Aresztowania, pobicia, zdrady. Co piłkarze mają w głowie?

W ostatnim czasie na łamach angielskich sportowych gazet częściej przeczytamy o wpadkach i wybrykach zawodników Premier League, niż o ich wyczynach na boisku. Kurt Zouma i Mason Greenwood zasilili szeregi niechlubnej „drużyny” graczy skandalistów, a nawet przestępców. Kogo jeszcze możemy przypisać do tego „zespołu”?

Fot. Twitter / twitter.com/prettysosa0 /

Afery z piłkarzami w rolach głównych dzieją się bardzo często, kiedy z każdej strony otaczają cię paparazzi i fani wyposażeni w telefony ciężko ustrzec się wizerunkowej rysy. Jedno zdjęcie może zniszczyć wizerunek na lata, nie ważne czy jest ono „świeże”. Ostatnio taka sytuacja dotknęła Dawida Kownackiego, którego fotografia z klubu nocnego wypłynęła po wygranym meczu w Niecieczy. W tej sytuacji szybko za zawodnikiem stanął klub. Żałosne jest to karmienie trolli i podawanie dalej fake’ów. Jakiś anonim wrzuca zdjęcie z zeszłego roku, żeby zebrać kilka serduszek… Kownaś jest w pełni skupiony na piłce i na swojej rodzinie. Dajcie mu się w spokoju odbudować i pomóc nam w zdobyciu mistrzostwa! – skomentował kierownik działu sportu Lecha Poznań, Wojciech Tabiszewski.

W przypadku polskiego napastnika, zdjęcie do sieci wrzucił jeden z anonimowych użytkowników Twittera, jednak publikacje samych piłkarzy czy osób im bliskich potrafią wywołać prawdziwą burzę krytyki. W Premier League kontrowersji nie brakuje, zaczynając od Kurta Zoumy znęcającego się nad kotem, przez Dele Alliego którego sex tape wyciekł do sieci, po grupę zawodników oskarżanych przez lata o molestowanie seksualne. Ostatnio do tego grona dołączył Mason Greenwood, była dziewczyna Anglika udostępniła w sieci zdjęcia i nagrania obciążające piłkarza. Manchester United szybko potępił zachowanie ich wychowanka, odcinając się od niego. Kibice mogli za darmo wymienić koszulki z jego imieniem na inne, sponsorzy gracza zerwali umowy, a EA Sports usunęła sylwetkę Greenwooda z Fify 22. W niebieskiej części Manchesteru również znajduje się piłkarz, któremu są przedstawione zarzuty na tle seksualnym. Francuzki obrońca, Benjamin Mendy, został oskarżony o siedem gwałtów, jednak na początku tego roku opuścił areszt po 134 dniach za kaucją. Jego rozprawa odbędzie się w czerwcu, a Manchester City prawdopodobnie do tego czasu rozwiąże umowę z piłkarzem.

Aresztowania, pobicia, zdrady. Co piłkarze mają w głowie?
Adam Johnson po rozprawie sądowej Fot. Mirror//Reuters

 Jedną z najgłośniejszych spraw na wyspach była historia Adama Johnsona, kiedyś świetnie zapowiadającego się piłkarza, obecnie człowieka po wyroku. Anglik w 2015 roku został zatrzymany przez policję z zarzutami czynności seksualnych z nieletnią, a Sounderland momentalnie rozwiązał z nim umowę. Podczas jego pobytu w zakładzie karnym na jego laptopie znaleziono również pornografie zwierzęcą. Johnson po odbyciu połowy kary opuścił więzienie w 2019 roku, do piłki nigdy nie wrócił.

Piłkarzom wybaczamy więcej. Możesz mieć problemy z prawem i odsiadywać karę więzienną, a być nadal kochany jak w przypadku Ronaldinho. Łamać przepisy finansowe i być podziwianym przez fanów jak między innymi Messi. Bliska znajomość z mafią, strzelanie do dziennikarzy czy uzależnienie od narkotyków i zażywanie ich w obecności kamer również nie przeszkadzają w pozostaniu klubową legendą, przypadek nieżyjącego już Diego Maradony. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na „ułaskawienie” w oczach kibiców, ostatnio do internetu wypłynęły informacje jakoby Marc Overmars, legenda holenderskiej piłki, a do niedawna dyrektor sportowy w Ajaxie Amsterdam, wysyłał pracownicom klubowym niestosowne wiadomości i zdjęcia. Holender przyznał się do zarzutów i przeprosił za swoje zachowanie, jednak jego wizerunek medialny runął. Marc jest prawdopodobnie najlepszym dyrektorem w historii Ajaksu. Był powód, dla którego przedłużyliśmy jego umowę. Niestety, przekroczył granice i kontynuowanie pracy tutaj nie było możliwe. To niezwykle bolesne dla wszystkich i druzgocące dla kobiet, które doświadczyły jego zachowania – oświadczył Leen Meijaard, przewodniczący rady nadzorczej Ajaksu.

Ryan Giggs jest prawdziwą legendą Manchesteru United. Walijczyk był Czerwonym Diabłem przez całą karierę oraz kapitanem klubu, jednak jego wierność klubowa nie szła w parze z wiernością związkową. W maju 2011 roku świat dowiedział się o romansie piłkarza z modelką Imogen Thomas. Sprawa zniszczyła wizerunek Giggsa jako przykładnego męża, a już miesiąc później okazało się, że zawodnik przez osiem lat zdradzał partnerkę z żoną swojego brata – Nataszą. Kobieta wyznała nawet, że spodziewała się dziecka z Ryanem, jednak ciąża została usunięta.

Trudno nie odnieść wrażenia, że wyjazdy na zgrupowania reprezentacyjne sprzyjają aferom. Naszym rodzimym przykładem może być libacja poszczególnych piłkarzy przed meczem eliminacyjnym z Armenią w 2016 roku, sprawa odbiła się dużym echem w polskich mediach, a zawodnicy biorący udział w spotkaniu dostali karę pieniężną. Alkohol jest najczęstszym powodem odsuwania piłkarzy od naszej reprezentacji: Boruc, Peszko czy Młynarczyk to tylko niektórzy z długiej listy zawodników pomijanych chwilowo bądź już na stałe podczas powołań właśnie za afery z promilami.

Aresztowania, pobicia, zdrady. Co piłkarze mają w głowie?
Valbuena z Benzemą Fot. MARCA

Reprezentacja Francji ma długą historię skandali, w 2010 roku, tuż przed mundialem w RPA media donosiły o oskarżeniach seksu z nieletnią prostytutką ciążących na kilku reprezentantach Leś Coqs. Sprawa miała mocny wpływ na wyniki Francuzów, z kadry wycofała się masa sponsorów, a nastroje wokół kadry były fatalne. Pięć lat później światło dzienne ujrzała historia seks taśmy Valbueny, dziennikarze donosili, że piłkarz był szantażowany nagraniem łóżkowym swoim i swojej żony przez kolegę z kadry Karima Benzeme. Obaj zawodnicy zostali odsunięci od reprezentacji, jednak napastnik Realu Madryt powrócił do gry dla Trójkolorowych w 2020 roku. Patrząc na dawne lata, również znajdziemy afery, które zaszkodziły kadrze, przed MŚ 1982 w Hiszpanii słychać było doniesienia o tym, że Jean-Francois Larios uwiódł żonę największej gwiazdy reprezentacji – Michela Platiniego. Po meczu otwarcia z Anglią, były prezydent UEFY, postawił selekcjonerowi ultimatum, on albo Larios i od tego czasu ten drugi zagrał w kadrze tylko raz, w meczu o trzecie miejsce z Polską, gdzie Platini odmówił występu.

Krystian Grądkowski

Student dziennikarstwa. Głównie o sporcie. Czasem skrobnę jakiś wywiad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.