Polska lekkoatletyka nie będzie już taka sama. Mistrz kończy karierę

Marcin Lewandowski, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Świata, ogłosił zakończenie sportowej kariery. Lekkoatleta zdecydował się na przedwczesną emeryturę po nieszczęśliwym wypadku swojej córki.

Legenda polskiej lekkoatletyki, multimedalista imprez mistrzowskich, dusza towarzystwa. Po 16 latach wspaniałej kariery Marcin Lewandowski zdecydował się zakończyć przygodę ze sportem wyczynowym, a swoją decyzję ogłosił na Instagramie. Sportowiec zrezygnował z dalszych startów z powodu wypadku swojej córki podczas zajęć gimnastyki artystycznej i potrzeby jej długiej rehabilitacji.

„W związku z tym, iż nie miałem możliwości wyjeżdżać na zagraniczne zgrupowania, nie byłem w stanie się należycie przygotować, aby mieć możliwość obrony brązowego medalu mistrzostw świata oraz srebra mistrzostw Europy, a miejsca poza podium mnie nie interesują. Czy to była trudna decyzja? Nawet sekundy się nie zastanawiałem bo rodzina jest priorytetem. Tak samo było kiedy odpuściłem HMŚ mimo, że byłem w świetnej formie. ” – napisał w swoim poście Marcin Lewandowski.

Koniec mistrzowskiego duetu, którego bała się cała Europa

W ostatnich sezonach byli z Adamem Kszczotem postrachem Europy na każdej mistrzowskiej imprezie, jak nie wygrywał jeden, to medal zgarniał drugi. Zanim Lewandowski przerzucił się na 1500 metrów, przez lata rywalizowali ze sobą na krótszym dystansie – 800 metrów. Dwóch wspaniałych biegaczy średniodystansowych, dwóch bez medalu igrzysk olimpijskich.

od lewej: srebrny i złoty medalista ME w Amsterdamie w 2016 r.
Fot, AP/Geert Vanden Wijngaert

Marcowe Halowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie były pierwszą imprezą od dawna, na której nie pobiegł żaden z nich. „Profesor” Adam Kszczot, który miał zaplanowany koniec bogatej kariery właśnie na HMŚ w Serbii, musiał jednak zrezygnować ze startu z powodu złego samopoczucia po przyjęciu drugiej dawki szczepienia przeciw Covid-19. Natomiast Marcin Lewandowski zrezygnował ze startu na hali w Belgradzie z tego samego powodu, przez który także zakończył swoją przygodę ze sportem wyczynowym – poświęcił sport dla rodziny.

Bogata kariera

Mimo, że Marcin Lewandowski kończy karierę bez najważniejszego, olimpijskiego krążka to na brak medali nie może narzekać. 34-letni zawodnik ma w swojej kolekcji m. in. brąz Mistrzostw Świata z 2019 roku, srebro Halowych Mistrzostw Świata z Birmingham czy trzy złote medale przywiezione z Halowych Mistrzostw Europy. Biegacz, który w zeszłym roku zmienił klub z Zawiszy Bydgoszcz na AZS UMCS Lublin, zdobył łącznie trzynaście medali na zawodach międzynarodowych.

Marcin Lewandowski po zdobyciu brązowego medalu na MŚ w Dosze
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Obrazek wyróżniający: fot. Getty Images

Katarzyna Andrzejewska

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Miłośniczka musicali, brytyjskiej kultury i podróży. Od dzieciństwa interesuję się sportem, zwłaszcza skokami narciarskimi i siatkówką.