Sport

PŚ w Zakopanem: Jedenaste zwycięstwo Graneruda

Niedzielny konkurs w Zakopanem przysporzył wielu problemów naszym reprezentantom. Pomimo bardzo złych warunków atmosferycznych, Halvor Egner Granerud skakał dziś w zupełnie innej lidze i bezkonkurencyjnie wygrał zawody na polskiej ziemi.

Już od pierwszej serii naszym reprezentantom szczęście nie dopisywało. Niestety, Andrzej Stękała po swoim dobrym skoku (131,5 m) został zdyskwalifikowany. Przyczyną wykluczenia były zbyt długie narty zawodnika. Na swój start długo wyczekiwał Dawid Kubacki. Wiatr, który wiał w plecy, spowodował krótką odległość naszego reprezentanta. Kubacki skoczył jedynie 128 metrów. Dobra passa nie towarzyszyła również Piotrowi Żyle i Kamilowi Stochowi. Żyła oddał równy 120-metrowy skok. Sprawiło to, że skoczek nie zakwalifikował się do serii finałowej. Stoch, podobnie jak Kubacki, poszybował 128 metrów, co dało mu awans do kolejnego etapu konkursu. Do finału awansowało tylko trzech naszych reprezentantów, a liderem po pierwszej serii był Granerud. Norweg oddał daleki, 132-metrowy skok.

Druga seria dla reprezentantów Norwegii okazała się bardzo zadowalająca, szczególnie dla Roberta Johanssona. Zawodnik wykonał bardzo daleki skok, bo aż na 142. metr, co dało mu szansę uplasowania się w czołówce konkursu. Marius Lindvik oddał równie przyzwoity skok (136,5 m). Po skokach obu Norwegów, swoja odległością nie zadowolił Klemens Murańka. Zawodnikowi udało się polecieć jedynie 125,5 metra. Najlepszym z Polaków okazał się Dawid Kubacki (137 m). Odległość ta spowodowała, że Dawid dzisiejsze zawody zakończył na szóstej lokacie, natomiast Murańka uplasował się na dziewiętnastej pozycji. Stoch ostatecznie musiał zadowolić się dwudziestą trzecią pozycją.

W finałowej serii, Halvor Egner Granerud wylądował na 133. metrze, co przyczyniło się do jego jedenastej wygranej w jego karierze. Lider Pucharu Świata pokonał zawodnika ze Słowenii, Anze Laniska o 2,9 pkt., oraz Roberta Johanssona o 4,3 pkt.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Granerud (1542 pkt) przed reprezentantem Niemiec, Markusem Eisenbichlerem (1017 pkt) oraz Kamilem Stochem (864 pkt). Szóstą lokatę zajmuje Kubacki, siódmą – Żyła.

Natalia Jabłońska

Studentka III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *