Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie: „Żyła Złota”!

Dwa lata temu polscy kibice przeżywali horror podczas MŚ w Seefield za sprawą Dawida Kubackiego i Kamila Stocha. W tym roku, nasi skoczkowie walczyli o medale w Oberstdorfie. Dawid Kubacki nie obronił tytułu, ale mamy kolejnego, piątego już mistrza świata!

W sobotę (tj. 27 luty) zawodnicy mieli okazję zmierzyć się w pierwszej konkurencji na skoczni normalnej podczas MŚ w Oberstdorfie. Na Schattenbergschanze (HS 106) wystartowało 51. skoczków, w tym pięciu Biało-Czerwonych. Jako pierwszy z naszych skoczył Klemens Murańka (93 m), któremu ciężko było zachować równowagę podczas lądowania, co sprawiło, że nie udało mu się awansować do serii finałowej. Ostatecznie wylądował na 36. pozycji. Po nim na belce zasiadł Andrzej Stękała, który również nie zadowolił swoim skokiem na 95 metr. Na szczęście udało mu się awansować do drugiej serii – Polak ostatecznie zajął ostatnią, 30. pozycję. Wielkim zaskoczeniem był również skok Kamila Stocha (96 m), który nie trafił na dobre warunki, co uplasowało go na 23. miejscu. Mistrz świata z Seefield, Dawid Kubacki, dzięki skokowi na 102. metr zajął 5. pozycje, dającą mu realną szansą na walkę o podium. Do lidera po pierwszej serii, Piotra Żyły (105 m), tracił jedynie 3.7 pkt. Na drugim miejscu znalazł się Słoweniec Anze Lanisek (102,5 m), na trzecim zaś skaczący coraz lepiej i budujący formę, Ryoyu Kobayashi (104 m). Tuż za podium wylądował Karl Geiger (103,5 m), sąsiadując z rodakiem, Piusem Paschke (103 m). Kolejne miejsca przypadły Mariusowi Lindvikowi (102 m, 7. pozycja) i Yukiyi Sato (104 m, 8. pozycja). 9. miejsce zajmował Austriak Michael Hayboeck (101 m), a pierwszą dziesiątkę zamykał Daniel Andre Tande (101 m). Aktualny lider Pucharu Świata i faworyt dzisiejszego konkursu, Norweg Halvor Egner Granerud (99 m), sensacyjnie znalazł się dopiero na 16. pozycji ze stratą 10,4 pkt do lidera.

Piotr Żyła

102,5 metra po złotoskok marzeń Piotra Żyły!
W drugiej serii, Andrzej Stękała skoczył 87,5 metra, przez co zamknął trzecią dziesiątkę. Kamil Stoch (96 m) przesunął się tylko o jedną pozycję; ostatecznie znalazł się na 22 pozycji. Pierwszą dziesiątkę zamykał Stefan Kraft (97,5 m), dziewiąte miejsce przypadło Danielowi Andre Tande (98 m). Na 8. miejscu znalazł się Bor Pavlovcic (98 m), a  na siódmym Michael Hayboeck (97,5 m). Robert Johansson dzięki skokowi na 101. metr uplasował się na szóstej pozycji. Dawid Kubacki (99 m) utrzymał wysokie, 5. miejsce. Na czwartym miejscu znalazł się Halvor Egner Granerud (103 m), który po pierwszej serii znajdował się na odległej, 16. pozycji. Dobry skok Norwega pozwolił mu przesunąć się o ponad dziesięć oczek. Brąz wywalczył Słoweniec Anze Lanisek (101 m), a srebro Niemiec, Karl Geiger (102 m). Dzięki skokowi na 102,5 metra Piotrkowi Żyle udało się utrzymać pozycję lidera i wygrał zawody, stając się kolejnym, piątym Polakiem, który został mistrzem świata! Wyczyn ten w historii skoków udał się wcześniej Wojciechowi Fortunie, Adamowi Małyszowi,  Kamilowi Stochowi oraz Dawidowi Kubackiemu.

Piotrkowi gratulujemy medalu i z nadzieją patrzymy na kolejne konkursy Mistrzostw Świata. Dekoracja odbędzie się w poniedziałek, 1 marca o godzinie 19:30.