Szukajmy wolności w sobie samych

,,Osoby, wydarzenia, opinie” to zbiór felietonów ks. dr Rafała Pastwy, publikowanych na stronie internetowej ,,Gościa Niedzielnego”. W swoich dziełach autor zabiera nas na spacer po dobrze znanych lubelskich szlakach, jednocześnie zapraszając do dyskusji nad pozornie oczywistą rzeczywistością.  

Autorem 71 felietonów opublikowanych pod zbiorczym tytułem ,,Osoby, wydarzenia, opinie” przez wydawnictwo Gaudium jest ks. dr Rafał Pastwa. Duchowny, dziennikarz, poeta, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, szef lubelskiej redakcji ,,Gościa Niedzielnego” i założyciel fundacji „Za Bramą”. Połączenie umiejętności lekkiego i obrazowego poruszania problemów otaczającego nas świata czynią twórczość księdza Rafała nie tylko łatwą w zrozumieniu, ale także zachęcającą do kulturalnej i otwartej wymiany myśli.  

Felieton – lekka, krótka, subiektywna opinia na konkretny temat. W przypadku felietonów ks. dr-a Rafała Pastwy, mam z tym pewien problem. Są lekkie, jednak każdy z nich rodzi trudne pytania i ciężkie przemyślenia. Krótkie na tyle, że większość z nich zostawia niedosyt i pragnienie dalszej lektury; subiektywne, a jednocześnie niebudzące radykalnego sprzeciwu ze strony czytelnika o odmiennych poglądach. Tak właśnie widzę każdy tekst ze zbioru 71 felietonów redaktora.  

Sprytne podzielenie tekstów na 3 części – osoby, wydarzenia oraz opinie – podpowiada czytelnikowi, na czym autor skupił swoją uwagę w poszczególnym dziele. W OSOBACH bohaterami się zarówno zwykli mieszkańcy Lublina i okolic, jak i ci znani, chociaż nie zawsze lubiani. WYDARZENIA przenoszą nas do 23 różnych miejsc: z konferencji popularnonaukowej z okazji 1050 – lecia chrztu Polski w Sali Błękitnej, ekspresowo trafiamy do ogrodu dźwięków (albo jak kto woli – do Soundgarden). OPINIE natomiast trzeba po prostu przeczytać, bo może wtedy popatrzymy na siebie z dystansu, z perspektywy tych osób, do których nie trafia argument o świętości życia ludzkiego, ani o godności osoby ludzkiej. 

Autor tekstów porusza trudne, często kontrowersyjne tematy w sposób tak przystępny i otwarty, że nie budzi to w nas agresywnego protestu, ale wywołuje chęć zastanowienia się nad tym, co właśnie przeczytaliśmy. Zabieg ten zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ w dzisiejszych czasach temat religii i wiary, łączony z zagadnieniami dotyczącymi aborcji, ekologii, tolerancji, polityki czy miłości, budzi ogromne kontrowersje. Po lekturze zbiorów myślę, że udało się tego uniknąć. Zamiast chęci zdeptania argumentów autora, zatrzymamy się i pomyślimy: a co, jeśli to TEŻ prawda?   

Dylematy, z którymi wewnętrznie zmagamy się każdego dnia, zostały umieszczone w scenerii, którą kojarzymy z wiosennych spacerów czy nocnych powrotów z klubów. Być może następnym razem, gdy biegnąc spóźnieni na zajęcia miniemy Centrum Spotkania Kultur, zastanowimy się, co by było, gdyby właśnie teraz spadła na nas podobna tragedia, jak na Japończyków w 2011 roku w Fukushimie; a 31 października, zamiast szukać magicznej i szatańskiej mocy w dyni, może zrobimy z niej smaczny krem? 

Ksiądz nie jest ekspertem od wszystkiego. Nawet nie powinien. Powinien być natomiast specjalistą od całości – w tym sensie, by koncentrować się na człowieku, by umieć go słuchać, towarzyszyć mu, a nie ciągle go pouczać, i to na każdym możliwym temacie. My, duchowni, nie mamy do tego najzwyczajniej w świecie mandatu. 

ks. dr Rafał Pastwa

Zostając w klimatach kulinarnych; Rozmawiajmy ze sobą, nawet przy zupie jarmużowej  – co prawda bliżej mi do koktajlu ze szpinaku, ale dajmy temu spokój. Moja pierwsza myśl po powrocie z ,,Wieży Babel nad Bystrzycą” była taka, że chętnie bym z kimś porozmawiała. Nie tylko o treści felietonów, ale ogólnie. Schematycznie i mechanicznie. O tym, czego wielokrotnie byłam świadkiem, ale nie zauważałam. A może nie chciałam? Bo o wiele atrakcyjniejszym pretekstem do rozmowy wydają się nawołujący do negatywnych pobudek umiłowani narodu na Wiejskiej niż krzyki kibiców Motoru Lublin. Wydaje się to dosyć dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że kibice mieszkają w każdej klatce na moim osiedlu, a polityków widzę tylko w telewizji (której zazwyczaj nie oglądam).

W swoich felietonach autor zwraca uwagę na bardzo istotny problem dzisiejszego, nieustannie rozwijającego się świata; budując świat wartości na prostych komunikatach, na oślep, bez wiedzy i wrażliwości, czynimy wiele zła. I według ks. doktora nie do końca jest tu istotne z jakiej perspektywy widzimy zło – osoby wierzącej, ateisty czy duchownego. Konstruując własne życie, często nieświadomie, tworzymy i czynimy zło.  

Ta książka nie daje odpowiedzi – daje podpowiedzi. I tworzy dużo pytań. Warunkiem dostrzeżenia tych pytań jest przyjęcie podobnej postawy, jaką reprezentuje ksiądz Rafał – świadomość i obrona własnych wartości przy jednoczesnym szacunku dla drugiego człowieka oraz otwartości na zupełnie inne widzenie świata. Nie musimy się z tym zgadzać – nawet nie powinniśmy. Ważne, abyśmy rozmawiali. 

Aleksandra Szymczak

Studentka III roku Dziennikarstwa. Słucham, czytam, mówię, w wolnych chwilach to spisuję. Kibic żużla i miłośniczka gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *