Dla kogo Psychologiczne Oscary? Podsumowanie Gali Freudów 2022

Po dwóch latach pandemicznej przerwy powróciło święto Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, czyli Gala Freudów. Po raz kolejny wydarzenie to zamknęło Ogólnopolską Konferencję Aktualności Psychologicznych AKTUALIA, organizowaną przez Koło Naukowe Studentów Psychologii KUL. Tegoroczna, dwudziesta ósma edycja – Niezmiennie zmienny człowiek – odbyła się w dniach 4-6 kwietnia.

Zygmunta Freuda zna każdy student psychologii, więc nie może nikogo dziwić, że to właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa wręczanych przez KNSP KUL statuetek. Studenci nominują siebie nawzajem, przez co pragną wyróżnić i wyrazić wdzięczność tym, którzy sprawili, że ich studiowanie to nie tylko „suche” zdobywanie wiedzy. Pamiętają również o swoich wykładowcach, którym także przyznają nagrody w specjalnych kategoriach.

Na tegorocznej Gali, która odbyła się 7 kwietnia, w auli budynku Centrum Transferu Wiedzy zgromadziła się rzesza studentów, a także spora część pracowników Instytutu Psychologii KUL. Każda edycja, tego jakże ważnego dla przyszłych psychologów wydarzenia, ma swój motyw przewodni. Jak zaznaczali organizatorzy: Czas pandemii przyniósł wiele nowości, w tym zdalne nauczanie, które z pewnością każdemu zapadło w pamięć. Zerwane łącze, niedziałający mikrofon, zdalne egzaminy i wiele innych. Nikogo więc nie mogło dziwić, że Gala Freudów 2022 stała pod znakiem nauki zdalnej.

Dla kogo Psychologiczne Oscary? Podsumowanie Gali Freudów 2022
fot. Karolina Pieczykolan

Freudy – Psychologiczne Oscary przyznawane były w trzech kategoriach dla studentów oraz czterech dla wykładowców. Tak też na każdym roku znaleźli się kandydaci do zaszczytnego miana „Studenta Widmo” – to taki typ osoby, której ikonka MS Teams była aktywna nawet na godzinę po zakończonym wykładzie. Drugą kategorią był „Wybawiciel”. Nagradzani byli studenci, którzy podczas zajęć śpieszyli na ratunek dla całej grupy, potwierdzając prowadzącemu, że uważają i są aktywni. Kolejnego Freuda przyznawano osobie, która od rana żongluje zajęciami, studiując dwa kierunki jednocześnie, robi certyfikaty z języka obcego, po południu uprawia jogę, hoduje kiełki na parapecie stancji, zna alternatywne sposoby parzenia kawy z kursu internetowego, w wolnych chwilach szydełkuje i zawsze znajdzie dla drugiego wspierające i motywujące słowo. Krótko mówiąc „Student Renesansu”.

W nominacjach profesorskich pierwszym przyznanym tytułem był „Król i Królowa Teamsa”. Nagrodzono tych pracowników Instytutu Psychologii KUL, którzy bez większych przeszkód radzili sobie z udostępnianiem ekranu czy dzieleniem studentów na pokoje. Statuetki w tej kategorii otrzymali dr Andrzej Januszewski oraz dr Małgorzata Torój. Następną nagrodę otrzymał Ten wykładowca, na którego zajęciach umysły studentów pracowały na najwyższych obrotach. W kategorii „Pasjonat” nagrodzono dr Pawła Fortunę. Mędrzec, mentor, wymagający, ale przede wszystkim „Pierwszy sprawiedliwy”. Taki tytuł na tegorocznej Gali otrzymał prof. dr hab. Piotr Oleś. Ostatni Psychologiczny Oscar nazwano „Opoką”. Trafił on w ręce anioła, który nie raz wlewał w serca studentów otuchę i wspierał dobrym słowem, a więc do dr Elżbiety Januszewskiej.

Wręczanie nagród było przeplatane specjalnie przygotowanymi przez studentów scenkami, które z humorem ukazywały zajęcia prowadzone zdalnie. Nie zabrakło nawiązań do zaspanych studenckich głosów w czasie sprawdzania obecności czy problemów z logowaniem się na platformę Teams, które w niczym nie dorównywały kłopotom z rzutnikiem w sali podczas „normalnej” nauki. Na zakończenie pierwszej części wydarzenia wspólnie zaśpiewano piosenkę Orkiestry Męskiego Grania „Sobie i wam”, życząc sobie nawzajem szczęścia, miłości i mądrych ludzi wokół.

Nie zabrakło także oficjalnych podziękowań od organizatorów wydarzenia, Koła Naukowego Studentów Psychologii KUL. Prezes Koła Magdalena Zarembska podziękowała członkom KNSP, wykładowcom, pracownikom a przede wszystkim studentom za obecność podczas tegorocznych Aktualiów oraz Gali Freudów. W tym roku szczególne wyróżnienia skierowano w stronę osób, które przez lata są lub były związane z pracą Koła oraz organizacją tych wydarzeń. Prof. Stanisława Steuden nie kryła wzruszenia z powodu docenienia jej długoletniej pracy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Sercem jestem zawsze z wami. Cieszę się, że te Aktualia, które rozpoczęły się 28 lat temu w dalszym ciągu mają swoją kontynuację. Cieszę się, że powróciliście pod czasie pandemii, budujecie ten piękny, wspaniały KUL. Życzę, abyście Państwo wkładali swoją mądrość, wysiłek w edukację, ale także w to, co będziecie robić jako psychologowie. Podziękowano także za pracę i wsparcie dr Małgorzaty Łysiak, kurator KNSP.

Z racji, że była to pierwsza Gala Freudów od 2019 roku, obecna prezes Koła skierowała podziękowania do swojej poprzedniczki Klaudii Jabłońskiej, która była odpowiedzialna za organizację Aktualiów w trudnym czasie pandemii. Klaudia wspomniała, że Koło było bardzo ważnym miejscem podczas jej studiowania. Zachęciła także studentów, aby nie zmarnowali okazji jaką daje uczelnia i zaangażowania się w pracę KNSP. Podobnego zdania była Małgorzata Depa, były członek Koła oraz organizatorka Aktualiów i Gali Freudów – Nie da ci tego Freud, nie da ci profesor srogi, co może dać ci dzisiaj Koło Naukowe Studentów Psychologii. Zarząd KNSP ma nadzieję, że obecni na sali studenci nie będą mogli przejść obojętnie obok takiej promocji aktywności akademickiej.

Julia Sroczyk

Studentka IV roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wielka fanka gorzkiej czekolady, dobrej kawy i pięknych kadrów zachodzącego słońca. Od dzieciństwa wierna skokom narciarskim oraz książkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.