LifestylePasjePodróżeTradycje

Amisze i ich życie z dala od współczesnej cywilizacji

Protestancka wspólnota Amiszów jest jedną z najbardziej zagadkowych społeczności współczesnego świata. Dziś ich życie niewiele różni się od tego prowadzonego 300 lat temu przez przodków. Kim są? Skąd się wzięli? Jak żyją? Czy mieszkają również na terenie naszego kraju? Zapraszamy na artykuł poświęcony tej wyjątkowej ludności.

Kim są Amisze?

Jest to wspólnota religijna konkretnie chrześcijańska będąca jednym z odłamów anabaptystów. Głównymi cechami tego wyznania są chrzest ludzi dorosłych, negacja udzielania tego sakramentu dzieciom, odrzucenie kultu przedmiotów, zasadniczej służby wojskowej oraz hierarchii w kościele. Amisze żyją według zasad wynikających ze słów Pisma Świętego, odcięci od cywilizacji nie korzystają z przywilejów wynikających z jej postępu. Często nie korzystają nawet z służby zdrowia, w tym szczepień. Małżeństwa mogą zawierać tylko z przedstawicielami tej samej wspólnoty. Mężczyźni przed ślubem się golą, po wstąpieniu w związek małżeński natomiast zapuszczają bujne brody. Wąsów z reguły nie noszą, ponieważ kojarzą się z żołnierzami, a to kłóci się z będącym jedną z fundamentalnych zasad pacyfizmem Amiszów. Nie płacą podatków ani nie korzystają z żadnych form pomocy oferowanej przez państwa, w których żyją. Zajmują się głównie pracą w polu. Jedzą to co sami wyhodują i używają tego co sami wytworzą. Jako wspólnota religijna nie próbują nawracać innych ani nie angażują się w dialog ekumeniczny czy międzyreligijny.

Historia wspólnoty

Założycielem wspólnoty Amiszów był biskup kościoła Mennonitów Jakub Amman. Uczynił to w roku 1693 w Szwajcarii. Odłączył się on wtedy od wspólnoty, w której był biskupem i wraz ze swymi zwolennikami i zaczęli żyć według surowych reguł wymyślonych przez Menno Simmonsa, założyciela Mennonitów. Po śmierci założyciela większość Amiszów wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. W chwili obecnej za oceanem żyje około 250 tysięcy przedstawicieli owej wspólnoty. Głównie osiedlili się w Pensylwanii. Pomimo faktu, że najwięcej Amiszów mieszka w USA są oni rozsiani po dużej części świata.

Amisze w Polsce

Obecnie w naszej ojczyźnie żyje zaledwie jedna rodzina Amiszów. Są to państwo Jakub i Anita Martin oraz siedmioro ich dzieci. Do Polski przybyli naturalnie ze Stanów Zjednoczonych. Mieszkają w małej wsi w województwie lubelskim. Jak sami mówią, wynika to z chęci bycia blisko natury. Nie przestrzegają oni tak ściśle reguł wynikających z przynależności do wspólnoty. Jednak starają się być jak najbardziej samowystarczalni. Prowadzą gospodarstwo, dzieci są w edukacji domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *