LifestylePoradniki

Narzędzia do efektywnego planowania czasu

Zajęcia na studiach, praca, posiłki, sen, odpoczynek są nieodłącznymi i systematycznymi punktami dnia. Mimo, że pewne rzeczy robimy od dłuższego czasu, to nie potrafimy go w pełni wykorzystywać. Z pomocą przychodzą nam pewne narzędzia.

Realizacja projektów – Trello

Aplikacja spełnia się przy organizacji projektów realizowanych samodzielnie lub przez mały zespół. Jest ona zaprojektowana na wzór tablicy Kanban. Używanie apki wymaga założenia konta. Dzięki niemu możemy dodawać użytkowników do zespołów projektowych. Narzędzie umożliwia tworzenie tablic, w których możemy dodawać listy. Ja preferuje podział list na: do zrobienia, w trakcie, gotowe, zawieszone. Dzięki temu, każdy członek zespołu wie, na jakim etapie realizacji jest dane zadanie. Zadania możemy oznaczać priorytetowo za pomocą kolorów lub opisów. Z łatwością możemy dodawać pliki, etykiety, oznaczać członków odpowiedzialnych za wykonanie, formułować listy kontrolne, określać terminy realizacji oraz pisać komentarze. Samo przenoszenie zadań pomiędzy listami jest bardzo proste – wystarczy je przeciągnąć. Aplikacja jest darmowa.

Screenshot aplikacji Trello

Harmonogram pracy w tygodniu – TimeTable++

Zdecydowanie to moja ulubiona apka do planowania czasu w tygodniu. W każdym dodawanym przedmiocie jest miejsce do określenia numeru sali, prowadzącego oraz formy zajęć. Szczególnym ułatwieniem jest możliwość określenia cykliczności zajęć. Do każdego kafelka zajęciowego można dodawać notatki, zadania lub zaplanować egzamin. Zajęcia w TimeTable++ są oznaczane za pomocą kafelków ze skrótami, które dodatkowo możemy oznaczyć kolorami. Dzięki wizualizacji planu tygodniowego, można łatwiej określić czas niezaplanowany. Używanie aplikacji jest darmowe.

Screenshot aplikacji TimeTable++

Technika Pomodoro

Ta dość prosta metoda zarządzania czasem została stworzona przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. Jej nazwa bierze się od zegara kuchennego w kształcie pomidora.

Etapy stosowania tej techniki są dość proste:

  1. Określ i skonkretyzuj zadanie które chcesz wykonać.
  2. Nastaw czasomierz na 25 minut.
  3. Realizuj zadanie.
  4. Odpocznij 5 minut.
  5. Wróć do punktu 2.
  6. Po 4 sekwencjach zrób sobie dłuższą przerwę (15-30 minut).

W sklepach internetowych istnieje wiele aplikacji ułatwiających stosowanie powyższej techniki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: Pomodoro.

Źródło: productvision.pl

Szymon Kurzeja

Student II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od 10 lat harcerz, od 4 lat drużynowy - najpierw gromady zuchów, teraz drużyny harcerzy. Lubię spędzać czas przy planszówkach i dobrej kawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *