Inne oblicze Aten

– Nie znałam Aten od tej strony – opowiada Kalina, uczestniczka z Polski. – Zawsze kojarzyłam to miasto z mitologią, zabytkami i historią, ale obok nich spotkamy też biedę i ubóstwo. Schodząc z głównego szlaku turystycznego spotkamy się z imigrantami, bezdomnymi i ludźmi odrzucanymi społecznie. Te warsztaty nauczyły mnie tolerancji i otwartości na inne kultury. Na pewno wniosły wiele do mojego dotychczasowego postrzegania świata – mówi Kalina.

Końcówka maja należała do nich. Studenci, należący do agencji prasowej „Coś Nowego” i telewizyjnej „Passion TV”, brali udział w międzynarodowych warsztatach realizowanych w ramach projektu Erasmus+. Wraz z grupami młodych z Portugalii, Hiszpanii, Cypru i Grecji uczestniczyli w różnych warsztatach i wykładach.
Podczas tygodnia w stolicy Grecji, młodzi adepci dziennikarstwa mieli okazję uczestniczyć w warsztatach doskonalących ich wiedzę i kompetencje, poszerzających perspektywy zawodowe, zwiększających ich świadomość międzykulturową i szanse na zatrudnienie w sektorze audiowizualnym i sektorze sztuki.


Program Erasmus+ to program finansowany przez Unię Europejską wspierający młodych z całej Europy w zakresie efektywnego wykorzystania potencjału kapitał społecznego i promowania idei uczenia się przez całe życie.
Pierwszego dnia wyjazdu ekipa z Dziennikarstwa KUL odwiedziła studio nagraniowe „Kapa Studio” pod Atenami, gdzie miała okazję udziału w nagraniu, popularnego w Grecji, programu telewizyjnego „Still standing”, a także zwiedzenia pomieszczeń technicznych i nagraniowych programów śniadaniowych i telewizyjnych realizowanych przez studio.


Podczas tego wyjazdu, sześcioro uczestników z agend „Coś Nowego i „Passion TV” uczestniczyło w warsztatach, które uświadomiły, że świat to nie tylko piękne zabytki. Podczas pobytu w Atenach studenci brali udział w performance’ach dotyczących różnych form dyskryminacji, spotkaniach o tematyce fotograficznej i filmowej. Mieli też okazję poznać miasto od tej nieoficjalnej, „nie turystycznej” strony. Dowiedzieli się, że Ateny to nie tylko piękne zabytki; to także miasto biedy i uchodźców. Zbaczając z głównych alei dostajemy się do świata brzydkiego, o którym nie chce się mówić. Uczestnicy w ramach planu projektu wzięli udział w spacerze po czterech popularnych squatach, w których gromadzą się ludzie różnych nacji. Brali także udział w obiedzie, przygotowanym przez kuchnię socjalną dla mieszkańców takich miejsc. Jedząc i będąc z nimi pokazaliśmy im, że mimo sytuacji, w której się znaleźli są takimi samymi ludźmi jak my, tylko im życie bardziej się skomplikowało, z różnych przyczyn.


Uczestnicy mieli także okazję odwiedzić miejscowość Mati, którą dotknęły ogromne pożary w lipcu 2018 roku. Oglądali zniszczone w tragicznym żywiole domy i powoli powstające z kolan miasto. Tam także spotkali się z człowiekiem, który uczestniczył w akcji ratunkowej i opowiedział dramatyczną historię tych dni.


Oprócz tego, uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z fotografem, który omówił i ocenił zdjęcia wykonane przez uczestników programu. Na sam koniec odbył się body theater – uczestnicy stali się akompaniamentem do popularnych tekstów piosenek Boba Dylana nawiązujących do walki z dyskryminacją i problemami współczesnego świata.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *