„Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”

W sobotę 29 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa rozpoczynającą cykl „Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”. Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki funduszom z Uniwersyteckich Grantów Misyjnych. Za jego organizację odpowiadali: Uczelniany Samorząd Studentów KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundacja „Myśląc Ojczyzna” oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL.

Konferencję w imieniu Rektora KUL ks. prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego oraz organizatorów otworzył ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, Przewodniczący SAWP KUL, który przewodniczył poprzedzającej wydarzenie Mszy Świętej w Kościele Akademickim KUL, podczas której wygłosił homilię.

Wierząc wiarą mocną, która zawieść nie może ufam, że jest to pierwsza konferencja naukowa z tego cyklu, a następne konferencje poświęcone merytorycznej analizie aktualności przesłania świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z KUL-u odbędą się w najbliższym czasie – dodał, życząc uczestnikom w auli oraz łączącym się online udanych obrad.

ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, Przewodniczący SAWP KUL , Szymon Opiela

W pierwszej sesji prowadzonej przez prof. dr. hab. Józefa Krukowskiego swoje wykłady wygłosili ks. kmdr dr Zbigniew Jaworski, który przedstawił „Aktualności przesłania bł. ks kmdr. Ppor. Władysława Miegonia”; z kolei dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL zaprezentował „Aktualności przesłania bł. bp. Władysława Gorala”.

Na wstępie swojego wystąpienia Ks. kmdr dr Zbigniew Jaworski przedstawił uczestnikom różnice między obrazem beatyfikacyjnym, a tym rozpoznawalnym w kongregacji. Zapowiedział również, że w najbliższym czasie zostanie złożony wniosek, aby pośmiertnie awansować bł. ks kmdr. Ppor. Władysława Miegonia, którego w tym roku obchodzona będzie 130-sta rocznica urodzin oraz 80-ta rocznica męczeństwa. Profesor przedstawił życiorys błogosławionego i przybliżył proces beatyfikacyjny.

Drugą sesję prowadziła dr Agnieszka Romanko. Prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska-Kufel wygłosiła referat „Piękno ósmego sakramentu w życiu bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego”; Dr Robert Derewenda – dyrektor lubelskiego oddziału IPN – zaprezentował „Aktualność programu wychowawczego Czcigodnego Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego (1921-1987)”; w imieniu nieobecnego Pawła Zdybla jego referat „Idzi Benedykt Radziszewski – Twórca akademickiego Lublina” wygłosił Eryk Wasilewski. Prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska-Kufel przedstawiła życiorys bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i przybliżyła jeszcze bliżej jego osobę. Dr Robert Derewenda opowiedział o ks. Franciszku Blachnickim oraz nawiązał do jego wszystkich życiowych dokonań – głównie tych dotyczących procesu tworzenia oazy. Nakreślił także obecną działalność i podstawowe problemy Ruchu Światło Życie.

– „Młodzież od nas dorosłych oczkuje wymagań, granic…” – powiedział, dodając, że głównym problemem oaz jest brak moderatorów – księży, którzy prowadzą rekolekcje. Na zakończenie Eryk Wasilewski w imieniu Pawła Zdybla przeczytał i przybliżył wszystkim zgromadzonym życiorys Idziego Benedykta Radziszewskiego. – „ Niech nauka i wiara w nas wzrasta każdego dnia i niech nas doskonali. Non scholae sed vitae discimus, abyśmy nie zaprzepaścili spuścizny jaką zostawił nam założyciel pięknego dzieła odradzającej się Polski i rozkwitającego Lublina, naszej Alma Mater.” dodał na koniec.

Mam wielką nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do popularyzacji nauki i postaci wielkich świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, że Polska i Europa będzie bardziej Chrystusowa, a inicjatywa Uniwersyteckich Grantów Misyjnych będzie obecna z nami przez długi czas – powiedział, kończąc spotkanie prowadzący Szymon Opiela.

Prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska-Kufel, Dr Robert Derewenda, dr Agnieszka Romanko , Eryk Wasilewski

Julia Bartosiewicz

Jestem studentką dziennikarstwa, szachistką (obecnie na wakacjach), osobą, która nieustannie poszukuje swojego ja, poprzez kino, teatr, muzykę i sport. Uwielbiam piec i gotować, a w wolnym czasie odkrywać nowe miejsca. Zimą narty, świeży puch i wyratrakowane trasy, latem przerzucam się na rolki. To początek mojej przygody z pisaniem…do przeczytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.