Polska z awansem na Mistrzostwa Świata w lacrosse w San Diego w 2023


Kwiecień był emocjonującym czasem dla świata sportu, a szczególnie polskiego lacrosse. Od 11 do 16 kwietnia na Polach Marsowych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu pojawiły się 22 reprezentacje, które walczyły o awans do Mistrzostw Świata w lacrosse w San Diego w 2023.

Okres przed wielkanocny w polskim sporcie obfitował w ogromne emocje. Szczególny wyraz temu dała reprezentacja Polski w lacrosse, która po ciężkich zmaganiach w turnieju kwalifikacyjnym zajęła drugie miejsce i tym samym awansowała na mistrzostwa świata. Biało-czerwoni w fazie grupowej pokonali Grecję 9:4, Norwegię 4:3 oraz Portugalię 15:2. Niestety Polacy po bardzo wyrównanym i emocjonującym meczu ulegli Czechom 5:4 po zdobytej przez  Pavla Dosly’ego złotej bramce w 71. minucie meczu. Polska defensywa nie była w stanie zatrzymać również reprezentacji Szwecji, z którą przegrała 5:8. Porażka ta jednak nie miała żadnego znaczenia, ponieważ trzy wyżej wymienione zwycięstwa uplasowały Polaków na drugim miejscu, dając im awans.

Drużyny zakwalifikowane do Mistrzostw Świata w Lacrosse w San Diego w 2023r.

Poza Polską do Mistrzostw Świata w lacrosse w San Diego w 2023 awansowały kraje takie jak: Walia, Szwajcaria, Czechy, Finlandia, Szwecja, Austria, Dania, Włochy, Holandia i Łotwa. Największym zaskoczeniem był brak awansu równie dobrych drużyn jak Francji i Słowacji. Podczas eliminacji rozegrano łącznie 55 meczów, a czarnym koniem zawodów okazały się Czechy, Szwajcaria oraz Walia, które były jedynymi zespołami bez porażki. Walijczycy, podobnie jak Włosi wykazali się nad wyraz skutecznym atakiem zdobywając aż 59 goli (czyli średnio 11 na mecz). Gorsi, ale równie skuteczni byli Czesi zdobywając w całym turnieju łącznie 58 goli. Najszczelniejszą obroną wykazała się Walia tracąc tylko 15 goli, Norwedzy – strata 17 bramek oraz Czesi ze stratą 21 bramek. Najsłabszym ogniwem turnieju były Turcja, Słowenia i Portugalia, które nie zdobyły żadnego zwycięstwa.

Szczegółowe statystyki dostępne są tutaj: Szczegółowe statystyki

Turniej odbył się bez udziału dwóch reprezentacji – Ukrainy i Rosji. Reprezentacja Rosji została wykluczona z turnieju przez Europejską Federację Lacrosse ze względu na prowadzoną wojnę z Ukrainą. Reprezentanci Ukrainy natomiast nie zjawili się, ponieważ nie zebrała składu i nie zgłosiła się do mistrzostw. Podczas turnieju prowadzone były dwie zbiórki charytatywne: na potrzeby Ukraińskiej Federacji Lacrosse oraz jednego z ukraińskich domów dziecka. Ponadto podczas zawodów obok flag konkurujących o udział w mistrzostwach powiewała symbolicznie niebiesko-żółta flaga Ukrainy.

Europejskie kwalifikacje do mistrzostw świata to dotychczas największa lakrosowa impreza w Polsce. Do Wrocławia przybyło pół tysiąca zawodników oraz około 30 sędziów z całego świata. Aby sprawnie przeprowadzić całą imprezę potrzebni byli wolontariusze – było ich około 50, a dobra komunikacja i samodzielność wolontariuszy sprawiła, że kwalifikacje były nie tylko emocjonujące, ale i przebiegły sprawnie i bezproblemowo.

Jak wspomina jedna z wolontariuszek Nikola Dębicka: Był to bardzo emocjonujący tydzień i jestem szczęśliwa, że mogłam być częścią tak świetnego zespołu wolontariuszy z całego świata. Na pewno zrodziły się nowe przyjaźnie. Jest to przeżycie, które ciężko jest opisać słowami. Poza ciężką pracą znalazł się również czas na aktywne wspieranie drużyn i swoich idoli. Jako że jestem zawodniczką żeńskiej drużyny lacrosse Lax-Warriors Września, ważnym aspektem dla mnie jest samodoskonalenie, ponieważ do perfekcji nie da się dojść nigdy. Zawsze będzie czegoś brakowało, dlatego cieszę się, że mogłam obserwować najlepszych zawodników. Na pewno wyciągnęłam wnioski z obserwacji i będę starała się je wdrażać w swój plan treningowy.

Wydarzenie miało bardzo pozytywny odbiór nie tylko wśród Europejskiej Federacji Lacrosse i Polskiej Federacji Lacrosse, ale również wśród mieszkańców Wrocławia, zawodników oraz organizatorów i wolontariuszy. Dzięki temu, miasto Wrocław może ubiegać się o prawa do organizacji kolejnych imprez o randze kontynentalnej w Europejskiej Federacji Lacrosse.
Co dalej z reprezentacją Polski? Awans to było trudne wyzwanie, ale teraz Polaków czeka kolejne, być może trudniejsze. Niestety z powodu bardzo małej popularności w Polsce sportu, jakim jest lacrosse, reprezentacja Polski potrzebuje naszej pomocy. Aby mieć możliwość wyjazdu na Mistrzostwa Świata w San Diego w 2023r. Polska Federacja Lacrosse prowadzi zbiórkę. Cel zbiórki wynosi 100.000 zł. „Jedziemy na Mistrzostwa Świata w San Diego!!! Teraz tym bardziej potrzebujemy Waszej pomocy. Przed nami duża ilość wysiłku, pracy oraz wspólnych treningów, które pozwolą nam się przygotować do tego prestiżowego turnieju. Bez Was nie damy rady, potrzebujemy Waszego wsparcia!!” – piszą na swojej zbiórce. Link do zbiórki dostępny Tutaj: wsparcie reprezentacji Lacrosse. Zachęcamy wszystkich do wpłacania darowizn i udostępniania zbiórki. Pozwólmy chłopakom spełnić marzenie i zdobyć mistrzostwo świata! Zachęcamy również do śledzenia Instagrama oraz Facebooka Polskiej Federacji Lacrosse, aby być na bieżąco.

Seweryn Zuzański

Student zarządzania

One thought on “Polska z awansem na Mistrzostwa Świata w lacrosse w San Diego w 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.