Sport

Koszykarskie podsumowanie miesiąca – luty

Luty to wyjątkowy miesiąc dla polskich kibiców koszykówki. Oprócz spotkań ligowych, odbyły się również dwa ważne turnieje Pucharu Polski oraz finały turnieju 3×3. W obu wydarzeniach nie zabrakło niespodzianek i zwrotów akcji, a mecze do końca trzymały w napięciu.

Spotkania ligowe przyniosły spore przetasowania w tabeli. Obrońca tytułu mistrzowskiego Śląsk Wrocław przegrał dwa spotkania rozgrywane na własnej hali przeciwko Kingowi Szczecin oraz Czarnym Słupsk, a rezultatem tych porażek jest utrata pierwszego miejsca w lidze na rzecz klubu z Ostrowa Wielkopolskiego. Na miejsca trzecie oraz czwarte wskoczyły drużyny ze Szczecina (wyżej wymieniony King) oraz Trefl Sopot, które ustabilizowały formę i wygrały ważne spotkania. Miejsca dające awans do play-off (najlepsze 8 zespołów) na tę chwilę uzyskują również Spójnia Stargard, Czarni Słupsk, Zastal Zielona Góra oraz Legia Warszawa. Bardzo blisko stołecznego klubu jest jeszcze Anwil Włocławek, więc walka o awans z pewnością przyniesie wiele emocji do ostatniej kolejki. W tej chwili najsłabsze zespoły, zagrożone spadkiem do Suzuki 1 Ligi to GTK Gliwice oraz Twarde Pierniki Toruń. W gorszej sytuacji znajduje się jednak zespół z Torunia, który do bezpiecznego miejsca traci już trzy zwycięstwa.

Puchar Polski
Puchar Polski trzeci rok z rzędu odbywa się w Lublinie. Do turnieju zakwalifikowało się siedem zespołów, które na początku lutego zajmowały najwyższe miejsca oraz drużyna Startu Lublin jako gospodarz. W 1. rundzie nie obyło się bez niespodzianek, ponieważ z każdej pary zwycięsko wyszedł zespół, który zajmował niższe miejsce w tabeli. W ten sposób, w półfinale znalazły się ekipy z Lublina, Sopotu, Włocławka, oraz Stargardu. Trefl Sopot po dwóch dogrywkach i świetnym meczu pokonał Anwil Włocławek, a Start Lublin bez większych problemów odprawił Spójnię Stargard i zameldował się w finale. Puchar po bardzo dobrym turnieju zdobyli zawodnicy z Pomorza, których do triumfu poprowadził rewelacyjnie grający Garret Newels, zdobywając 28 punktów (w ćwierćfinale i półfinale po 30) i to on został wybrany MVP całego turnieju.

Zwycięzcy Pucharu Polski – Trefl Sopot.

Ektraklasowy turniej koszykówki 3×3
Rywalizacja o miano mistrza Polski w koszykówce 3×3 również była bardzo emocjonująca. Dzięki pierwszemu z dwóch turniejów do finałów zakwalifikowały się zespoły Trefla Sopot, GTK Gliwic, Legii Warszawa, oraz Arki Gdynia. W drugich kwalifikacjach do wyżej wymienionych zespołów dołączyły Start Lublin, Stal Ostrów Wielkopolski, Sokół Łańcut oraz Twarde Pierniki Toruń. Ćwierćfinały tym razem zakończyły się bez niespodzianek i w półfinale czekały na nas pojedynki Arki Gdynia z GTK Gliwicami oraz Sokoła Łańcut z Legią Warszawa. Niespodziewanie zespół z Gliwic prowadzony przez Mateusza Szlachetke – mistrza świata 3×3 do lat 23, wyeliminował z turnieju faworyta z Gdyni, który w swoich szeregach posiadał kolejnego mistrza do lat 23, Adriana Boguckiego oraz medalistę olimpijskiego w koszykówce 3×3, Przemysława Zamojskiego. W drugim pojedynku Legia bez większych problemów pokonała Sokół Łańcut, a w finale dzięki dwóm rzutom z rzędu Arkadiusza Kobusa pokonała GTK 21:19. W zespole ze stolicy poza wspomnianym kapitanem zagrali także Maciej Adamkiewicz, Piotr Robak i Marcin Zarzeczny.

Zwycięzcy turnieju 3×3 – Legia Warszawa