AktualnościZ życia uczelni

Cicha noc, święta noc… Spotkanie opłatkowe Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania

Wielkimi krokami zbliżamy się do świąt Bożego Narodzenia. Jednak zanim studenci rozjadą się do rodzinnych domów, żeby spędzić ten czas w gronie najbliższych, organizowane są spotkania opłatkowe. W miniony piątek pracownicy oraz studenci Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania zgromadzili się na uczelni, aby podzielić się opłatkiem, złożyć życzenia i wspólnie pokolędować przy dźwiękach gitary.

Podczas świątecznego spotkania Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, prof. Arkadiusz Jabłoński, wręczył nagrody Rektora KUL dla pracowników instytutu, którzy wyróżnili się wybitną działalnością uniwersytecką. Następnie najlepsi absolwenci Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Zarządzania otrzymali pamiątkowe pióra.

opłatek IDiZ
fot. mgr Anna Swęda

Część artystyczną tradycyjnie przygotowali studenci pierwszego roku obu kierunków. Mogliśmy usłyszeć wzruszające wiersze oraz tradycyjne kolędy i piosenki świąteczne: Przybieżeli do Betlejem; Cicha noc; Kolęda Maryi; Mary, did you know? Oraz ukraińską piosenkę bożonarodzeniową – Szczedryk.

Miałam przyjemność zorganizować i poprowadzić opłatek akademicki dla Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania. Przygotowaliśmy wspólnie program artystyczny, składający się z montażu słowno-muzycznego opowiada Agnieszka Lisiecka, starosta i studentka I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej – Studenci zaangażowali się w śpiewanie kolęd oraz czytanie bożonarodzeniowych wierszy. Jest to bardzo fajne doświadczenie, szczególnie dla studentów pierwszego roku. W ten sposób mogliśmy się bardziej poznać, zintegrować. To też jest tradycja naszego instytutu!

Studenci sami wpadli na pomysł tej części artystycznej, która była trójjęzyczna. Mamy studentów, którzy uczą się również w języku angielskim, dlatego pojawiły się kolędy po polsku, ukraińsku i po angielsku – mówi dr Joanna Szegda, opiekun I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej – Bazowaliśmy na takiej współpracy, że dostałam od studentów listę zadań do wykonania, a oni wykonali swoje. Podzielili się obowiązkami z kierunkiem zarządzania, który był odpowiedzialny w większości za poczęstunek.

Spotkanie opłatkowe przed świętami Bożego Narodzenia jest już wieloletnią tradycją dziennikarstwa.

Od samego początku organizujemy taki opłatek, bo myślę, że jest to świetna forma pokazania wspólnoty i bliskości – mówi prof. Justyna Szulich-Kałuża, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania – Od samego początku w organizację angażujemy pierwszy rok. To jest dla nich też szansa, żeby zmierzyć się z pewnymi trudami organizowania takiej uroczystości. Co roku jest to pięknie zorganizowane i myślę, że spotyka się to z ogromną radością.

Tradycja spotkania opłatkowego narodziła się dawno temu, jeszcze na Majdanku, kiedy byliśmy w mniejszej społeczności. Wtedy te spotkania miały trochę inny charakter, bo łączyły nas i dawały poczucie, że jesteśmy jakąś częścią tej wspólnoty akademickiej, której na co dzień nie doświadczaliśmy – przypomina dr Joanna Sosnowska – Ta tradycja jest ważna, ponieważ pierwszy rok pokazuje się przed starszymi kolegami. A my wykładowcy co roku sobie przypominamy, że przychodzą nowe osoby, że zaczynają z nami, ale i z dziennikarstwem, wspólną przygodę.

fot. mgr Anna Swęda

A czego życzą nam studenci i pracownicy Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania?

Życzę, aby ludzie się bardziej szanowali i było więcej miłości na świecie. Żeby ludzie się po prostu kochali – mówi Oliwia Łukasik.

Eryk Cieszko: Chciałbym życzyć wszystkim świąt spędzonych z rodziną, z najbliższymi. By nikogo i niczego nie zabrakło wam w te święta. Żeby szczęście i miłość wypełniały wasze serca. Aby każdy z was był zawsze uśmiechnięty i szczęśliwy.

Prof. Justyna Szulich-Kałuża: Życzę wam przede wszystkim pięknych świąt. Bliskości kochanych osób. Dużo radości. Atmosfery religijnej, poczucia bliskości Pana Jezusa w waszych sercach oraz wszystkiego najlepszego w nowym roku.

Dr Joanna Szegda: Życzę na te święta, aby każdy wyłączył telewizję, telefon i media społecznościowe. Rozejrzał się dookoła na tych, którzy są najbliżej, z którymi spędzamy – wydawałoby się, że dużo – ale jednak mało czasu. Byśmy patrzyli uważniej, słuchali uważniej i czuli mocniej. Tego wszystkim życzę.

Dużo odwagi w życiu, żeby robić rzeczy, na których nam zależy. Myślę, że w dziennikarstwie jest to ważne, żeby mieć odwagę i dużo mądrości – mówi dr Joanna Sosnowska – żeby z każdym kolejnym rokiem się rozwijać, zdobywać jak najwięcej wiedzy. Mieć takie poczucie, że to, co będziemy w przyszłości realizować jest poparte naszym głębokim przekonaniem, że robimy dobrze.

Po części artystycznej, przy dźwiękach kolęd społeczność akademicka podzieliła się opłatkiem i złożyła sobie świąteczne życzenia. Spotkanie opłatkowe Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania zakończyło się wspólnym poczęstunkiem. Szczególnie przepyszny okazał się być tradycyjny serniczek!

Paulina Berini

Studiuję Dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Skończyłam szkołę muzyczną w klasie akordeonu, śpiewam i interesuję się współczesną historią Polski. Jestem osobą otwartą, która uwielbia współpracę z ludźmi.