Tematy społeczneTradycje

Tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Święta są czasem, kiedy ludzie na całym świecie zbierają się razem, by celebrować tradycje, okazywać sobie miłość i dzielić się radością. Każdy kraj ma swoje unikalne zwyczaje świąteczne, od barwnych festiwali po tradycyjne potrawy. Oto kilka świątecznych tradycji praktykowanych na różnych zakątkach globu.

1. Meksyk

Centralnym punktem świątecznych obchodów w Meksyku jest tradycja Las Posadas, która jest symbolicznym przedstawieniem drogi Świętej Rodziny w poszukiwaniu schronienia w Betlejem. Procesje odbywają się przez 9 kolejnych wieczorów poprzedzających Boże Narodzenie. Liczba dziewięć symbolizuje dziewięć miesięcy ciąży, podczas których Maryja nosiła pod sercem Jezusa. W trakcie Las Posadas ludzie udają się z domu do domu, śpiewając pieśni, a jedno z gospodarstw udziela schronienia, organizując przyjęcie z tradycyjnymi, meksykańskimi potrawami. Dodatkowo każdego wieczoru w domach rozbija się Pinatę, z której wylatują słodycze. Symbolika jest tu szczególnie ważna. Siedem rogów Pinaty symbolizuje siedem grzechów głównych, zaś sam kij odzwierciedla walkę ze złem. W Meksyku 24 grudnia jest znany jako Nochebuena, co oznacza Dobra Noc. To czas, gdy rodziny zbierają się na wspólne uroczyste kolacje, świętując narodziny Jezusa.

Dzieci rozbijają Pinatę w Meksyku - tradycje bożonarodzeniowe
Fot. Pinterest

2. Japonia

Kurisumasu zaczynają się już w połowie listopada i są one bardziej świętem komercyjnym, niż religijnym. Wynika to z faktu, iż w Kraju Kwitnącej Wiśni chrześcijan jest niecały 1%. Na wigilijnym stole główną potrawą jest kurisumasu keeki, czyli świąteczne ciasto. Jest ono niezwykle słodkie, z białym kremem i truskawkami. W Japonii tradycją stało się także spożywanie kurczaka z KFC. Rezerwacje na niego są tak popularne, że ludzie muszą je robić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W ciągu jednej nocy KFC zarabia, aż 20% rocznego dochodu. Co ciekawe Boże Narodzenie w Japonii jest również postrzegane jako romantyczne święto dla par. Zwyczajem jest obdarowywanie się prezentami, a randki w tym czasie są szczególnie popularne.

kurisumasu keeki - świąteczne ciasto w Japonii - tradycje bożonarodzeniowe
Fot. Pinterest

3. Włochy

Okres świąteczny we Włoszech rozpoczyna się 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a kończy 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli). Spędzaj Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz – powiedzenie, które głęboko zakorzeniło się we włoskiej tradycji. Święta Bożego Narodzenia są dla Włochów okazją do spędzenia ich w gronie rodziny i przyjaciół, w spokojnej, życzliwej i radosnej atmosferze. Włosi słyną również z tworzenia szczególnie pięknych szopek bożonarodzeniowych, które tradycyjnie umieszczane są w domach, kościołach i na placach. Zgodnie z tradycją figura Jezusa pojawia się w nich dopiero 24 grudnia. Kolejną ciekawostką jest Befana – dobra czarownica, która przynosi dzieciom prezenty w święto Trzech Króli. Grzecznym dzieciom starsza kobieta wrzuca do wiszących na kominku skarpet słodycze i prezenty, zaś tym, które były niegrzeczne zostawia węgiel.

Befana - dobra czarownica we Włoszech podczas świąt Bożego Narodzenia
Fot. Pinterest

4. Szwecja

W Szwecji przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się 13 grudnia w Dniu Świętej Łucji – patronki światła. Tego dnia dziewczyna wybrana na Lucia niesie w białej sukni świecę, a towarzyszą jej inne dziewczęta z lampionami. Lucia śpiewa tradycyjne szwedzkie pieśni, a wydarzenia są częścią uroczystości szkolnych i społecznych. Święty Mikołaj jest połączeniem szwedzkiego skrzata i amerykańskiego Mikołaja, a nazywany jest Tomte. Popularne jest także wypiekanie specjalnego ciasta z niespodzianką w środku, zwanego Gavobakelse. Szwedzi wierzą, że osoba, która znajdzie niespodziankę w swoim kawałku może oczekiwać szczęścia w nadchodzącym roku.

Lucia w białej sukience - tradycje bożonarodzeniowe w Szwecji
Fot. Pinterest

5. Hiszpania

22 grudnia wraz z rozpoczęciem Hiszpańskiej Loterii Świątecznej rozpoczynają się obchody świąt Bożego Narodzenia. Loteria bożonarodzeniowa jest bardzo popularna, a transmisja z niej jest śledzona przez miliony mieszkańców. Co ciekawe, dzieci otrzymują prezenty 6 stycznia od Reyes Magos – Trzech Króli, a nie jak w większości krajów 25 grudnia od Świętego Mikołaja. Tradycją w Katalonii jest tłuczenie talerzy podczas Wigilii, co ma przynieść szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku.

Reyes Magos - Trzej Królowie w Hiszpanii  podczas świąt Bożego Narodzenia
Fot. Pinterest

Święta Bożego Narodzenia w zależności od kraju różnią się tradycjami i obyczajami. Niezależnie od tego czy to rozbijanie Pinaty w Meksyku, czy kolacja wigilijna w Hiszpanii, święta Bożego Narodzenia stają się czasem refleksji i miłości.

Małgorzata Marzec

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Interesuję się świadomą pielęgnacją włosów, fotografią oraz siatkówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *