LifestylePodróżePoradniki

Letni przypływ gotówki

Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami. Wiele osób w tym czasie wyjeżdża za granicę do pracy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty i w jaki sposób przygotować się do życia w innym kraju?

ręce i dokumenty
Aut. Fot Aymanejed

Wyjazd za granicę wymaga dużej odwagi, zwłaszcza dla osób, które robią to pierwszy raz. Wiąże się również z niemałym stresem i obawą przed przystosowaniem się do nowych warunków życia w innym kraju. Posiada jednak wiele zalet, z których główną jest oczywiście okazja do zarobienia dużej sumy pieniędzy; dodatkowo daje możliwość poznania świata, innych kultur oraz uczy samodzielności. Przyczyną licznych wyjazdów jest również chęć zdobycia nowego, życiowego doświadczenia oraz szersze perspektywy rozwoju kariery. Zdobyte umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne w przyszłości. Przed podróżą warto zaopatrzyć się w duże ilości suchego i długoterminowego prowiantu, jak makarony, konserwy itp. Produkty spożywcze są dużo tańsze w Polsce niż za granicą, dlatego lepiej jest zabrać ze sobą więcej jedzenia, a mniej ciuchów. Z ubrań wystarczy wziąć tylko te najpotrzebniejsze i najbardziej niezbędne rzeczy. Najważniejsze jest, aby mieć ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy, jeśli takowe posiadamy. Będzie to dodatkowy atut, ponieważ często można dostać samochód firmowy na dojazdy do pracy, czy nawet na własny użytek. Wszystkie formalności załatwia się już zazwyczaj na miejscu, dlatego nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać, chyba że pracodawca ma jakieś specjalne wymogi. Wówczas większość potrzebnych dokumentów, jak na przykład CV bądź zaświadczenie o niekaralności wysyła się drogą mailową.

Osoby, które zamierzają pracować za granicą powinny podszkolić swój język angielski i upewnić się, że komunikacja w języku obcym nie będzie stanowiła większego problemu. O wiele łatwiej wówczas będzie znaleźć pracę na własną rękę, a nie przez agencję. Najlepiej jest szukać ofert i zatrudniać się bezpośrednio u danego pracodawcy. Mamy wtedy gwarancję większych zarobków, stabilnego zatrudnienia i jest także mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani. Wiele agencji pracy działa w dużej mierze na swoją korzyść, dlatego zawsze trzeba być uważnym przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju dokumentów. Ponadto bardziej opłacalne jest wynajęcie swojego mieszkania lub pokoju, ponieważ wychodzi taniej w porównaniu z zakwaterowaniem oferowanym przez firmy i innych pośredników. Warunki bywają dużo lepsze w prywatnie wynajętej kwaterze. Zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy dopłacają do mieszkania lub wyżywienia, co jest bardzo dużym ułatwieniem.

Flagi państw i osoby prezentujące różne rodzaje prac
Aut. Fot https://www.facebook.com/pracadlaelektrykow/photos/a.151894488506500/151894471839835

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych będzie udany, jeśli dokładnie się do niego przygotujemy. Dlatego istotną rzeczą jest szczegółowe sprawdzenie oferty, która nas interesuje. Warto szukać takich, które gwarantują umowę, ubezpieczenie oraz wszelkie składki. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest opuszczenie Polski dopiero wtedy, gdy mamy zapewnioną pracę w kraju, do którego się udajemy. Wyjazd w ciemno może okazać się fiaskiem. Praca za granicą to wiele nowych możliwości i korzyści, ale wyłącznie wtedy, gdy zostanie wcześniej dokładnie przemyślana. Dużym plusem jest to, że zwiększa naszą pewność siebie i sprzyja naszemu rozwojowi. Dzięki niej budujemy nową sieć kontaktów, które mogą być przydatne nawet po kilku latach. Przede wszystkim daje nam też możliwość, aby zapewnić sobie lepsze standardy życia. Środki, wiedza i doświadczenie zdobyte podczas pracy za granicą mogą pozwolić nie tylko na wszelkiego rodzaju inwestycje , ale także na realizację marzeń. Warto spróbować swoich sił na zagranicznym rynku pracy, lecz trzeba pamiętać, aby wszystko zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. Ważne jest pozytywne nastawienie, w końcu to pewnego rodzaju przygoda, dzięki której możemy wiele zyskać.

Agata Wierzchowska

Studentka III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Interesuje się makijażem i modą. Lubię w długie wieczory zagłębiać się w treść książek z kubkiem gorącego kakao, a także odkrywać i zwiedzać nowe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *