Z życia uczelni

,,Jałmużna dla Mocarzy” – Samorząd Studentów KUL z pomocą Siostrom Zmartwychwstankom

Zbiórka funduszy na rzecz budowy Domu Mocarzy w Mocarzewie pod Łowiczem nabiera tempa. Studentom Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego udało się zgromadzić już przeszło 22 tysiące złotych, a biorąc pod uwagę, że do końca zbiórki pozostało jeszcze sporo czasu, docelowa kwota 99 999 zł wydaje się coraz bardziej realna do zebrania.

Mocarzewo to niewielka miejscowość pod Łowiczem, gdzie z inicjatywy Sióstr Zmartwychwstanek powstaje dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie, w ośrodku specjalistyczno-wychowawczym, pod opieką zakonnic znajduje się 80 podopiecznych. Obowiązujące przepisy nie pozwalają jednak pozostać w placówce osobom, które ukończyły 25. rok życia. Tak właśnie narodził się pomysł budowy Domu Mocarza; ma on dać schronienie podopiecznym, którzy nie mogą już dłużej pozostać pod opieką ośrodka. Inicjatywa ta wymaga jednak ogromnego nakładu finansowego.

Z pomocą ruszył Uczelniany Samorząd Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który zorganizował zbiórkę środków na rzecz budowy Domu Mocarzy w Mocarzewie. Akcja Jałmużna dla Mocarzy potrwa przez cały okres Wielkiego Postu, a jej celem jest zebranie 99 999zł, które wspomogą inicjatywę Sióstr Zmartwychwstanek. Studentom udało się zebrać już ponad 22 tys. złotych, a coraz większe zainteresowanie oraz wsparcie jakim cieszy się akcja pozwala wierzyć, że osiągnięcie postawionego celu jest jak najbardziej realne.

O tym jak ważne jest to wsparcie dla przebiegu całej akcji wspomina wiceprzewodniczący USS KUL Paweł Robak. – Do tej pory swoim patronatem honorowym naszą Akcję objęli: Jego Magnificencja Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Wielki Kanclerz KUL Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik, Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak a także Arcybiskup Grzegorz Ryś. Cieszy nas niezmiernie wsparcie i zaangażowanie osób dobrego serca. Dziękujemy także mediom. O Wielkopostnej ,,Jałmużnie dla Mocarzy” usłyszeli widzowie programu ,,Między Ziemią a Niebem”, ,,Panoramy Lubelskiej”, a także ,,Poranka Między Wisłą a Bugiem” oraz słuchacze rozgłośni radiowych – m.in. Polskiego Radia Lublin czy Nowego Radia. Inicjatywa jest szczytna, dlatego pokażmy, że nasze serca są wielkie.

Wiceprzewodniczący USS KUL wspomina także jak narodził się pomysł pomocy Siostrom Zmartwychwstankom: – Dlaczego akurat taka akcja? Związana jest ona z czasem jaki obecnie przeżywamy. Wielki Post to czas szczególny. Czas nawrócenia. Stąd pomysł zorganizowania Wielkopostnej ,,Jałmużny dla Mocarzy”. Dla środowiska KUL-owskiego nie jest to nowość. Społeczność KUL organizowała już podobne akcje na ten sam cel. Podczas pierwszej takiej akcji, ,,Mocarnej Choinki”, udało nam się zebrać blisko 15 tys. złotych. Z kolei ,,Trzech Króli dla Mocarzy”, akcja zorganizowana przez Duszpasterstwo Akademickie KUL, wzbogaciła konto MOCarzy o kolejne 3,5 tys. złotych. – wspomina Paweł Robak. – Tegoroczna akcja – Wielkopostna ,,Jałmużna dla Mocarzy” – to projekt szczególny. Już teraz stan zbiórki to ponad 22 tysiące złotych, a przypominam, że akcja trwa przez cały Wielki Post i Święta Wielkanocne. Sam pomysł zorganizowania zbiórki jest oddolną inicjatywą Uczelnianego Samorządu Studentów KUL, jednak przy dużym wsparciu pracowników Naszej Alma Mater. Pamiętamy cały czas, że taka pomoc jest wielkim darem. W Mocarzewie mieszka blisko 80 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Pozostać tam mogą tylko do ukończenia 25 roku życia. Stąd inicjatywa Sióstr Zmartwychwstanek, aby zbudować Dom Mocarzy.

Akcja ,,Jałmużna dla Mocarzy” potrwa do końca Wielkiego Postu. Inicjatywę wspomóc można klikając w link: https://pomagam.pl/mocarze/

Mateusz Mazur

Jestem studentem I roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KUL. Moje największe pasje to psychologia społeczna, kino, geopolityka i historia. Uwielbiam literaturę faktu i dobre kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *