„Nature at intervals, air, water and land with interruptions” – studenci dziennikarstwa KUL ponownie w Grecji

Pierwszy raz w tym roku grupa studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL wyleciała w ramach programu Erasmus+ do Grecji. Obecny program projektu skupił się na tematach ekologicznego dbania o naszą planetę, sposobach jej oczyszczania i życia zgodnego z przyrodą.

Na marcową edycję programu Erasmus+ zaproszeni zostali studenci i uczniowie z Polski, Bułgarii, Włoch oraz Grecji. Uczestnicy zakwaterowani w Atenach przez cztery dni poszerzali swoje kompetencje ekologiczne. Organizator wyjazdu, fundacja „The Good House”, szczególny nacisk postawiła na ukazanie sposobów oczyszczania naszej matki Ziemi, pokazując przybyłym jak odbywa się to w ich ojczystym kraju – Grecji.

Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej z opiekunem doktorem Wojciechem Wcisłem

Pierwszego dnia czteronarodowa grupa miała okazje zapoznać i zintegrować się ze sobą. Zaczynając od przedstawienia siebie i działalności którą reprezentują na wyjeździe, kończąc na opracowaniu w zespołach mieszanych projektów związanych z programem Erasmus+, forami nauki nieformalnej i certyfikatem Youthpass. Pierwszego dnia uczestnicy dostali najwięcej czasu na swobodne zwiedzanie miasta. – We wtorek udało nam się poznać osoby z innych krajów, a dzięki mieszanym grupom projektowym mogliśmy porozmawiać o ochronie środowiska i nie tylko. W zależności od zespołu przedstawialiśmy ogólne zagadnienia związane np. z samym programem Erasmus+. Był to najlepszy dzień wyjazdu ze względu na czas wolny po południu, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie Aten razem z grupą Włochów. Mimo padającego deszczu udało nam się wejść na górę Areopagu, z której rozpościerał się piękny widok na miasto i położony powyżej Akropolis. – mówi Kasia Andrzejewska, szefowa działu sport w CN.

Widok na Akropolis fot. Kasia Andrzejewska

Drugi dzień rozpoczął się wyjazdem do firmy zajmującej się gospodarowaniem odpadów. Odwiedzający mieli okazje zobaczyć pracę spółki od środka. Grupa wyposażona w kamizelki odblaskowe, maseczki i kaski została oprowadzona po zakładzie, ucząc się o sortowaniu i niszczeniu odpadów. Tego dnia również uczestnicy zwiedzili Muzeum Historii Naturalnej Goulandris w Kiffisa. Interaktywne wystawy pozwalały poszerzyć wiedzę na temat energii naturalnej, sortowania odpadów, emisji spalin czy zmniejszenia zużywania wody. Podczas kolacji swoje wystąpienie miała redaktor gazety „Shedia”. Gazeta wydawana jest organicznie, przy użyciu papieru z recyklingu. Założeniem wydawnictwa jest jak największa spójność z ekologią. – Środa minęła pod znakiem intensywnych działań i wyjazdów. Wizyta w jednym z największych zakładów przetwarzania odpadów w Europie otworzyła nam oczy, jak ważny jest recykling w celu uchronienia planety przed śmieciową zagładą. W Muzeum Historii Naturalnej obejrzeliśmy interaktywną wystawę poświęconą zmianom klimatycznym, dzięki której mogliśmy dostrzec i zrozumieć skutki naszych działań w perspektywie kolejnych lat – wspomina Sebastian Warowny, korektor naszej gazety.

Trzeciego dnia grupa odwiedziła oczyszczalnie ścieków znajdującą się na niezamieszkałej wyspie Psyttaleia, mogąc z bliska zobaczyć technologie używaną w firmie. Dzięki oprowadzeniu po spółce, uczestnicy dowiedzieli się o zasadach i formach oczyszczania, jak i kluczowej roli wody w życiu człowieka. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta na otwartej farmie, która poza produkcją naturalnych produktów, zajmuje się również usługami hotelarskimi i edukacyjnymi. Taka forma agroturystyki pozwala poznać lokalną kulturę gastronomiczną, historię i pochodzenie produktów, a także zachęcić do zmiany nawyków na takie, które będą pozytywne dla środowiska. – Woda jest podstawą dla naszego życia i ten projekt pomógł nam to jeszcze lepiej uświadomić. Oczyszczanie wody i jej ponowne wykorzystywanie ma nie tylko kluczowe znaczenie bezpośrednio dla ludzi, ale także dla naturalnych plantacji. Przykładem takiego wykorzystania wody jest farma, której właściciel stawia na naturalne sposoby uprawiania warzyw, a przy tym pamięta o ekonomicznym zarządzaniu zasobami wodnymi. – opiniuje redaktor naczelna CN, Aleksandra Szymczak.

fot. Aleksandra Szymczak

Cały wyjazd poza warstwą ekologiczno-edukacyjną, obfitował również w zapoznawanie odmiennych kultur. Uczestnicy w prywatnych rozmowach dzielili się swoimi przemyśleniami na przeróżne tematy, często porównując sytuacje w swoich ojczyznach. Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej wracają ze stolicy Grecji bogatsi nie tylko o wiedzę ekologiczną, ale również kulturową, gastronomiczną i towarzyską.

Krystian Grądkowski

Student trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Głównie o sporcie. Fan piłki nożnej, polskiej muzyki i imprez z Danielem Dwornikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.