorystycznego szkolenie zorganizowane przez funkcjonariuszy ABW wydaje się niezwykle ważne – mówi Adam Szymański, prezes Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL – wojna prowadzona w XXI wieku pokazała nam siłę informacji i jej wpływu na opinię publiczną. My – jako użytkownicy mediów – powinniśmy być świadomi, jak wielką broń mają w swoich rękach dziennikarze.

Drugi dzień konferencji (piątek 13 maja) upłynie pod znakiem debat. Podczas panelu “Odpowiedzialność użytkowników mediów za bezpieczeństwo w nieprzewidywalnym świecie” głos zabierze dziesięciu prelegentów z ośrodków naukowych z całej Polski.

Pełną listę prelegentów oraz tematów ich wystąpień prezentujemy poniżej.

Adam Szymański i Paulina Berini w Centrum Medialnym KUL
Członkowie zarządu KNSD KUL z mgr Marcinem Superczyńskim/ fot. dr Joanna Sosnowska

prof. UKSW, dr hab. Monika Przybysz: “Dezinformacja w social media w czasie wojny rosyjskiej na Ukrainie”;
dr hab., prof. KUL Grzegorz Tylec, KUL: Cywilizowanie Internetu. Koniec samowoli? W Jakim zakresie youtuberzy od dnia 1 listopada 2021 r. mają obowiązek stosować ustawę o radiofonii i telewizji?;
prof. dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska KUL: Dlaczego warto myśleć co się mówi i pisze? Kilka (aktualnych) uwag Bolesława Prusa;
dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ: O (nie)odpowiedzialności za użyte słowo – media, kultura logiczna i bezpieczeństwo w nieprzejrzystym świecie;
dr. hab. inż. Artur Paździor, prof. PL (Politechnika Lubelska): ‘Bezpieczeństwo ekonomiczne’;
Krzysztof Jakubowski, UMCS, Jawny Lublin: “Prawo do informacji a bezpieczeństwo użytkowników mediów”;
Małgorzata Wróblewska, Fundacja dla Edukacji i Nauki POLIS: “Medialny obraz świata antynomią czy sojusznikiem wychowania? Refleksje na podstawie mediów krajowych i polonijnych”;
dr Monika Kozłowiec, UM w Lublinie: “Medycyna w mediach – spojrzenie oczami medyka”;
dr Magdalena Łuka, KUL: “Poczucie bezpieczeństwa a jakość życia współczesnego człowieka”;
ks. dr Rafał Jakub Pastwa, KUL: “Komunikowanie religijne Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Ukrainy – analiza wybranych tekstów w perspektywie trwającej wojny w Ukrainie”.

W panelu dziennikarskim udział wezmą: Małgorzata Piasecka, Redaktor Naczelna Radia Lublin; Zbigniew Kopeć, który wiele lat był związany z Polską Agencją Prasową ; Krzysztof Kot z RMF FM oraz Marcin Superczyński z Centrum Medialnego KUL.

Członkowie Koła Naukowego Dziennikarstwa KUL wraz z Kuratorem ks. dr Rafałem Pastwą zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konferencji. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła gazeta studencka Coś Nowego.

Paulina Berini

Studiuję Dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Skończyłam szkołę muzyczną w klasie akordeonu, śpiewam i interesuję się współczesną historią Polski. Jestem osobą otwartą, która uwielbia współpracę z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.