Czy przegramy ze sztuczną inteligencją?

Coraz częściej stanowiska pracy przejmowane są przez sztuczną inteligencję. Maszyny są bardziej perfekcyjne, tańsze w utrzymaniu i dużo szybsze. Czy mamy więc możliwość wygrania z technologią?

W każdym centrum handlowym, możemy spotkać się z elektronicznymi kioskami, które umożliwiają składanie zamówień. Powstały nawet sklepy, które są prawie całkowicie zautomatyzowane. Roboty umożliwiają również ochronę ludzkiego życia.

Według ostatnich doniesień firmy Microsoft, ponad 50 osób straci pracę, poprzez wprowadzenie systemu opartego na technologii AI. Amerykański koncern postanowił, że zastąpi robotami część swoich dziennikarzy. Dotychczas zatrudnieni dziennikarze zajmowali się edycją oraz wyborem treści publikowanych na stronie MSN, czyli platformie informacyjnej firmy. Ręczne moderowanie i przesiewanie informacji, miało sprawić, że tylko prawdziwe newsy trafią na stronę.

Jak wszystkie firmy na bieżąco oceniamy nasze działania. To może skutkować zwiększeniem inwestycji w pewnych działach i od czasu do czasu, zmianami, w tym redukcją etatów. Ta decyzja nie ma żadnego związku z pandemią Covid-19 

Napisał w oświadczeniu Microsoft

Mimo potencjału, system Al może nie być w stanie przestrzegać surowych wytycznych redakcji. Występuje także prawdopodobieństwo przepuszczania nieodpowiednich lub szkodliwych treści. Tak przynajmniej uważają zwolnieni dziennikarze.

Wielokrotnie czytałem o tym, jak to sztuczna inteligencja może przejąć nasze stanowiska pracy. Właśnie zabrała moje.

Powiedział dziennikowi Guardian jeden ze zwolnionych dziennikarzy.

Koncern Microsoft nie jest jedynym, który stosuje technologię Al przy moderacji treści informacyjnych – firma Google także z niej korzysta.

Technologia daje nam dużo różnych możliwości, ale też wiele zabiera. Należy pamiętać o umiarze oraz o tym, że nie należy stawiać maszyny ponad człowieka.

One thought on “Czy przegramy ze sztuczną inteligencją?

  • 16 czerwca, 2020 o 18:33
    Permalink

    Należy przede wszystkim patrzeć na to jakie cele przyświecają osobom stawiającym na AI. Jeżeli Bill i Melinda Gates są satanistami, którzy mówią o depopulacji świata (Melinda występuje nawet publicznie z odwróconym krzyżem). Jeżeli Musk ostrzega świat przed sztuczną inteligencją, na którą sam stawia. Po czym przyznaje, że człowiek nie jest celem w sam w sobie. Myśli o wysłaniu ludzi na Marsa (szczególnie dzieci) – to są jego wypowiedzi, proszę poszukać… Nazywa syna jakimś dziwnym imieniem, bo będzie on królem Marsa. Ludzie są szkodnikami na Ziemi wg. niego. To sorry, raczej wątpię by oni chcieli naszego dobra.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *