LifestylePodróżePoradniki

Szlakiem pięciu włoskich festiwali

Włochy to piękne miejsce, które słynie nie tylko z atrakcyjnych uliczek i malowniczych krajobrazów. To również państwo pełne festiwali.

W okresie wakacyjnym odbywa się najwięcej wydarzeń. Koncerty i festiwale zazwyczaj organizowane są na świeżym powietrzu pomiędzy włoskimi, słonecznymi uliczkami.

Wydarzenie na powietrzu świetnie się sprawdza w przypadku festiwalu, który odbywa się w wiosce Ivrea, na północy kraju i nosi nazwę „Bitwy na pomarańcze”. Według legendy, na której opiera się ta tradycja, w 1194 roku pewna kobieta miała poślubić narzeczonego. Hrabia skorzystał z ustanowionego prawa pierwszej nocy. Dziewczyna dostała rozkaz spędzenia z nim tej nocy. Idąc do zamku pod suknią miała schowany miecz, którym obcięła hrabiemu głowę. Rozpoczęło to bitwę podczas której tłum obrzucił wojsko kamieniami i co doprowadziło do kapitulacji wojska. Na pamiątkę heroicznej postawy obywateli co roku, od 23 do 25 lutego, organizowany jest festiwal, podczas którego kamienie są zastępowane pomarańczami. Owocami obrzucają się dwie grupy – oddział hrabiego oraz rozwścieczony tłum.

W San Remo odbywa się jeden z najbardziej popularnych festiwali piosenki na świecie. Pierwsza edycja miała miejsce w 1951 roku. Festiwal zapoczątkował inne muzyczne wydarzenie, takie jak konkurs piosenki Eurowizji czy polski odpowiednik, Sopot Festiwal.

Karnawał w Wenecji jest jednym z największych na świecie wydarzeń karnawałowych. Trwa od 12 lutego do 1 marca. Centralnym miejscem, w którym odbywają się pokazy artystyczne, jest Plac św. Marka. Najbardziej charakterystycznym elementem karnawału są bogato zdobione maski, które są symbolem równości wszystkich uczestników karnawału. Ludzie wymieniają ze sobą ukłony bez względu na status, wiek czy płeć. Podczas festiwalu wyczekiwanym momentem jest „lot anioła”. Jest to również tradycja, którą zapoczątkował pewien śmiałek w XVII wieku – wspiął się wówczas na dzwonnicę nad placem świętego Marka i „przefrunął” na stalowych linach nad publicznością zgromadzoną na placu – aż do pałacu Dożów. Od tamtej pory „lot anioła” odbywa się co roku, anioł czasem jest zamiennikiem lwa lub orła.

Wartym uwagi wydarzeniem jest Toskański Festyn Palio di Siena, podczas którego miasto zamienia się w arenę wyścigów konnych. Jest to festiwal na cześć Matki Boskiej. Wokół głównego placu miasta Pizza del Campo rozgrywa się gonitwa konna. Na to wydarzenie można przyjechać dwa razy w roku – odbywa się 2 oraz 16 lipca.

Festiwal Sagra to wydarzenie na świeżym powietrzu, podczas którego Włosi wystawiają stoiska z własnoręcznie przyrządzonymi daniami oraz własnymi winami. Podczas Festiwalu rozbrzmiewa muzyka oraz panuje gwar, gdyż wielu turystów skuszonych niskimi cenami przybywa na to wydarzenie.

Włosi to piękny naród, który uwielbia świętować i nie brakuje im okazji do dobrej zabawy.

Anastazja Przygrodzka

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Prawa. Zainteresowanie: fotografia, moda, design, kultura włoska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *