Nie ma terroryzmu bez mediów. Szkolenie ABW w ramach X Studenckich Spotkań Komunikacji

Za nami pierwszy dzień Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zorganizowanej w ramach X Studenckich Spotkań Komunikacji. Studenci oraz goszczący na KUL licealiści wzięli udział w szkoleniu profilaktyki antyterrorystycznej, przeprowadzonym przez funkcjonariuszy z Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW w Warszawie. Uczestnicy dowiedzieli się jak rozpoznać potencjalnego terrorystę, jak radzić sobie w sytuacjach ataku terrorystycznego oraz jak przeciwdziałać terroryzmowi w mediach.

X Studenckie Spotkania Komunikacji
Prorektor KUL dr hab. Beata Piskora | fot. Aleksandra Szymczak

Sala wykładowa Centrum Transferu Wiedzy KUL (CTW-114) była dzisiaj wypełniona po same brzegi. Wszystko za sprawą pierwszego dnia X Studenckich Spotkań Komunikacji. Uroczystość zyskała szczególną uwagę studentów, ponieważ porusza bardzo ważny temat jakim jest „Odpowiedzialność użytkowników mediów za bezpieczeństwo w nieprzewidywalnym świecie”.

W ramach wydarzenia zorganizowana została Ogólnopolska Konferencja Naukowa, której inicjatorem było Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL. Gospodarzami spotkania byli prezes koła naukowego, Adam Szymański i zastępczyni prezesa, Paulina Berini. Ceremonię o godzinie 9:15 uroczyście otworzyła prorektor KUL dr bab. Beata Piskora, a następnie głos zabrał prodziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL dr hab. Wojciech Gizicki, który podkreślił wagę poruszanego tematu oraz duże znaczenie konferencji dla jego wydziału. Uroczystości wprowadzające zakończyło wystąpienie dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL dr hab. Justyny Szulich-Kałuży, która wspomniała inicjatora pierwszych Studenckich Spotkań Studenckich o. prof. dr. hab. Leona Dyczewskiego; przytoczyła jego słowa, że „studenci też powinni mieć swój obszar debat”.

Relacja ze szkolenia

X Studenckie Spotkania Komunikacji
ppłk. Artur Sybicki | fot. Aleksandra Szymczak

Po krótkim wstępie przyszedł czas na część główną, czyli szkolenie zatytułowane „Profilaktyka antyterrorystyczna w kontekście bezpieczeństwa” przeprowadzone przez funkcjonariuszy z Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW w Warszawie. W pierwszej, teoretycznej części szkolenia  płk. Adam Gwiazdowicz i Dominika Pacholska przybliżyli uczestnikom zagadnienia związane ze zjawiskiem terroryzmu. Omówili m.in. różnicę pomiędzy radykalizacją a terroryzmem, proces stawania się terrorystą, przeciwdziałanie radykalizacji i świadomość społeczną jako kluczowy element systemu antyterrorystycznego. Funkcjonariusze podkreślili, że ważne jest wczesne rozpoznanie procesu radykalizacji osób z naszego otoczenia, ponieważ może to zapobiec tragedii.

Między pierwszą a drugą częścią szkolenia głos zabrała kapitan Magdalena Jastrzębska z Delegatury Lubelskiej ABW, która opowiedziała o możliwych ścieżkach kariery w państwowej agencji i wymaganiach rekrutacyjnych. Podkreśliła, że miejsce znajdzie się dla wszystkich zaangażowanych kandydatów, jednak praca nie należy do łatwych i wymaga poświęceń.

W drugiej, praktycznej części szkolenia ppłk. Artur Sybicki przedstawił dobre praktyki w działaniach dynamicznych, czyli bezpośredniej konfrontacji z terrorystą. Funkcjonariusz wskazał jakie zachowania mogą pomóc zminimalizować ryzyko utraty życia w przypadku ataku terrorystycznego. Podkreślił, że do czasu przyjazdu służb na miejsce ataku, wszyscy jesteśmy antyterrorystami, dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak w takiej sytuacji postępować. W trakcie prezentacji nastąpiła projekcja drastycznych nagrań, na których zostały zaprezentowane prawdziwe wydarzenia, obrazujące realia ataku terrorystycznego. Uczestnicy otrzymali rady m.in. co należy zrobić w przypadku zagrożenia atakiem bombowym lub spotkania z masowym zabójcą. Podpułkownik wspomniał również o ważnej procedurze 4U – uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak.

X Studenckie Spotkania Komunikacji
ppłk. Artur Sybicki | fot. Klaudia Wolińska

Ostatnia, trzecia część szkolenia była skierowana szczególnie do obecnych na sali studentów dziennikarstwa, którzy w przyszłości mogą spotkać się koniecznością relacjonowania ataku terrorystycznego. Funkcjonariusze omówili terroryzm jako formę komunikacji. Terroryści dokonując ataku próbują przekazać wiadomość za pośrednictwem mediów (najczęściej, aby wzbudzić w ludziach strach). Przytoczyli słowa badaczy, że „terroryzm to spektakl, dlatego nie ma terroryzmu bez mediów”. Podkreślili problem współczesnej propagandy, która stała się bardzo medialna, a media społecznościowe tylko ułatwiają rozprzestrzenianie się radykalnych treści. Zwrócili także uwagę na działanie mediów, które potęgują panikę i podsycają emocje oraz powielają przekaz terrorystów, co inspiruje do działania inne osoby o podobnych poglądach. Na zakończenie udzielili wielu rad skierowanych do przyszłych dziennikarzy i użytkowników social mediów, m. in. jak przeciwdziałać terroryzmowi w mediach.

Wrażenia uczestników

Szkolenie miało formę interaktywną, ponieważ oprócz prezentowania i omawiania zagadnień funkcjonariusze zadawali wiele pytań słuchaczom i aktywizowali ich do żywej dyskusji.

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich mówców i wynieśli ze spotkania dużo przydatnych informacji. – Jako młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w ten świat, powinniśmy wiedzieć dużo o bezpieczeństwie i terroryzmie, a także o postępowaniu, które może nam pomóc w przyszłości uniknąć tragedii. – skomentował Krystian, student 2 roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KUL. W wydarzeniu uczestniczyli także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, którzy również dostrzegli powagę poruszanego tematu – Ludzie powinni wiedzieć więcej o atakach terrorystycznych, mimo że są dość drastyczne i straszne, aby móc takim sytuacjom zapobiegać – tłumaczyła Gosia z 1C.

X Studenckie Spotkania Komunikacji
Uczestnicy szkolenia ABW | fot. Aleksandra Szymczak

Istotność organizowania takich spotkań podkreślił też kurator Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL dr Rafał Jakub Pastwa – Zaangażowanie i frekwencja studentów świadczą o zainteresowaniu tematem odpowiedzialności użytkowników mediów za bezpieczeństwo. Żyjemy w świecie interpandemicznym, a z drugiej strony mamy wojnę w Ukrainie, więc ciężko uciec od tych tematów. Podjęcie ich jest niemalże koniecznością, a kontakt przyszłych dziennikarzy i analityków mediów z funkcjonariuszami, naukowcami i zawodowymi dziennikarzami to doświadczenie, którego nie powinni omijać.

Organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich na drugą część konferencji, która będzie miała miejsce jutro (czwartek) o godz. 9.15 w sali CTW-56. Zaplanowane są dwa panele tematyczne z udziałem badaczy mediów oraz dziennikarzy stacji lokalnych i ogólnopolskich, dotyczące odpowiedzialności użytkowników i mediów za bezpieczeństwo w nieprzewidywalnym świecie. Pełna lista prelegentów, którzy wystąpią podczas piątkowego panelu eksperckiego, oraz tematów ich wystąpień można znaleźć poniżej.

no images were found

Dawid Zapora

Informatyk, poeta i twórca ekscentryk. Pisanie to dla mnie chleb powszedni. Odkąd pamiętam pasjonowałem się tworzeniem niekonwencjonalnych form literackich i dziennikarskich. Na co dzień zgłębiam tajniki świata komputerów, a w wolnych chwilach oddaję się sztuce, muzyce i kinematografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.