Zielony dom – jakie rośliny dobrać do sypialni?

Niektórzy z nas mogli spotkać się ze stwierdzeniem, że flora w sypialni to zły pomysł. Rośliny za dnia produkują tlen, w nocy zaś przebieg fotosyntezy odwraca się, dlatego jakość powietrza jest gorsza. W związku z tym należy odpowiednio dobrać kwiaty. Nie tylko nadadzą one sypialni oryginalnego wyglądu, ale poprawią kondycję powietrza i nasze samopoczucie. 

Sukulenty
Autor Fot. Nietjuh

Jakie rośliny wybrać? 

Na pewno nie wybieramy ogromnych kwiatów, czy nie zastawiamy całego pomieszczenia setkami doniczek. Kilka egzemplarzy w zupełności wystarczy. Należy pamiętać, by nie wybierać tych o silnym zapachu. Pierwszym krokiem jest posiadanie wiedzy, które z roślin nawilżają lub oczyszczają powietrze. Dzięki temu dobierzemy odpowiednie kwiaty do swojego pokoju.  

Sukulenty
Senecio peregrinus Źródło Fot. https://filing.pl/japonczycy-doslownie-oszaleli-na-punkcie-sukulentow-przypominajacych-delfiny/

Sukulenty – są to rośliny pochodzące z regionów o wysokiej temperaturze; pustynie, półpustynie, sawanny. Są niewymagające – nie trzeba ich często podlewać, nie potrzebują wyjątkowej pielęgnacji. Po zakupie wystarczy przesadzić je do ziemi dla kaktusów, ale i to nie jest konieczne. Dużym plusem sukulentów jest to, że mają odwrócony przebieg fotosyntezy – za dnia pobierają tlen a wydalają dwutlenek węgla, w nocy proces ten ulega zmianie. Dzięki temu, jakość powietrza nocą jest zdecydowanie lepsza. Kolejną ich zaletą jest różnorodność. Można spotkać się z sukulentami w kształcie delfinów czy serc. Do sukulentów należą: aloesy, rojniki, rozchodniki, kaktusy, kalanchoe, niektóre rodzaje pelargonii. 

Prym w nawilżaniu powietrza wiedzie cibora papirusowa, zwana również trzciną – odparowuje przez liście aż 90% pobranej wody. Wiąże się z tym nieustanne utrzymywanie stałego poziomu nawodnienia. Nie zaszkodzi, gdy ją przelejemy. Dobrym sposobem na utrzymanie stałej wilgotności będzie zmieszanie ziemi z torfem lub wstawienie doniczki do miski z wodą. Trzcina papirusowa jest – w przeciwieństwie do sukulentów – wymagającą rośliną. Należy ją często podlewać i nawozić. By to zrobić, trzeba najpierw nawóz mineralny rozrobić w wodzie i podlewać w małych ilościach. 

Storczyk
Autor fot. 1970257

Jako rośliny oczyszczające powietrze poleca się również paprotki – pospolita i nefrolepis wyniosły, fikusy – benjamina i sprężysty, bluszcz pospolity, dracenę wonną. Wszystkie te kwiaty pochłaniają z powietrza szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, znajdujący się w dymie tytoniowym, smogu czy klejach używanych do mebli. Dodatkowo jonizują powietrze, podnoszą poziom wilgotności i eliminują promieniowanie urządzeń elektrycznych. Wszystkie wyżej wymienione rośliny nie są wymagające. Preferują nasłonecznione lub częściowo zacienione miejsca. Paprotki i bluszcze powinny mieć umiarkowanie wilgotne podłoże, fikusów nie wolno przestawiać – nie znoszą zmiany miejsca!  

Do sypialni można dodać kolorowe rośliny, takie jak begonia, storczyki, lawenda czy złocień. Begonie – potocznie zwane lodzikiem – mają szeroką gamę kolorów i kwitną przez długi czas. Są jednak wymagające – potrzebują ciepłego miejsca, odpowiedniego podlewanie i nawożenia. Begonia oczyszcza powietrze z benzenu i toulenu. Poleca się ją dla ludzi, którzy mają czas lub lubią dbać o rośliny. Storczyki do uprawy domowej dzielimy na dwa rodzaje – dendrobium i phalaenopsis. Oba te rodzaje są wymagają troski – regularnego zraszania i podlewania wodą o małym zasoleniu, odpowiedniej temperatury, stałego nawożenia. Mimo to ich piękne kwiaty nadają barwnego akcentu. Lawenda czy złocień – kwiaty, o których nie pomyślelibyśmy, że mogą nadać się do domu – również mają swoje zalety w hodowli. Zapach lawendy działa kojąco i obniża poziom stresu. Złocień, zwany chryzantemą, mimo powszechnego skojarzenia z dniem zmarłych, oczyszcza powietrze z wielu toksyn: trichloroetylenu, ksyleny, tulenu, formaldehydu, benzenu i amoniaku. Jest też mało wymagający – należy jedynie utrzymywać wilgotność gleby.  

Wybierając rośliny doniczkowe do sypialni kierujmy się podobnymi wymaganiami. Pozwoli to zachować rytm pielęgnacji kwiatów i pomoże w utrzymaniu ich dobrej kondycji. Odwdzięczą się nam poprawioną jakością powietrza i lepszym snem.  

Edyta Skrzypczak

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *