Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami

W życiu mamy różne okazje do wręczania bukietów. Od urodzin, ślubów, ważnej uroczystości po zwykłe spotkanie z bliską nam osobą. Dzisiaj znaczenie koloru czy ilości kwiatów nie jest aż tak istotne, lecz kilka lat temu można było wyrazić nimi wiele uczuć – i to nie zawsze pozytywnych.

Znaczenie kolorów kwiatów nie jest skomplikowane, jednak poznanie podstawowych znaczeń kolorów roślin może nas uchronić przed nie jedną wpadką. A jeśli nadal będziemy mieli wątpliwości, to floryści doskonale wiedzą, jak dobrać bukiet do okazji.

Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami
Autor Fot. Melike Benli

Białe kwiaty oznaczają szczerość, czystość, wierność – symbolika jest podobna jak w przypadku samego koloru. Najczęściej wykorzystywana we florystyce ślubnej, na komuniach czy chrzcinach. Poza takimi okazjami białe kwiaty wręczamy, gdy chcemy, by nasz bukiet odzwierciedlał szacunek do osoby, której go wręczamy.

Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami
Autor Fot. Алекк Блажин

Obecnie znaczenie żółtego bukietu jest pozytywne; żółte kwiaty wręcza się zaprzyjaźnionej osobie lub gdy chcemy pogratulować sukcesu. Lepiej jednak nie wręczać samych żółtych kwiatów – warto dodać coś innego do bukietu lub przypiąć bilecik z adnotacją. Dlaczego? Przez wiele lat żółty bukiet wręczany kobiecie oznaczał zdradę albo odrzuconą miłość.

Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami
Autor Fot. Алекк Блажин

Pomarańcz w mowie kwiatów jest czymś pomiędzy przyjaźnią a miłością. Barwa powstaje na skutek zmieszania żółtego i czerwonego. Wręczając taki bukiet możemy zasygnalizować kolejny krok w relacji. Dyskretny sposób na powiedzenie, że liczy się na coś więcej – pod warunkiem, że znamy znaczenie!

Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami
Autor Fot. Ofir Eliav

Czerwień związana jest z miłością i namiętnością. W okresie walentynkowym czerwonych róż jest najwięcej – dlatego symbolika tego koloru jest nam najlepiej znana. Jednak czerwony goździk oznacza niespełnione uczucie, a mak – czyjeś wsparcie.

Róż oznacza delikatność, kobiecość, romantyczność. Różowych kwiatów w sezonie walentynkowym jest równie dużo jak czerwonych. Różowa róża oznacza niepewną miłość, tak więc wręczający ją mężczyzna chce wiedzieć, czy jego uczucia są odwzajemnione. Różowe bukiety można wręczać rodzinie i bliskim – znaczą wtedy troskę lub wdzięczność.

Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami
Autor Fot. Irina Iriser

Fiolet ma dwa znaczenia. Kiedyś był częściej wykorzystywany we florystyce żałobnej oraz oznaczał rozstanie w miłości. Dziś fioletowe bukiety są symbolem wyjątkowości, elegancji. Wręczając go kobiecie mówimy, że jest wyjątkowa, wyrafinowana, podkreślamy jej kobiecość i wdzięk. Jednak trzeba uważać na gatunek wręczanych kwiatów. Bratek oznacza pamięć o kimś i myśl o pamiętaniu nas, hiacynt symbolizuje przykrość wywołaną czyimś zachowaniem, irys jest znakiem, że ktoś o nas nie pamięta, z kolei lawenda mówi „nie ufam Ci”.

Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami
Źródło: https://www.etsy.com/pl/listing/471519938/wedding-bouquet-plum-black-wedding

Niebieskie bukiety spotyka się najrzadziej. To one pierwotnie znaczyły przyjaźń i wręczając takie kwiaty pokazywaliśmy sympatię oraz zaangażowanie w relację. Niezapominajki będą znaczyć prośbę o pamięć – podobnie jak bratki. Chaber może znaczyć miłosne uczucie zrodzone z przyjaźni.

Co mi powiesz kwiatuszku, czyli jak wyrażać emocje kwiatami
Źródło: https://www.marthastewart.com/7949321/something-blue-wedding-bouquets

Są też kwiaty, których nie powinniśmy wręczać. Wręczona tuberoza mówi „odejdź”, żółty goździk oznacza odrzucenie, a cyklamen – pożegnanie lub rozstanie. Gdy czujemy wobec kogoś gniew czy wstręt możemy dać im to odczuć wręczając im petunie.

O mowie kwiatów można pisać bez końca. Symbolika zmienia się z biegiem czasu, stare znaczenia zostają i mieszają się z nowymi. Chcąc coś wyrazić w dyskretny sposób lepiej sprawdzić jaką symbolikę mają kwiaty składające się na bukiet, bo może się okazać, że pomimo najlepszych chęci możemy osiągnąć odwrotny skutek.

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *