Ekologia, słońce, przygoda  – studenci dziennikarstwa KUL na Erasmusie w Grecji

Studenci dziennikarstwa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe w ramach programu Erasmus+. Podczas pobytu na półwyspie Peloponez razem z młodzieżą z Litwy, Włoch, Rumunii i Grecji stworzyli projekt zwiększający świadomość ekologiczną. Podróż była również szansą na zwiedzenie greckich zabytków, poznanie nowych kultur oraz … wypoczynek na plaży! 

Organizatorzy tegorocznego wyjazdu w szczególny sposób zwrócili uwagę na pożary, które w minione wakacje pochłonęły greckie lasy. Uczestnicy spotkali się z jednym ze strażaków, który ratował wtedy przed płomieniami setki hektarów zieleni. Zaproszony gość opowiedział o trudzie nierównej walki z niszczycielskim żywiołem oraz powodach, które przyczyniają się do częstego występowania pożarów na terenie Grecji – są to wysokie temperatury i brak opadów. 

– To kolejny projekt w Grecji, w którym bierzemy udział. Nasi studenci, poza aktywnym udziałem w warsztatach, przygotowują także materiały multimedialne i dokumentacje fotograficzną projektu. Cieszę się z nowych możliwości współpracy z organizacjami greckimi – mówi dr Wojciech Wciseł, pełnomocnik Rektora KUL ds. komunikacji i promocji, organizator wyjazdu. 

Członkowie działających na KUL organizacji studenckich, takich jak Coś Nowego, Passion TV czy Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa, mogli w praktyce zaprezentować zdobytą na uczelni wiedzę. Podczas wyjazdu odpowiadali oni za obsługę medialną. Natalia Gajek miała za zadanie uchwycić najważniejsze wydarzenia obiektywem aparatu, z kolei Bartłomiej Wróbel przygotowywał relację video.  

Film, który jest zwieńczeniem kilkudniowej pracy, niesie za sobą ważne przesłanie – planeta, na której żyjemy to nasz jedyny dom. Jego sceny były nagrywane m.in. na obszarze lasu, który podczas zeszłorocznych pożarów pochłonął ogień. Do improwizacji przed kamerą studenci przygotowywali się podczas ćwiczeń z grecką aktorką teatralną. 
 
Poza warsztatami młodzież z Polski, Litwy, Włoch, Rumunii oraz Grecji miała okazję poznać historię Hellady podczas wizyt w muzeach – hydroenergetyki oraz starożytnych Igrzysk Olimpijskich, a także zwiedzania ruin Archaicznej Olimpii. Nie zabrakło również spaceru ulicami Aten i obserwacji zachodu słońca ze wzniesienia u podnóży Akropolu. W planie wyjazdu znalazł się też czas na plażowanie, a kąpiel w Morzu Jońskim okazała się być najlepszym schronieniem przed ponad trzydziestostopniowym upałem.  

Projekt był również szansą na zawarcie nowych znajomości i poznanie kultur z innych części Europy. 

– Jestem pierwszy raz na takim wyjeździe. Poznałam cudownych ludzi z różnych państw Europy. Podróż do Grecji i wspólny projekt są dla mnie niezwykłym przeżyciem – mówi Patrycja Adamczyk, studentka II roku dziennikarstwa KUL. 

Organizatorzy docenili zaangażowanie i pracę zespołu z Polski. Studenci KUL-u mieli za zadanie m.in. przedstawić znaczenie przyjętego przez państwa unijne Europejskiego Zielonego Ładu. Gromkie brawa zebrały również filmy przygotowane przez Centrum Medialne KUL, które przybliżyły młodzieży z Europy najstarszą lubelską uczelnię, a także sam Lublin. Pochwały słychać było nie tylko ze strony organizatorów, ale i samych uczestników. 

To był mój pierwszy raz w Grecji i pierwszy udział w projekcie Erasmus+ Poznałam wielu wspaniałych ludzi nie tylko z Polski, ale także z innych państw Europy – mówi Natalia Barwikowska, studentka V roku – można powiedzieć, że dzięki projektowi zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, które pozostaną na długo. Spędziliśmy czas zwiedzając, bawiąc się, ale także ucząc się wielu ciekawych rzeczy. Poleciłabym ten wyjazd każdemu, kto chciałby przeżyć przygodę życia. 
 

Projekt „While the wolf is not around” (pol. “Kiedy wilka nie ma w pobliżu”) propaguje wiedzę na temat ochronny środowiska. Ma on na celu zapoczątkowanie u młodych ludzi działań proekologicznych. Tytułowy wilk oznacza ogień niszczący wszystko na swojej drodze. W dużej mierze to właśnie od nas zależy, aby jak najdłużej utrzymać go z dala od wieloletnich lasów i terenów zielonych. Studenci z KUL-u powrócili do uczestnictwa w greckim projekcie Erasmusa po dwóch latach przerwy, które na organizatorach wymusiła pandemia koronawirusa. 

Adam Szymański

Student II roku dziennikarstwa w języku angielskim. Optymista i marzyciel. Miłośnik podróży oraz włoskiej kuchni i muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.