Mistrzostwa Świata absurdu

Mundial w Katarze rozpocznie się już za tydzień. Impreza powinna być prawdziwym świętem dla kibiców piłkarskich którzy przez prawie miesiąc będą mogli cieszyć się rywalizacją reprezentacji z całego świata. Obecne mistrzostwa będą wyjątkowe nie tylko ze względu na porę roku w której się odbywają, ale również przez niedorzeczne zasady wprowadzone przez kraj gospodarzy i jawne śmianie się kibicom w twarz.

Miłość FIFA do pieniędzy

Kiedy 2 grudnia 2010 roku FIFA przyznała Katarowi prawa do organizowania Mundialu przedstawiciele organizacji mówili o nowym otwarciu futbolu na świat. Prawdziwy obraz tego wyboru to polityka, łapówki, pranie brudnych pieniędzy i cierpienie zwykłych ludzi. Absolutnie nikt nie może powiedzieć z czystym sumieniem, że prawa do organizacji zostały przyznane uczciwie, zresztą ani Katar ani Międzynarodowa Federacja nie starają się ukrywać, że Mundial służy większym celom, a nie świętowaniu imprezy piłkarskiej. Gianni Infantino, prezydent FIFA, już od roku mieszka w Katarze, a jego dzieci chodzą do tamtejszych szkół. Sprawa przelewów pomiędzy stronami jest badana przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości.

Warto wskazać informacje, jakoby na 3 tygodnie przed głosowaniem nad wyborem gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku, które odbyło się 2 grudnia 2010 roku, katarska telewizja Al. Jazeera zaoferowała 400 mln USD FIFA za prawa do transmisji turnieju. […] Na konto FIFA miało wpłynąć dodatkowo 100 mln USD, ale tylko wtedy, gdy Katar otrzyma prawo do organizacji. Rząd Kataru rzekomo miał „dorzucić” kolejne 480 mln USD, co daje łącznie 980 mln USD, z tytułu samych umów TV. Sprawa jest badana przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości.

“Katar – Geopolityka i Mistrzostwa Świata” Aleksander Olechv, Witold Repetowicz, Michał Banasiak, Mieszko Rajkiewicz

Kultura Kataru, a kultura kibica

Każdy Mundial jest wyjątkowy za sprawą różnic kulturowych państwa gospodarzy. Każdy ma niepowtarzalny klimat i atmosferę. Mundial który odbędzie się już za tydzień będzie bezdyskusyjnie niezwykły dla wszystkich. Nie tylko za sprawą pory roku w jakiej się odbywa i całkowitemu zniszczeniu terminarzu ligowego, oraz dołożeniu dodatkowego obciążenia fizycznego piłkarzom, ale również za sprawą zasad jakie opublikowali Katarczycy. Z racji na kulturę panującą w ich kraju, spożywanie alkoholu jest dozwolone jedynie 3 godziny przed i godzinę po meczu. Same ceny alkoholu również są wyjątkowe. Cena piwa w sklepie jest przewidywana na około 50 zł, a w barze 70. Kibice którzy zechcą przyjechać na mistrzostwa będą zmuszeni pobrać aplikacje na telefon, która śledzi każdą czynność wykonywaną na urządzeniu i ma dostęp do edytowania oraz usuwania danych z komórki. Organizatorzy zakładają, że poza meczami, fani czas wolny spędzać będą w hotelach, stąd nikła liczba chodników wokół stadionów, za to spora nowoczesnych autostrad. Obsługa i kelnerzy w Katarze mają zalecenia aby widząc parę, zwracać się jedynie do mężczyzny, całkowicie ignorując kobietę, a jeszcze cztery miesiące temu w kraju była prowadzona dyskusja pt. „Leginsy to nie są spodnie”. Restrykcje dla kibiców dotyczą również spraw łóżkowych, w Katarze homoseksualizm jest karany więzieniem. Jedyny dopuszczalny seks to ten małżeński, a za złamanie tego przepisu grozi do 7. lat więzienia. Potępiane i zabronione jest również głośne zachowywanie się, niestosowna forma entuzjazmu, za posiadanie narkotyków grozi kara śmierci. Przy pilnowaniu porządku Katarczycy mają używać sztucznej inteligencji, która pomoże wyłapywać wszelkie zachowania niepożądane.

 Dramat ludzki

Wybudowanie całej infrastruktura piłkarskiej w Katarze pochłonęło życie wielu ludzi, osób które pracowały w nieludzkich warunkach za śmieszne pieniądze. The Guardian opublikował raport mówiący o śmierci ponad 6500. robotników-migrantów, jednak organizatorzy wszystkiego się wypierają. Impreza która ma być świętem piłki nożnej została zbudowana na ludzkim życiu, a przekupieni przedstawiciele piłki, legendy czy dziennikarze promują tę imprezę, zachęcając do przyjazdu i uszanowania wszystkich działań Kataru. Kataru, który jeszcze miesiąc temu dziękował Rosji za wsparcie w organizacji Mundialu. Kataru, który do budowy stadionów na Mundial zatrudnił firmę budującą obozy pracy w Chinach.  Poszczególne reprezentacje okazują bunt do rzeczy których dopuszcza się Katar, do łamania praw człowieka. Norwedzy w ramach protestu nie wysłali swoich przedstawicieli do Kataru, Dania wydała zakaz żonom piłkarzy, aby nie płacili ludziom którzy łamią prawa człowieka,

Bojkot imprezy jest niemożliwy, kibic będzie oglądać i wspierać swoją reprezentację i to całkowicie normalne, należy jednak pamiętać o wszystkich absurdach i tragediach które przyniosła i przyniesie za sobą skandaliczna decyzja FIFA o zorganizowaniu Mundialu 2022 w Katarze. Trzeba pamiętać o piekle zwykłych szarych ludzi, o tych którzy ich na ten los skazali i o tych którzy tych drugich wspierają.

Fot. The Guardian

Krystian Grądkowski

Student dziennikarstwa. Głównie o sporcie. Czasem skrobnę jakiś wywiad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.