Kosowo grozi rezygnacją z meczu z Hiszpanią. Wszystko przez politykę

W eliminacjach Mistrzostw Świata 2022 w jednej grupie zagrają reprezentacje Hiszpanii i Kosowa. Spotkanie pomiędzy tymi zespołami stoi pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez politykę.

Losowanie grup eliminacyjnych Mistrzostw Świata 2022 zostało przeprowadzone zdalnie w grudniu ubiegłego roku w szwajcarskim Zurychu. Reprezentacja Hiszpanii w wyniku losowania znalazła się w pięciozespołowej grupie B. Przeciwnikami La Furia Roja będą Grecja, Szwecja, Gruzja i Kosowo.

Konflikt polityczny

Hiszpania jest jednym z pięciu członków Unii Europejskiej, która już od ponad dekady nie uznaje niepodległości Kosowa. Podobnie jak dwaj inni grupowi rywale, czyli Grecja i Gruzja. Hiszpanie dolewają oliwy do ognia, określając Kosowo mianem „terytorium” i podważając suwerenność bałkańskiego kraju.

Dwa lata temu doszło do kolejnego spięcia na linii Hiszpania – Kosowo. Kraj z Półwyspu Iberyjskiego odmówił poszanowania flagi i hymnu Kosowa w trakcie meczów kwalifikacyjnych do piłkarskich Mistrzostw Europy do lat 17. Decyzja hiszpańskich władz zmusiła UEFA do natychmiastowego działania i przeniesienia spotkań tych dwóch zespołów na neutralny teren.

Pomimo licznych animozji między państwami, Hiszpański Związek Piłki Nożnej nie zgłosił oficjalnego sprzeciwu do UEFA. Obie drużyny mogły więc znaleźć się w jednej grupie eliminacyjnej.

Jeden warunek

Kosowska federacja piłkarska postawiła jeden warunek przed nadchodzącym starciem z Hiszpanią. Jeżeli nie zostaną uszanowane flaga i hymn kraju, spotkanie nie odbędzie się. 

Hiszpański Związek Piłki Nożnej wyraził ubolewanie z powodu nazwania kraju bałkańskiego „terytorium”. Mecz odbędzie się zgodnie ze wszystkimi zasadami UEFA – poinformowała amerykańska agencja prasowa Associated Press.

Do bezpośredniego starcia dojdzie już 31 marca. Pierwszy gwizdek sędziego zaplanowano na godzinę 20:45. Mecz rewanżowy odbędzie się w środę, 8 września, o godzinie 20:45. Wiele wskazuje na to, że nadchodzące starcia zostaną rozegrane na neutralnym terenie. 

Kosowska piłka rośnie w siłę 

Kosowski Związek Piłki Nożnej został oficjalnym członkiem FIFA I UEFA w maju 2016 roku. Od trzech lat funkcję selekcjonera pełni Szwajcar Bernard Challandes. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat reprezentacja Kosowa rozegrał 35 meczów, z których dziesięć wygrała, osiem zremisowała i aż siedemnaście przegrała.

Największą gwiazdą kosowskiej piłki jest Milot Rashica, występujący w niemieckim Werderze Brema. 24-letni skrzydłowy w narodowych barwach wystąpił w 28 spotkaniach. Strzelił cztery bramki i dołożył do tego pięć asyst.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 45323691-min.jpg
werder.de

Kamil Rykaczewski

Student II roku dziennikarstwa. Interesuję się piłką nożną, zwłaszcza w wydaniu egzotycznym. W wolnych chwilach czytam książki o tematyce sportowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.