Movember – męskie zdrowie to nie tabu
Coroczna akcja zapuszczania wąsów w listopadzie ma zwrócić uwagę na problem męskiego zdrowia i zwiększyć społeczną świadomość w tym zakresie. Niestety, wciąż wielu Polaków unika wizyt kontrolnych u urologa, uważając je za krępujące. Jak przekonać ich do dbania o własne zdrowie?
Rak nie wybiera
Czy bycie młodym, zdrowym i pełnym sił mężczyzną zwalnia nas z bagatelizowania problemu nowotworów? Wielu Polaków w sile wieku uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Rak jąder jest najczęściej występującym nowotworem w grupie wiekowej 20- 39 lat. Aż 70% przypadków to osoby poniżej 40 roku życia. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku nowotworu gruczołu krokowego, kiedy ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Najbardziej podatni na zachorowania na raka prostaty są mężczyźni powyżej 50 roku życia. Późne wykrycie choroby, której śmiertelność przekracza 30%, znacząco zmniejsza szanse na jej wyleczenie. Rak prostaty każdego roku odbiera życie ponad 6 tysiącom Polaków.
Zaplanuj długie życie
Choroba nowotworowa gruczołu krokowego czy jąder nie musi zakończyć się śmiercią. To, czy do tego dojdzie, w dużej mierze zależy właśnie od mężczyzn. Klucz do długiego życia jest, dosłownie, w ich rękach. Samobadanie jąder, które pomaga wykryć niepokojące zmiany, możemy wykonać w domu. Co dokładnie powinno zwrócić naszą uwagę? Jeśli odczujemy ból przy delikatnym dotyku lub jakiekolwiek zgrubienie, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Z kolei objawy takie jak ból krocza i podbrzusza, a także częste i bolesne oddawanie moczu mogą być objawem raka prostaty. Nawet jeśli żadna z powyższych dolegliwości nas nie dotyczy, powinniśmy raz do roku odbyć badania kontrolne u urologa. Ten dobry zwyczaj najlepiej zapoczątkować jeszcze przed ukończeniem 50 lat.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Nie musimy bezczynnie czekać i liczyć na uśmiech od losu. Drobne zmiany w naszej diecie czy stylu życia mają realny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory układu rozrodczego. Pamiętajmy o pozyskiwaniu witaminy D, której najlepszym źródłem są promienie słoneczne. Strefa klimatyczna, w której znajduje się Polska, nie zaspokaja potrzebnej dawki promieniowania słonecznego przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym warto spożywać niesmażone ryby morskie, które zrekompensują nam ten niedobór. Dobrym nawykiem jest zamienienie kawy na zieloną herbatę czy zwiększenie w swojej diecie ilości spożywanych zielonych warzyw liściastych. Nie należy zapominać również o codziennej dawce ruchu. Alkohol i papierosy warto odstawić na bok.
Z wąsami im do twarzy
Akcja Movember została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii. Obecnie swoim zasięgiem ogarnęła praktycznie cały świat. Zapuszczenie wąsów to charakterystyczny znak, który ma przykuć uwagę nie tylko do profilaktyki prowadzącej do szybkiej diagnozy raka prostaty czy jąder, ale także do problemów zdrowia psychicznego mężczyzn. Z roku na rok akcja nabiera rozpędu, a wąsy można dostrzec na coraz więcej twarzach znanych osób. W tegorocznej edycji zarost zapuścili już m.in. dziennikarz Damian Michałowski, europoseł Krzysztof Śmieszek czy piosenkarz Czadoman. Zdjęciem z młodości, na którym można dostrzec bujne wąsy, pochwalił się na swoim Instagramie również Premier Mateusz Morawiecki. Należy jednak pamiętać, że główną ideą przyświecającą akcji Movember nie jest publikacja fotografii przedstawiającej nasz zadbany zarost, lecz dbanie o zdrowie i szybka diagnostyka niebezpiecznych nowotworów męskiego układu rozrodczego.
Super Adamie! 🙂
Dziękuję bardzo:)