Wybory Rektora KUL

W tym roku kończy się kadencja obecnego Rektora KUL, ks. prof. dr hab. Antoniego Dębińskiego.
Kto zostanie wybrany na następce? Jakich mamy kandydatów?

Wybory na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim mogą przypominać wybory papieża. Dlaczego? Ponieważ kandydatami są księża, na których głosuje Senat (w nawiązaniu do kardynałów zgromadzonych w Rzymie). Jednak u nas po ogłoszeniu wyników  nie pojawia się biały dym.

W mojej głowie utarło się wspomnienie z rozpoczęcia roku akademickiego, kiedy to zaczynałam swój pierwszy rok studiów. Na tymże rozpoczęciu pojawił się ks. Rektor, który w zabawny sposób przedstawił, że „Będziecie mogli mnie spotkać, gdy okaże się, że zostaliście skreśleni z listy studentów lub będę mógł Wam pogratulować Waszych osiągnięć”. Faktycznie, studenci, którzy nie są zaangażowani w działalność pozanaukową, nie widują Rektora, a nawet nie wiedzą kim on jest.

W tym artykule chcę wam przedstawić sylwetki dwóch tegorocznych kandydatów na to stanowisko.

Pierwszym z nich jest ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź.

Profesor zwyczajny w Katedrze Historii Dogmatów i Teologii Historycznej. Wykłada „Antropologie chrześcijańską” oraz prowadzi seminarium z „Teologii dogmatycznej”. Ponadto, od roku jest członkiem Prezydium Rady Doskonałości Naukowej, kierownikiem Zespołu Nauki Teologiczne.
W tym roku został członkiem Prezydium Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Jego dorobek naukowy to liczne publikacje naukowe, zarówno autorskie, jak i współautorskie i edytorskie. Napisał blisko 240 artykułów naukowych i brał udział w około 70 sympozjach i konferencjach. Co ciekawe, profesor Krzysztof Góźdź był kapelanem Jego Świątobliwości Benedykta XVI. Studiował na KUL, w Monachium i w Rzymie.

Drugim kandydatem jest ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Kierownik Katedry Opieki Społecznej Paliatywnej i Hospicyjnej. Prowadzi wykład z „Jakości życia w zdrowiu i chorobie”, seminaria z „Opieki paliatywnej i hospicyjnej”, „Przeciwdziałanie problemom społecznym” oraz „Pedagogika rodziny”. W latach 2002-2005 i 2018-2019 był dyrektorem Instytutu Nauk o Rodzinie. W roku 2004 został mianowany przewodniczącym zespołu ekspertów ds. standardów nauczania kierunku nauki o rodzinie, przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego . W latach 2004-2008 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą KUL. Dodatkowo został wybrany na przewodniczącego Kolegium Dziekanów Wydziałów Teologii w Polsce i pełni tę funkcję od listopada 2008 roku. Profesor Mirosław Kalinowski jest zdobywcą wielu nagród, w tym m.in. nagrody indywidualnej I stopnia Rektora KUL. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2008 roku.

Czytając o dorobku prof. Góździa i prof. Kalinowskiego, niełatwo przejść obok nich obojętnie. Najważniejsze jednak jest to, by po wyborze na Rektora KUL, dbali o dobro studentów, jak i całej Uczelni.

Wybory już 18 czerwca!

Klaudia Bzducha

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Czynnie zaangażowana w Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Wydziałowy Samorząd Studentów WNS KUL. Ambitna i zawsze chętna do pomocy!

2 komentarze do “Wybory Rektora KUL

  • 13 czerwca, 2020 o 09:44
    Permalink

    Może się mylę, ale wydaje mi się, że autorka tekstu nie wie, kto to jest „kapelan honorowy Jego Świątobliwości”. Warto doczytać.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *