PŚ Oberstdorf : Dominacja Krafta w lotach. Bitwa o triumf w Pucharze Świata trwa

Sobotni konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich na skoczni im. Heiniego Klopfera (HS235) rozpoczął walkę o małą kryształową kulę. Pretendentów do zwycięstwa jest wielu, ale to Stefan Kraft prowadzi w klasyfikacji po pierwszym dniu lotów w Oberstdorfie. W dzisiejszym konkursie najlepszym z biało-czerwonych był Piotr Żyła. 

Austriak znów najlepszy 
Po pierwszej serii po rewelacyjnym skoku na odległość 232 metrów prowadził Stefan Kraft. Austriak wyprzedzał drugiego Timi’ego Zajca (222.5 m) i trzeciego Zigę Jelara (232 m). Tuż za podium po pierwszej serii, znajdował się tegoroczny mistrz świata w lotach narciarskich, Marius Lindvik (217 m), który tracił do podium niecałe 5,3 punktu. Na piątym miejscu, przed dwoma reprezentantami Polski, znajdował się Anze Lanisek(217 m). Szósty był Kamil Stoch (223 m), a siódmy Piotr Żyła (223,5 m). Pierwszą dziesiątkę uzupełnił Karl Geiger (211,5 m), Peter Prevc (207,5 m) i Andreas Wellinger (211 m). Do drugiej serii konkursu zakwalifikowało się również trzechinnych podopiecznych Michała Dolezala; dziewiętnasty Jakub Wolny (211,5 m), dwudziesty pierwszy Dawid Kubacki (213,5 m) i dwudziesty szósty Andrzej Stękała (208 m).

Fot Tadeusz Mieczyński

Pech Hubera

W drugiej serii konkursu nikt nie był w stanie dogonić Krafta. Pomimo dużo słabszego drugiego lotu (207 m), Austriakowi udało się wyprzedzić trzech reprezentantów Słowenii. Na drugim miejscu uplasował się Ziga Jelar (220 m), a na trzecim Timi Zajc (207 m). Tuż za podium, zawody zakończył AnzeLanisek (219 m), wyprzedzając o 3,5 punktu piątego Piotra Żyłę (228,5 m). Na szóstym miejscu uplasował się MariusLindvik (218,5 m), który wyprzedził swojego młodszego kolegę z reprezentacji, Bendika Jakobsena Heggli’ego (223,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknęli ósmy Peter Prevc (218 m), dziewiąty Karl Geiger (215 m) i dziesiąty Ryoyu Kobayashi (217.5 m), którego przewaga nad Niemcem w klasyfikacji generalnej stopniała do 55 punktów. Niestety, z pierwszej dziesiątki, po skoku na 204 metry, wypadł Kamil Stoch (12. miejsce). Pozostali polscy zawodnicy zakończyli dzisiejsze zawody na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki; osiemnastybył Dawid Kubacki (209 m), dwudziesty piąty był Jakub Wolny (191 m), a dwudziesty szósty Andrzej Stękała (203 m). Na trzydziesty drugim miejscu uplasował się Aleksander Zniszczoł, który zastąpił Pawła Wąska po pozytywnym wyniku na Covid-19. Pech spotkał Daniela Hubera, który w drugiej serii nie ustal skoku i zaliczył upadek, na szczęście niegroźny. Spadł jednak w klasyfikacji konkursu na ostatnie miejsce. Dzisiejszego konkursu do udanych na pewno nie zaliczy Halvor Egner Granerud, któremu nie udało się wejść do drugiej serii zmagań.

Fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszym dniu rywalizacji w Oberstdorfie, liderem klasyfikacji lotów jest Stefan Kraft. Do „generalki” w wyścigu o małą kryształową kulę liczyć się będą, oprócz jutrzejszych zawodów, także dwa konkursy w Planicy, do której skoczkowie udadzą się w przyszłym tygodniu.

W przerwie dzisiejszego konkursu swoją sportową karierę zakończył fenomenalny Niemiecki skoczek, Richard Freitag. Swoją decyzję oficjalnie ogłosił podczas konferencji prasowej poprzedzającej zawody. Zawodnik po raz ostatni stał na podium 3 lutego 2018 roku w Willingen, a najwyżej w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata był w sezonie 2017/2018, na drugim miejscu.

fot. Fisskijumping

Obrazek wyróżniający

Julia Bartosiewicz

Jestem studentką dziennikarstwa, szachistką (obecnie na wakacjach), osobą, która nieustannie poszukuje swojego ja, poprzez kino, teatr, muzykę i sport. Uwielbiam piec i gotować, a w wolnym czasie odkrywać nowe miejsca. Zimą narty, świeży puch i wyratrakowane trasy, latem przerzucam się na rolki. To początek mojej przygody z pisaniem…do przeczytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.