Powroty serii sprzed lat

 Niedawno na półki polskich księgarni trafiły ,,Testamenty” Margaret Atwood, kontynuacja książki ,,Opowieść Podręcznej”, na którą czytelnicy czekali aż trzydzieści lat. Nie jest to jednak jedyna seria, która doczekała się kolejnej części po latach. W ślad Margaret Atwood poszły pisarki Suzanne Collins oraz Stephanie Meyer.

     Kiedy autorka ,,Igrzysk Śmierci” ogłosiła, że pracuje nad nową opowieścią z tego uniwersum po niemal dziesięcioletniej przerwie, fani natychmiast zaczęli prześcigać się w domysłach, czego będzie dotyczyła książka. Jednak w momencie ukazania się oficjalnego opisu fabuły, wielu poczuło zmieszanie spowodowane wyborem głównego bohatera. Został nim prezydent Snow, czyli główny antagonista trylogii. Powieść zatytułowana ,,The Ballad of Songbirds and Snakes” (która w Polsce ukaże się pod nazwą ,,Ballada Ptaków i Węży”) ma być świadectwem  jego drogi do kariery. Akcja będzie toczyła się wokół dziesiątych Igrzysk Głodowych, które osiemnastoletni Coriolanus Snow, będzie chciał wykorzystać, by podnieść swój prestiż społeczny. W tym celu zostanie mentorem trybutki z dwunastego dystryktu i zrobi wszystko, by z jej pomocą osiągnąć swój cel.

   Mimo że powieść ta w Stanach Zjednoczonych wyszła stosunkowo niedawno, bo 19 maja tego roku (Polska premiera miała miejsce 17 czerwca) wytwórnia filmowa Lionsgate Films zdążyła już wykupić prawa do ekranizacji. To samo studio zajmowało się wcześniej przenoszeniem na ekran poprzednich części z serii. Nie wiadomo jeszcze, kto wystąpi w nowej produkcji, jednak prawdopodobnie na stołku reżyserskim zasiądzie Francis Lawrence, który odpowiadał za filmy ,,W pierścieniu ognia” oraz ,,Kosogłos” (obie części). Suzanne Collins ma pomóc w tworzeniu scenariusza. Zostanie ona także producentką wykonawczą filmu.

   Jeśli chodzi natomiast o nową powieść autorstwa Stephanie Meyer, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Książka nie jest bowiem tak nowa, jak mogło by się wydawać. Autorka zaczęła pracować nad nią już w roku 2000. Osiem lat później nieskończony jeszcze projekt (dwanaście pierwszych rozdziałów) wyciekł do sieci, co sprawiło, że Meyer porzuciła dalszą pracę nad nim. Ostatecznie jednak po latach zdecydowała się ukończyć powieść. ,,Midnight Sun”, która w amerykańskich księgarniach ukaże się 4 sierpnia, będzie powrotem do wydarzeń z tomu pierwszego, opowiedzianych tym razem z perspektywy Edwarda, głównego męskiego bohatera. Co ciekawe, nie jest to pierwsza odsłona ,, Zmierzchu” opowiedzianego na nowo, ponieważ cztery lata temu mieliśmy okazję zapoznać się z książką ,,Życie i Śmierć”. Fabularnie wróciła ona do pierwszej części sagi, jednak płeć wszystkich bohaterów została zmieniona, a zakończenie zmodyfikowane.

    Obie serie, mimo upływu lat, nadal cieszą się ogromną popularnością i rozbudzają wyobraźnię czytelników. Czy to wystarczy, by nowe części osiągnęły tak ogromny sukces? Zapewne przekonamy się o tym już niebawem.

Zuzanna Skwarek

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pełnoetatowy mól książkowy. Kocha szczególnie fantastykę, ale nie pogardzi też dobrym kryminałem. W wolnych chwilach sama tworzy opowiadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *