PŚ w Lahti: Austriacy ze zwycięstwem, Polacy na siódmej lokacie

Po prawie dwutygodniowej przerwie powrócił Puchar Świata w skokach narciarskich. W sobotnim konkursie drużynowym na skoczni Salpausselka (HS130) w Lahti triumfowali zawodnicy z Austrii. Podium uzupełnili Słoweńcy i Niemcy. Niestety, Polak znów zdyskwalifikowany.

Zmagania drużynowe poprzedził konkurs indywidualny rozegrany w piątek w zastępstwie za odwołane styczniowe zawody w Sapporo. Ze zwycięstwa cieszył się Stefan Kraft (124,5 m i 131 m). Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud (127,5 m i 125,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła (120,5 m i 129,5 m), dla którego było to pierwsze „pudło” w obecnym sezonie.

PŚ w Lahti: Austriacy ze zwycięstwem, Polacy na siódmej lokacie
Reprezentacja Polski, 25.02.2022
fot. Tadeusz Mieczyński @https://www.foto.skijumping.pl/

Prowadzą Słoweńcy, Polacy mogą atakować

Pierwszym z prezentujących się dziś Biało-Czerwonych był Piotr Żyła. 35-latek uzyskał odległość 124 metrów, dzięki czemu uplasował naszą reprezentację na czwartym miejscu. Drugim z Polaków zasiadającym na belce był Paweł Wąsek, dla którego był to trzeci konkurs drużynowy PŚ w karierze. Młody skoczek wylądował na 121 metrze, tym samym utrzymując pozycję wywalczoną przez starszego kolegę. Tej samej sztuki dokonał brązowy medalista z Pekinu – Dawid Kubacki osiągnął odległość 120,5 metra. Ostatnim z ekipy Michala Doleżala był Kamil Stoch. Wylądował na 121 metrze, jednak trafił na najgorsze warunki w swojej grupie, co spowodowało spadek naszej drużyny o jedno oczko.

Liderem od drugiej grupy pierwszej serii była reprezentacja Słowenii (Z. Jelar – 126 m, C. Prevc – 124 m, T. Zajc – 122,5 m, P. Prevc – 123,5 m). Podopieczni Roberta Hrgoty o 0,6 punktu wyprzedzali drugich Austriaków (J. Hoerl – 126,5 m, C. Aigner – 119 m, U. Wohlgenannt – 117,5 m, S. Kraft – 130 m). Na trzecim miejscu uplasowali się zaś Norwegowie (M. Lindvik – 127,5 m, R. Johansson – 120 m, D. Andre Tande – 116 m, H. E. Granerud – 120,5 m).

Tuż za podium znalazła się reprezentacja Niemiec, która o dwa punkty wyprzedziła Polaków. Szóstą pozycję zajęli Japończycy, dalej Finowie i Rosjanie. Do drugiej serii nie awansowali Kazachowie.

Podium jak na Igrzyskach

W drugiej serii lepszą okazała się być reprezentacja Austrii – świeżo upieczeni mistrzowie olimpijscy. Ekipa Andreasa Widhoelzla zwycięstwo „wyrwała” dopiero dzięki skokom w ostatniej grupie. Pokonali oni drugich Słoweńców o 5,5 punktu. Podium uzupełnili Niemcy (C. Schmid – 127,5 m, S. Freund – 131 m, M. Eisenbichler – 125,5 m, K. Geiger – 125 m).

PŚ w Lahti: Austriacy ze zwycięstwem, Polacy na siódmej lokacie
Dzisiejsze podium – Austria, Słowenia, Niemcy
fot. Tadeusz Mieczyński, @https://www.skijumping.pl/wiadomosci/31458/ps-w-lahti-triumf-austrii-polska-siodma-dyskwalifikacja-waska/

Na czwartą lokatę spadli Norwegowie, piąte zajęła reprezentacja Japonii, następnie Finlandia, Polska i Rosja.

Druga runda obfitowała w dalekie skoki, zwłaszcza w wykonaniu najlepiej prezentujących się dziś drużyn. Powyżej 130 metra wylądował Niemiec Severin Freund (131 m), Słoweniec Cene Prevc (130,5 m) oraz Austriak Clemens Aigner (131,5 m).

Spadek Polaków, Kamil po raz 72. w drużynie

Po próbie Piotra Żyły na 121 metr nasza ekipa znalazła się na piątym miejscu. Identyczny wynik i lokatę uzyskał Paweł Wąsek. Niestety, podczas skoków siódmej grupy zawodników z niepowodzeniem przeszedł on kontrolę u Miki Jukkary – jego buty okazały się być nieprzepisowe. Dlatego mimo, że Dawid Kubacki skoczył na odległość 124,5 metra (trzeci najlepszy zawodnik w swojej grupie) znaleźliśmy się na ostatniej, ósmej pozycji. Kamil Stoch poprawił swój wynik o trzy metry w porównaniu do pierwszej rundy, jednak pozwoliło to Biało-Czerwonym jedynie na zajęcie siódmej lokaty. Gdyby nie odjęte punkty Wąska znaleźlibyśmy się dziś na piątym miejscu.

Dzisiejsze zmagania to także 72. występ Kamila Stocha w konkursach drużynowych. Po raz pierwszy rywalizował on 12 lutego 2005 roku w Pragelato, gdzie wraz z kolegami zajął czwarte miejsce. Dziś, w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej, „Rakieta z Zębu” zajęła szóstą lokatę.

Obrazek wyróżniający

Julia Sroczyk

Studentka IV roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.