SportSporty zimoweTOP

MŚ Planica: Złoto obronione! Piotr Żyła ponownie Mistrzem Świata

Zmagania mężczyzn w skokach narciarskich podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym rozpoczęte! Po emocjonującym i zaciętym konkursie złoto na normalnej skoczni powędrowało w ręce Piotra Żyły. Jest to trzeci medal z najcenniejszego kruszcu z rzędu dla polskiego zawodnika, wywalczony na tego rodzaju imprezie.

Prawo startu w piątkowych kwalifikacjach miało pięciu biało-czerwonych. Dodatkowe miejsce zostało nam przyznane z obecności w naszej reprezentacji obrońcy tytułu mistrza świata ze skoczni normalnej – Piotra Żyły. Do piątku nie było pewnym, czy pojawi się w kwalifikacjach wicelider Pucharu Świata, Dawid Kubacki. Przez kilka ostatnich dni dokuczał mu ból pleców. Jednak problemy ustały, dzięki czemu Aleksander Winiarski, lekarz naszej reprezentacji, pozwolił Kubackiemu przystąpić do rywalizacji.

Z trzynastego na pierwsze!

Polski team spirit – od lewej A. Zniszczoł, P. Wąsek, P. Żyła, K. Stoch, D. Kubacki
źródło: IG @wasekpawel

Do sobotniego konkursu na skoczni Srednja skakalnica (HS102) w Planicy przystąpiło 50 zawodników. Po dwugodzinnych zmaganiach, zarówno sportowców, jak i jury z wiatrem, wyłoniono mistrza świata. Został nim Piotr Żyła, który obronił złoto sprzed dwóch lat z Oberstdorfu. Po pierwszej serii nie było to takie pewne. Wiślanin uzyskał jedynie 97,5 m, które dały mu „tylko” trzynastą lokatę. Jednak w finale huknął 105-metrową bombę, ustanawiając tym samym nowy rekord słoweńskiej skoczni. Wyczyn ten pozwolił Żyle zostać także drugim w historii skoków narciarskich zawodnikiem, który obronił tytuł mistrzowski. Jako pierwszy dokonał tego Adam Małysz podczas MŚ w Val di Fiemme w 2003 roku.

Zawody na żyletki

Skocznia w Planicy była przychylna nie tylko dla Polaka. Na podium znalazło się także dwóch niemieckich zawodników. Wicemistrzem został Andreas Wellinger (101 i 102 m), któremu do złota zabrakło 2,6 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął skoczek, który szczególnie mobilizuje się na imprezy mistrzowskie – Karl Geiger (100 i 101,5 m).

Przez cały konkurs, rywalizacja sportowa była niezwykle zacięta. Po pierwszej serii różnica punktowa między pierwszym Stefanem Kraftem (102 m) a dziesiątym Halvorem Egnerem Granerudem (96,5 m), wynosiła jedynie 4,7 punktu. W ostatecznym rozrachunku różnica ta zwiększyła się do 10,1 oczek. Patrząc na tabelę, awans Żyły o trzynaście pozycji cieszy jeszcze bardziej.

Tabela z wynikami mistrostw świata, Piotr Żyła - Mistrz Świata
źródło: https://twitter.com/Skijumpingpl

Polacy z dobrymi pozycjami

Występ pozostałych biało-czerwonych w Planicy również uradował kibiców tej dyscypliny. Dawid Kubacki po próbach 97- i 102-metrowych ostatecznie uplasował się na piątej pozycji. Oczko niżej od mistrza z Seefeld znalazł się Kamil Stoch. Rakieta z Zębu lądowała odpowiednio na 99. i 102. metrze.

Debiutujący na mistrzostwach świata seniorów Paweł Wąsek (93,5 m i 96 m) sklasyfikowany został na 16. pozycji. Także i on zaliczył znaczny awans, gdyż na półmetku konkursu był dopiero 30. zawodnikiem. Drugą dziesiątkę zamknął za to piąty podopieczny Thomasa Thurnbichlera, Aleksander Zniszczoł (97,5 m i 93 m).

Ceremonia medalowa z udziałem Piotra Żyły odbędzie się w środę, 1 marca o godzinie 20.23. Zaś kolejna dawka sportowych emocji już jutro – czeka nas konkurs drużyn mieszanych (godz. 17.00).

Żródło obrazka wyróżniajacego (link)

Julia Sroczyk

Studentka IV roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.