Technologia

EyePhone, czyli inteligentne okulary od Apple, które podbiją świat

Apple od początku istnienia zaskakuje nas coraz to lepszymi rozwiązaniami. Tym razem pod lupę wzięto okulary i opracowano system, dzięki któremu użytkownicy będą mogli przenieść iPhone’a z rąk przed oczy. Wszystko wskazuje na to, że Apple może odnieść sukces w tej dziedzinie, a pomóc w tym ma chociażby funkcja audio, która ułatwia prowadzenie rozmów.

Technologia rozszerzonej rzeczywistości nie jest nam obca, mamy chociażby okulary które przenoszą nas w nowy wymiar gier czy filmów (okulary VR). Tym razem swoich sił w technologii rozszerzonej rzeczywistości spróbować postanowiła firma Apple i zaproponowała swój własny produkt. Okulary firmy Apple mają być podobne do tych zaproponowanych przez Microsoft, Facebook czy Snapchat, jednak jest jedna podstawowa różnica. Okulary EyePhone mają posiadać własny system operacyjny – co jest równoznaczne z tym, że będziemy mieli do czynienia z o wiele bardziej zaawansowaną technologią, która jest ciągle rozwijana. Eksperci i analitycy przewidują, że rynek inteligentnych okularów będzie ciągle rósł, więc jest to dobry czas na rozwój tej technologii.

Myśląc o inteligentnych okularach myślimy o nakładaniu cyfrowego obrazu na to, co widzimy, jednak to, co proponuje Apple to nie tylko nakładanie obrazu, ale również dźwięku. Mają one bowiem ukryte w oprawkach głośniki, mikrofony, asystentów głosowych, a nawet łączność bluetooth. Zastosowanie takiego rozwiązania przeniesie pracę zdalną na całkiem nowy poziom, ponieważ wszelkiego rodzaju konferencje i rozmowy zdalne będą mogły być przeprowadzane nie tylko z domu, ale również będąc na spacerze. Co więcej, okulary mają mieć wprowadzone rozwiązanie stosowania szkieł chroniących użytkownika przed światłem niebieskim, przeciwsłonecznych, a nawet korekcyjnych, co daje możliwość zakupu ich dosłownie każdej osobie z każdą możliwą wadą wzroku.

Działanie okularów jest bardzo proste– wystarczy za pomocą bluetooth połączyć się z telefonem i możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością. Pozwala to wykonywać połączenia czy słuchać muzyki bez konieczności wyciągania telefonu. Warto wspomnieć, że inteligentne okulary nie różnią się niczym od zwykłych okularów w grubych oprawkach. Aby działać płynnie, okulary Apple mają być wyposażone w aż 15 kamer, z czego osiem ma służyć funkcji rozszerzonej rzeczywistości, sześć ma zostać wykorzystanych do innowacyjnych funkcji biometrycznych, natomiast ostatnia kamera będzie odpowiedzialna za analizę otoczenia na bieżąco.

Obecnie coraz więcej mówi się o innowacyjnych rozwiązaniach Apple odnośnie do okularów, więc nie pozostaje nam nic innego jak czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Miejmy nadzieję, że produkt finalnie trafi do klienta i przede wszystkim będzie bezpieczny nie tylko dla użytkownika, ale i otoczenia

Seweryn Zuzański

Student zarządzania