FilmKulturaLubelski przewodnikRozrywka

XV Edycja Lubelskiego Festiwalu Filmowego

Już niedługo w Lublinie kolejna edycja jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali filmowych w Polsce. W tym roku organizatorzy postarali się, żeby większa część atrakcji odbyła się stacjonarnie. Przyjrzyjmy się zatem, co czeka nas podczas tegorocznej edycji.

LFF LOGO
https://lff.lublin.pl/wp-content/uploads/2020/11/logo_LFF.jpg

Festiwal będzie trwał od 19 do 27 listopada 2021 roku. Warto nadmienić, że wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Jedyna atrakcja, za którą będziemy musieli zapłacić to seans „Moje wspaniałe życie” w reżyserii Łukasza Grzegorzka, który będzie miał miejsce o godzinie 18.00 w sobotę (20.11.2021). Bilety na seans można kupić przez stronę internetową Lubelskiego Centrum Kultury lub stacjonarnie, w kasie na ulicy Peowiaków 12.

Organizatorzy festiwalu idąc z duchem czasu, w tym roku postawili na ekologię. Papierowe programy nie będą rozdawane, jednak cały rozkład można pobrać w formie pdf. Wszystkie sale i obiekty, w których będzie odbywał się festiwal, są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a osoby, które chcą obejrzeć filmy zagraniczne, nie muszą martwić się o napisy – będą dostępne w języku polskim, jak i angielskim jednocześnie.

Festiwal rozpocznie wyświetlany zarówno stacjonarnie, jak i on-line pokaz tematyczny zatytułowany „Krótko o COVID-19″, który będzie się skupiał na tematycznie trudnych filmach, osadzonych w rzeczywistości pandemicznej. Pierwszego dnia odbędzie się również pokaz filmów łotewskich, które wybrał tegoroczny juror Janis Abele. Tego dnia będzie miał miejsce także pokaz serii filmów krótkometrażowych zatytułowany „kryzys męskości?”, których reżyserzy spróbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

W niedzielę 21 listopada coś dla siebie znajdą również fani filmów animowanych, jednak w tym przypadku będą to specyficzne animacje krótkometrażowe. W programie tej kategorii pojawiają się takie pozycje, jak „Jak moja babcia stała się krzesłem”, reż. Nicolas, „Nieme ambasady”, reż. Daniel Höpfner, czy też „Praktyczny Pan”, reż. Michał Poniedzielski.

Na poniedziałek 22 listopada zaplanowany jest, pokaz tematyczny filmów krótkometrażowych zatytułowany „ZOOM na migracje”, przedstawiający problem dotykający cały świat. Tego dnia odbędą się również pierwsze warsztaty: “Funkcja obrazu w filmach fabularnych Andrzeja Munka. Wykład skupi się na funkcji i znaczeniu zdjęć w filmach takich jak „Błękitny krzyż”, „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Pasażerka”.

We wtorek 23 listopada, również odbędą się warsztaty, tym razem odchodzące nieco od filmowej kultury, które skupią się głównie na rozwijaniu talentu pisarskiego w dziedzinie recenzji. Zapisy na te warsztaty są ograniczone, a warunkiem podejścia do nich jest wcześniejsze obejrzenie filmów z pokazu “Krótko o COVID-19″, który odbywa się pierwszego dnia festiwalu.

Bieżące tematy będzie poruszać również 3 odsłona cyklu pokazów “Świat Kobiet”, która została utworzona w roku 2018 z okazji stulecia odzyskania przez Polki praw obywatelskich. Nie mniej ciekawy będzie przygotowany w ten sam dzień, czyli 25 listopada: „Filmowy Pub Quiz”, w którym sprawdzona zostanie wiedza na temat kina science – fiction.

Na sam koniec organizatorzy przygotowali dla nas galę rozdań statuetek Złotego Mrówkojada, która odbędzie się 27 listopada. W skład tegorocznego Jury wejdą Katarzyna Borowiecka – dziennikarka filmowa, Janis Abele — łotewski reżyser filmowy, oraz Denis Viren – filmoznawca. Oprócz wymienionych wyżej warsztatów, pokazów, oraz innych atrakcji na festiwalu pojawi się o wiele więcej ciekawych pozycji, które nie pozwolą nudzić się miłośnikom kina.

Aleksander Wachnicki

Student II roku Dziennikarstwa, dużo czytam, dużo oglądam, w wolnych chwilach próbuje zajmować się sztuką tatuażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *