Problemy społeczneTematy społeczneTOP

Uciekają do Polski przed wojną – na jaką pomoc mogą liczyć? 

Liczba Ukraińców szukających u nas schronienia przed rosyjskim atakiem zbliża się do miliona. Zarówno polskie władze, jak i zwykli Polacy, wyrazili gotowość wsparcia wschodnich sąsiadów. Jaka pomoc czeka na nich po przekroczeniu granicy? 

Od samego początku rosyjskiej agresji Polacy chętnie ruszyli do pomocy poszkodowanym Ukraińcom. Już przy granicy oraz dworcach, gdzie każdego dnia przyjeżdżają tysiące uchodźców, znajdują się wolontariusze oferujący przybyłym wsparcie. Zapełnione jedzeniem, lekami i ciepłymi kocami tiry przywożą dary od Polaków do miejsc, gdzie są one najbardziej potrzebne; nie jest to jednak jedyna forma pomocy oferowana przez nasz kraj. 

Nocleg i schronienie 

Ponad sto miejsc noclegowych przygotował dla uchodźców Katolicki Uniwersytet Lubelski. Udostępni on pokoje w dwóch lubelskich akademikach – w kampusie na Konstantynowie oraz tym przy ulicy Niecałej. Miejsca znajdą się również w domu studenckim w Stalowej Woli. 

Zgodnie z przyjętą przez radę miasta decyzją, obywatele Ukrainy zostali zwolnieni z płacenia za wyżywienie i zakwaterowanie w bursach szkolnych na terenie Lublina do końca obecnego semestru (31 sierpnia). 

W Lublinie działa w tej chwili sześć punktów schronienia, które zapewniają miejsce dla ponad 700 uchodźców. Z informacji, jakie przekazuje lubelski ratusz, wynika, że miasto w razie potrzeby jest gotowe zorganizować miejsca noclegowe dla prawie 10 tysięcy uciekających przed wojną. 

Do pomocy w zakwaterowaniu ukraińskich uchodźców dołącza coraz więcej Polaków, oferując im miejsca w swoich domach. Informacje na temat pomocy można znaleźć na specjalnie przygotowanej do tego celu przez rząd stronie internetowej: pomagamukrainie.gov.pl 

Edukacja i nauka 

pomoc KUL dla Ukrainy
źródło: https://www.kul.pl/kul-z-pomoca-ukrainie,art_98140.html

Jak wynika z prawa, każde dziecko przebywające na terytorium Polski jest objęte obowiązkiem szkolnym niezależnie od posiadanego obywatelstwa, dlatego Ukraińscy uczniowie nie zostaną pozostawieni bez pomocy. Jeśli okaże się to konieczne, w Lublinie odpowiednio zwiększy się liczba miejsc w szkołach i przedszkolach. Miasto zorganizuje również zajęcia wyrównawcze i językowe, aby przygotować uciekających przed wojną uczniów do polskiego systemu edukacji. 

Już teraz najmłodsi Ukraińcy mogą korzystać z opieki przygotowanej w specjalnie zorganizowanych świetlicach, które znajdują się m.in. w Centrum Kultury, Galerii Labirynt oraz Warsztatach Kultury.  

Pomoc ukraińskim naukowcom i studentom zapowiedziały też władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: 

Studenci, którzy spełniają odpowiednie warunki formalne – mają obywatelstwo polskie czy kartę Polaka, po zakwalifikowaniu przez odpowiednie komisje uczelniane zostaną przyjęci do nas na studia – mówi prof. Michał Wyrostkiewicz, rzecznik prasowy KUL. 

Uczelnia zorganizuje również potrzebną pomoc prawną i psychologiczną, a także zaoferuje wsparcie duchowe. Co więcej, Szkoła Języka i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotowuje programy nauki dla uchodźców. 

Opieka zdrowotna 

Minister Zdrowia zaznaczył, że świadczenia medyczne udzielane ukraińskim uchodźcom będą refundowane przez NFZ. Dodał również, że planowane jest przyjęcie ustawy umożliwiającej korzystanie obywatelom Ukrainy z systemu opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak Polacy. Numer 800 190 590 to specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dostępna w języku ukraińskim. 

Obywatele Ukrainy mogą liczyć również na darmowe szczepienia przeciw COVID-19: 

Akcje szczepień, które prowadzimy wspólnie z władzami wojewódzkimi i Caritas są doskonałą okazją do zabezpieczenia się przed chorobą. Zgłaszając się do mobilnego punktu szczepień w przypadku osób z Ukrainy, wystarczy mieć przy sobie jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość – mówi Monika Lipińska z lubelskiego ratusza. 

Darmowy transport 

Władze Lublina wprowadziły zmiany prawne, które pozwalają na korzystanie z komunikacji miejskiej bez opłat wszystkim Ukraińcom uciekającym przed wojną. Co więcej, mogą oni za darmo korzystać z miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania. Do weryfikacji wystarczy dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo. Przepisy obowiązują od 28 lutego do końca marca; zaznaczono jednak możliwość ich przedłużenia. 

– Wielu obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znalazło schronienie w Lublinie, jest w bardzo trudnej sytuacji, często bez podstawowych środków do życia. Obecnie najważniejsze jest zapewnienie im miejsc noclegowych i podstawowej opieki. Każdej osobie potrzebującej zapewnimy pomoc i opiekę, tak długo jak będzie to potrzebne – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obojętne na pomoc poszkodowanym przez wojnę Ukraińcom nie są również państwowe spółki. PKP Intercity zorganizowało darmowy transport dla wszystkich posiadaczy ukraińskiego paszportu. Akcja obowiązuje w drugiej klasie pociągów TLK oraz IC. Nowe zasady wprowadzono 26 lutego i będą obowiązywać przez cztery tygodnie.  

Źródło obrazka wyróżniającego: http://ezamosc.pl/wiadomosci/item/8446-uchodzcy-z-ukrainy-sytuacja-na-granicy

Adam Szymański

Student II roku dziennikarstwa w języku angielskim. Optymista i marzyciel. Miłośnik podróży oraz włoskiej kuchni i muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *