„Śladami Karola Wojtyły i ks. Franciszka Blachnickiego”

13 marca zakończył się wyjazd formacyjno-rekreacyjny „Śladami Karola Wojtyły i ks. Franciszka Blachnickiego”, zorganizowany dzięki funduszom Uniwersyteckich Grantów Misyjnych, utworzonych przez Rektora KUL Ks. prof. Mirosława Kalinowskiego. Organizatorami byli m.in. Duszpasterstwo Akademickie KUL, Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego KUL, Samorząd Doktorantów KUL oraz Uczelniany Samorząd Studentów KUL.

4 rano                       

O świcie dziewiątego marca, uczestnicy rozpoczęli swoją podróż śladami Papieża Polaka i ks. Blachnickiego, założyciela oazy. Plan podróży, choć dość napięty, przyniósł nie tylko wytchnienie od uczelnianych obowiązków, ale także pozwolił na bliższe spotkanie z bohaterami wyjazdu. Pierwszym przystankiem był Kraków, gdzie zaplanowano zwiedzanie krakowskiego rynku, Wawelu, zamkowych krużganków oraz spacer po bulwarze. Kolejnym miejscem na mapie podróży było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w którym odbyła się koronka. Popołudnie spędziliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie czekał na nas nocleg w Domu Pielgrzyma.

Drugi dzień rozpoczął się wizytą w Wadowicach, rodzinnej miejscowości Jana Pawła II. Po intensywnym zwiedzaniu miasta przyszedł czas na spróbowanie słynnych papieskich kremówek. Po odpoczynku grupa udała się Oświęcimia i muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie nie tylko zwiedzili miejsce zagłady Żydów z całego świata, ale także zapoznali się z historią Ks. Blachnickiego. Ojciec duchowy Ruchu Światło-Życie został aresztowany przez gestapo w marcu 1940 roku w Zawichoście i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przebywał tam, z numerem 1201, przez 14 miesięcy, z tego przez 9 miesięcy w karnej kompanii w bloku 13 oraz przez prawie miesiąc w bunkrze.

Gdzieś na szczycie góry

Trzeci dzień upłynął uczestnikom wycieczki „na sportowo”. Całą grupą wybrali się na Rusinową Polanę, następnie część grupy uczestniczyła we Mszy Świętej na Wiktorówkach w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, a reszta zdobyła szczyt Tatr Wysokich, Gęsią Szyję (1489 m n. p. m). Popołudnie na zakopiańskich Krupówkach pozwoliło na zebranie myśli i nabranie sił przed wieczornym spotkaniem z Prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beatą Piskorska, prof. KUL oraz z Prorektorem ds. misji i administracji ks. prof. dr hab. Mirosławem Sitarzem. Podczas tego owocnego spotkania zostały poruszone tematy związane z pomocą dla Ukrainy oraz grantów misyjnych (po co powstały i jaki niosą za sobą cel).

Sobotni poranek przyniósł kolejne sportowe zmagania. Tym razem dwie grupy udały się na narty do malowniczej Białki Tatrzańskiej oraz na chochołowskie termy. Przed wieczornymi zajęciami warsztatowo-dyskusyjnymi wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Ostatni dzień rozpoczął się pożegnaniem pięknych, górskich widoków. Uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do Lublina, odwiedzając po drodze Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala, następnie Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim oraz w Centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem.

Wyjazd przyniósł uczestnikom wiele wytchnienia, nowe pomysły na dalszą działalność poszczególnych agend oraz nowe znajomości na wiele lat. Na horyzoncie widnieją już plany na kolejny wyjazd.

Julia Bartosiewicz

Jestem studentką dziennikarstwa, szachistką (obecnie na wakacjach), osobą, która nieustannie poszukuje swojego ja, poprzez kino, teatr, muzykę i sport. Uwielbiam piec i gotować, a w wolnym czasie odkrywać nowe miejsca. Zimą narty, świeży puch i wyratrakowane trasy, latem przerzucam się na rolki. To początek mojej przygody z pisaniem…do przeczytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.