LifestylePoradniki

Zielony dom: kwiaty na zacieniony balkon

balkon
Aranżacja balkonu, źródło: https://www.lushome.com/21-green-ideas-beautiful-balcony-decorating-flowers/107661

Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Pojawiają się pierwsze liście na drzewach, a kwiaty zaczynają rozkwitać. Nic więc dziwnego, że chcemy by nasz dom stał się kwietną łąką lub zacisznym ogrodem do wypoczynku. Dobór roślin na balkon nie jest trudny. Problem stanowi budowa lub umieszczenie balkonu od strony północnej. Zacienione miejsca wymagają kwiatów przystosowanych do tego typu warunków. 

Żeniszek
Żeniszek meksykański, źródło: http://www.oczarjk.pl/?act=3235

Loggia, czyli balkon wnękowy, to rodzaj balkonu znajdującego się w konstrukcji budynku. Loggię osłaniają co najmniej dwie ściany. Ten rodzaj balkonu sięga czasów starożytnego Rzymu. Popularne stały się w epoce renesansu. Wiele zamków, dziedzińców i ratuszy posiada ów rodzaj zabudowy. W czasach bardziej współczesnych, loggie były stosowane w budownictwie PRL-u; przez to wydają się zaniedbane i trudne do urządzenia. Co zatem łączy loggie i balkon od strony północnej? Dużo cienia i większa wilgotność. Najlepszymi roślinami na takie balkony będą cieniolubne kwiaty oraz takie, które lubią wilgotne podłoże. 

Najpopularniejszymi roślinami są begonie, fiołki ogrodowe i petunie. Goszczą na wielu balkonach, jednak chcąc urozmaicić nasz mały ogród warto zainwestować w niecierpki – mają szeroką gamę kolorów, lobelię i żeniszek – o drobnych, fioletowych lub białych kwiatach, żurawkę, tytoń oskrzydlony lub dzwonki karpackie. Astry natomiast lubią wilgoć i mniejsze nasłonecznienie. Nadadzą się również do takich nasadzeń. Najlepiej wybierać te o niższym pokroju.  

Niecierpek
Niecierpek waleriana, źródło: https://waszekwiaty.pl/kwiaty/niecierpek-waleriana-impatiens-walleriana

Na zacienionych miejscach mogą sprawdzić się także gardenie jaśminowate, fuksje, pierwiosnki, niezapominajki czy hortensje – koniecznie o niższym lub płożącym pokroju! Urozmaiceniem mogą być małe krzewy bukszpanów, jodeł czy cisów. Są to krzewy zimozielone, kochają wilgoć i nie potrzebują wiele promieni słonecznych.  

Gardenia
Gardenia jaśminowata, źródło: https://twojogrodek.pl/rosliny/gardenia-jasminowata

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie pnączy na balkony. Ich zwisające pędy dopełniają całość kompozycji i dają wrażenie, że całe miejsce jest porośnięte łodygami. Doskonale sprawdzą się bluszcze, wilce, aktinidie i kokornaki.  

Tak jak wszędzie, rośliny wymagają stałej opieki. Wspólną cechą większości tego typu roślin jest upodobanie do stale wilgotnej gleby. Warto też pamiętać, że większość roślin balkonowych to rośliny sezonowe, dlatego dobrze jest znać czas kwitnienia. Pozwoli to nam na zmianę aranżacji balkonowej stosownie do pory roku.  

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *