BrzEXIT – Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski!

Jerzy Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski – poinformował Polski Związek Piłki Nożnej w oficjalnym oświadczeniu. Krzysztof Stanowski, dziennikarz portalu Weszło poinformował, że “decyzja w sprawie zwolnienia Brzęczka to decyzja sportowa, wynikająca z analizy tego, co czeka nas w 2021 roku”.  

Środowisko piłkarskie jest zszokowane tą decyzją, ponieważ przyszła w najmniej spodziewanym momencie. Świadczy o tym fakt, że w marcu ubiegłego roku przedłużono umowę z Jerzym Brzęczkiem o kolejne 12 miesięcy. W listopadzie Zbigniew Boniek, Prezes PZPN, powiedział wówczas, że “były już selekcjoner reprezentacji Polski nie zostanie zwolniony, ponieważ zrealizował wszystkie cele (awans na Euro, utrzymanie w Lidze Narodów, wprowadzanie młodzieży)”. Decyzja Zbigniewa Bońka była suwerenną decyzją. Postanowienie nie było konsultowane z piłkarzami i działaczami PZPN. Decyzja może być spowodowana ostracyzmem, który krąży od dłuższego czasu nad Jerzym Brzęczkiem. Według Zbigniewa Bońka były selekcjoner nie radzi sobie z presją oraz krytyką, która w mediach jest wszechobecna.  

Bilans Jerzego Brzęczka z kadrą, którą objął latem 2018 roku, to dwanaście zwycięstw przy pięciu remisach oraz siedmiu porażkach. Reprezentacja nie potrafiła jednak wygrać żadnego meczu z drużyną należącą do europejskiej czołówki. Na 24 spotkań można wyróżnić kilka meczów, w których kadra wyglądała poprawnie: 

  • Austria – Polska 0:1 
  • Włochy – Polska 1:1 
  • Polska – Słowenia 3:2 
  • Polska – Izrael 4:0 
  • Bośnia i Harcegowina – Polska 1:2 
  • Polska – Bośnia i Harcegowina 3:0 
  • Polska – Ukraina 2:0 

Na giełdzie potencjalnych następców pojawia się coraz więcej nazwisk. Kibice spekulują chociażby o Massimiliano Allegrim oraz Thomasie Tuchelu, ale te spekulacje można uciąć, ponieważ nie stać nas na takie persony. Bukmacherzy dają większe szanse na to, że następcą Brzęczka będzie zagraniczny trener. Na polskiej scenie niestety nie ma wielkich autorytetów trenerskich. Wolny jest tylko Maciej Skorża oraz Adam Nawałka, jednakże wątpliwe jest, żeby to oni objęli naszą reprezentację. Kandydatami mogą być także włoscy trenerzy, zważywszy na dobre kontakty Zbigniewa Bońka. Pojawiają się tutaj nazwiska Luciano Spallettiego oraz Marco Giampaolo, natomiast Krzysztof Stanowski twierdzi, że Prezes PZPN zaprzeczył, jakoby to któryś z nich miał objąć to stanowisko. Mateusz Borek wymienił dwa nazwiska, które przejawiają się w obiegu dziennikarskim: Ralph Rangnick oraz Gianni De Biassi. Ten pierwszy jeszcze niedawno był przymierzany do Milanu, drugi natomiast sprawuje funkcje selekcjonera reprezentacji Azerbejdżanu. 

Polski Związek zaplanował oficjalną konferencję prasową z udziałem Zbigniewa Bońka na czwartek 21 stycznia na godzinę 15:00. Wcześniej ma odbyć się posiedzenie zarządu PZPN.  

Sebastian Warowny

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonat sportu. Głównie piłka nożna i Serie A. Nieobojętny na inne ligi czy dyscypliny sportowe. W wolnym czasie kinomaniak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *