Matura to bzdura? Sprawdzamy wykształcenie znanych Polaków 

Trwa maturalny maraton. Dla wielu uczniów egzamin dojrzałości wiąże się z ogromnym stresem. Czy wbrew temu, co mówią nauczyciele, można osiągnąć sukces bez matury? Sprawdźmy to! Andrzej Duda, Robert Lewandowski czy Doda – ich wykształcenie może was zaskoczyć. 

Na co dzień decydują o losach państwa; niewielu z nas jest jednak świadomych, jakim wykształceniem mogą pochwalić się polscy politycy. Patrząc na naukowe osiągnięcia Krzysztofa Bosaka, można wnioskować, że nauka do sesji nie należała do jego ulubionych obowiązków. Poseł Konfederacji rozpoczął studia na architekturze, ekonomii oraz filozofii. Żadnego z wymienionych kierunków jednak nie ukończył. Odbył z kolei kurs dziennikarski w należącej do ojca Rydzyka Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.  

Nie jestem obecnie ani architektem, ani ekonomistą, zajmuję się polityką, dlatego myślę, że to jest dobra, odważna decyzja, żeby po prostu nie poświęcać ani swoich pieniędzy, ani pieniędzy podatnika, tym bardziej jeżeli ktoś jest na studiach dziennych, robiąc coś, co nie służy rozwijaniu się – skomentował swoje życiowe wybory Krzysztof Bosak. 

Tytułem magistra historii może natomiast pochwalić się były szef rządu Donald Tusk. Ukończył on studia na Uniwersytecie Gdańskim, a pracę dyplomową poświęcił tematyce Józefa Piłsudskiego w przedwojennych czasopismach. Jeden z jego największych politycznych konkurentów – Jarosław Kaczyński – zaszedł krok dalej. Lider Prawa i Sprawiedliwości po ukończeniu studiów na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego obronił pracę doktorską o roli ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą. Odpowiednik wspomnianego wydziału na krakowskim UJ ukończył natomiast Andrzej Duda. Prezydent RP ma w swoim dorobku tytuł doktora nauk prawnych. 

Edyta Górniak
fot. MW Media

Scena zamiast auli wykładowej 

Mogła zostać psychologiem, lecz wybrała miłość – Doda rzuciła studia na warszawskim SWPS, by wyprowadzić się z ówczesnym partnerem, Radosławem Majdanem, do Izraela. Po powrocie do kraju jej kariera nabrała tempa, co utrudniało jej dokończenie nauki po dziś dzień. Próby posiadania wyższego wykształcenia nie podjęła się natomiast Edyta Górniak. Piosenkarka nie przystąpiła nawet do egzaminu dojrzałości. Brak matury nie przeszkadza jej wchodzić w polemikę z lekarzami i naukowcami. Artystka została nominowana w plebiscycie Biologiczna Bzdura Roku 2020, jednak – tak samo jak Eurowizji w 1994 – tej nagrody nie udało jej się wygrać. Na tle wspomnianych gwiazd wyróżnia się Małgorzata Rozenek-Majdan. Radosław rozkochał ją w sobie znacznie później niż Dodę, dzięki czemu gwiazda miała czas na swoje studia. Celebrytka znana m.in. z programu Perfekcyjna Pani Domu jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Co więcej, Małgorzata Rozenek-Majdan chce wrócić do pisania przerwanego lata temu doktoratu. 

Lewandowski, Milik
Fot. laczynaspilka.pl

Sport to nie wszystko 

Wielu sportowców dba nie tylko o kondycję fizyczna, ale również tę umysłową. W tym gronie znajduje się Robert Lewandowski. Gwiazdor reprezentacji Polski i Bayernu Monachium obronił licencjat z wychowania fizycznego o specjalizacji trenersko-menedżerskiej. Wiele kontrowersji wzbudził temat jego pracy dyplomowej – piłkarz napisał o … samym sobie! O swoje wykształcenie równocześnie z rozwojem kariery zadbały również siostry Radwańskie. Agnieszka i Ula mogą pochwalić się tytułami licencjata z turystyki i rekreacji, które zdobyły na krakowskim AWF-ie. Ich koleżanka po fachu – Iga Świątek – zaraz po zdaniu matur zdecydowała się w całości oddać tenisowi. Efekty? Pierwsze miejsce w rankingu WTA. Najlepsza obecnie zawodniczka świata zapowiedziała jednak, że wróci jeszcze do nauki. Warto zatem odnotować wyniki, jakie osiągnęła na egzaminie dojrzałości – a te są imponujące – 100% na podstawie i 66% na rozszerzeniu z matematyki do tego kolejne 100% na podstawie z języka angielskiego i 96% na poziomie rozszerzonym. 

Adam Szymański

Student II roku dziennikarstwa w języku angielskim. Optymista i marzyciel. Miłośnik podróży oraz włoskiej kuchni i muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.