Święto pełne kolorów
Coraz większą popularność na całym świecie zdobywa Festiwal Kolorów. Jest to wydarzenie polegające na tym, że ich uczestnicy obrzucają się kolorowym proszkiem. Niewiele osób jednak wie skąd wywodzi się ten zwyczaj. Pochodzi on z hinduistycznego święta kolorów obchodzonego na pożegnanie zimy i powitanie wiosny – Holi.
Jak przebiega Holi?
Święto rozpoczyna się wieczorem przy ognisku nazywanym Holika, gdzie ludzie zbierają się, żeby wspólnie śpiewać i tańczyć. Ma ono symbolizować walkę dobra ze złem, w której zawsze wygrywa dobro. Następnego dnia rano odbywa się wielki karnawał kolorów. Jego uczestnicy odgrywają pościg polegający na wzajemnym obrzucaniu się kolorowym proszkiem i wylewaniu na siebie kolorowych farb. Rytuał ten ma na celu przynieść szczęście, zdrowie i powodzenie w nowym wiosennym okresie. Właśnie ten zwyczaj przeniesiony został poza kręgi religijne. Hinduiści z okazji Holi odwiedzają przyjaciół, rodzinę i wrogów, żeby podzielić się radością oraz przysmakami. Festiwal jest uroczystym dniem, podczas którego ludzie wybaczają sobie błędy z przeszłości i zapominają innym wyrządzone krzywdy.
Pochodzenie święta
Ze świętem związanych jest wiele legend, które miały bezpośredni wpływ na współczesną formę obrzędów. Zacznijmy od nazwy, która pochodzi od imienia siostry króla demonów Hiranyakashipu – Holiki Dahan. Z wymienionymi bogami wiąże się również legenda, na pamiątkę, której w wigilię święta Holi rozpala się ogniska. Otóż głosi ona, że król demonów Hiranyakashipu, chciał, aby wszyscy modlili się tylko do niego. Jednak jego własny syn – Prahalad, postanowił kierować modlitwy do dobrego boga Wisznu. Demon postanowił go uśmiercić. Rozkazał więc swojej siostrze Holice, która posiadała dar swobodnego przechodzenia przez ogień, aby weszła do niego wraz z Prahaladem. Niestety jej dar działał tylko wtedy, gdy wkraczała w ogień samotnie. W efekcie Holika spłonęła, a chłopiec dzięki żarliwym modlitwom przeżył.
Kiedy i gdzie świętować Holi?
Święto Kolorów najhuczniej obchodzone jest w Indiach i Nepalu, ale także tam, gdzie liczna jest społeczność hinduska. Do Barsana i Nadagon w Indiach na Holi przyjeżdża wielu turystów. W niektórych indyjskich miejscowościach świętu towarzyszą dodatkowe atrakcje, takie jak np. parada słoni. Obchodzone jest w dniu pełni księżyca w miesiącu Phalguna, czyli na przełomie lutego i marca.