Sporty nietypowe – czyli te, o których istnieniu zapewne nie wiedziałeś

Kochasz sport i wydaje Ci się, że wiesz o nim wszystko? A czy wiesz co ma ze sobą wspólnego boks i szachy, lub hokej i zestaw do nurkowania? Jeśli myślisz, że nic, bo przecież to całkowicie inne dyscypliny, to jesteś w ogromnym błędzie. A ja gwarantuje Ci, że po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz jak wiele łączy te zróżnicowane aktywności.

Na świecie istnieje wiele ciekawych dyscyplin sportowych. Od znanej każdemu piłki nożnej, przez wyścigi, aż po wędkarstwo. Ale są też i takie, o których zapewne istnieniu nie wiedziałeś.

Szachowy boks

Szachy i boks. Dyscypliny choć różne niemal pod każdym względem, są w stanie stworzyć jedną całość, nazywając się szachowym boksem. Wymyślony on został w 1992 roku przez francuskiego twórcę komiksów Enki Bilala. Dyscyplina polega na połączniu walki bokserskiej i partii szachów. Zasady są proste – zawodnicy mają do rozegrania jedenaście rund. W sześciu z nich (trwających po cztery minuty) grają w szachy, a w pięciu (trwających po trzy minuty) boksują się.

Podwodny hokej

Swój początek datuje na rok 1954. Dyscyplina zapoczątkowana została przez płetwonurków. Rozgrywana jest na basenie pływackim na głębokości do trzech metrów. Każdy z zawodników wyposażony jest w maski, fajki do nurkowani, płetwy, ochraniacze na twarz, czepek, rękawicę na dominującą rękę oraz kij o długości  maksymalnie 35 centymetrów. Mecz ma dwie połowy trwające 15 minut. Zawodnicy w sześcioosobowych składach (bez kontaktu fizycznego z innymi uczestnikami) muszą trafić półtorakilogramowym krążkiem do bramki przeciwnika.

Rzut kłodą

Dyscyplina zapoczątkowana w Szkocji kilka wieków temu. Polega na pionowym utrzymaniu długiej kłody (trzymanej za węższy koniec), a następnie wyrzucenie jej w taki sposób, aby obróciła się o 180 stopni i upadła szerszym końcem na ziemię.

Cheese rolling, czyli wyścig za toczącym się serem

Jest to sport, którego zawody każdego roku odbywają się w hrabstwie Gloucestershire w Wielkiej Brytanii. Uczestnicy muszą jak najszybciej sturlać się ze stromego dwustumetrowego wzgórza, tak aby dogonić toczący się  trzykilogramowy ser, który na końcu trafia do zwycięzcy.

Podziemny lot balonem

W 2000 roku w kopalni soli w Wieliczce odbył się pierwszy podziemny lot balonem. Balon wzniósł się na wysokość 213 metrów w Komorze Staszica, 125 metrów pod ziemią, bijąc przy tym rekord Guinnessa.

Eukonkanto – noszenie żon

Sport powstał w XVIII wieku w Finlandii. Podczas konkurencji mężowie muszą nosić na barkach swoje żony, pokonując przy tym różnego rodzaju przeszkody. Sport wymaga dobrej kondycji, a także ogromnego zaufania pań do swoich mężów. Nagrodą są zapasy piwa w ilości litrów odpowiadającej wadze zwycięskiej małżonki.

Sepak Takraw

Wywodzi się z piętnastowiecznej Azji. Rywalizacja rozgrywa się na boisku do badmintona. Drużyna zdobywa punkt, w momencie gdy gracze trafią przez siatkę piłką w połowę przeciwnika. Jednak aby nie było zbyt prosto, zabronione jest używanie rąk i ramion. Piłkę można przerzucić tylko i wyłącznie za pomocą stóp.

Quidditch

Gra opierająca się na zasadach fikcyjnej dyscyplinie, wymyślonej przez J.K. Rowling w książkach opowiadających o losach Harry’ego Pottera. Jest to połączenie elementów berka, rugby i dwóch ogni. Dyscyplina polega na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika przy ciągłym trzymaniu miotły między nogami. Wygrywa drużyna, która zdobędzie większą liczbę bramek niż przeciwnicy.

Slapfighting

Slapfighting, czyli zawody w policzkowaniu. W tej konkurencji zawodnicy stają naprzeciwko siebie i starają się znokautować rywala przez spoliczkowanie go. Przegrywa osoba powalona przez nokaut lub poddająca walkę.

Cycleball – czyli piłka nożna na rowerze

Zawodnicy tej dyscypliny jeżdżą na rowerach oraz łączą elementy piłki nożnej, hokeja i koszykówki. Ich zadanie polega na trafieniu piłką do bramki kołem roweru przy jednoczesnym oderwaniu stóp od podłoża. W przypadku jego dotknięcia, drużyna przeciwna otrzymuje rzut karny.

Wyścig strusi

Ten niezwykły sport narodził się pod koniec XIX i na początku XX wieku w Republice Południowej Afryki, a od pewnego czasu staje się coraz popularniejszy w USA.  W dużej mierze przypomina wyścigi konne, z tą różnicą, że jeźdźcy zamiast na konia zasiadają na grzbietach strusi.

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej sportów, na świecie istnieje dużo więcej zaskakujących dyscyplin. Kto wie, może za jakiś czas to właśnie Ty wymyślisz kolejną nietypową dyscyplinę.